reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Niezarejestrowane w KRS spółki do końca 2015 r. skutkuje wykreśleniem

Niezarejestrowane w KRS spółki do końca 2015 r. skutkuje wykreśleniem

Obowiązek rejestracji spółek kapitałowych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) istnieje od kilkunastu lat. Wciąż nie udaje się jednak skłonić do tego wszystkich firm. Projekt autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości zawiera założenie, że spółki, które nie zarejestrują się w KRS do końca 2015 roku, czeka wykreślenie. Pomysł jest godny poparcia, jednak kontrowersje budzi koncepcja przejmowania majątku tych spółek przez Skarb Państwa.

Według szacunków takich podmiotów może być nawet 80 tys. Kolejne kilkadziesiąt tysięcy to martwe spółki, które resort chce wykreślić z rejestru i również wywłaszczyć. Ich majątek mają przejąć starostowie jako reprezentanci Skarbu Państwa.

Projektowane rozwiązanie ma zdyscyplinować podmioty niezarejestrowane w KRS i skłonić je do złożenia wniosku o wpis najpóźniej do końca grudnia 2015 r. „Aby ten obowiązek nie był lekceważony będzie on zagrożony dolegliwością, którą będzie nieodpłatne nabycie przez Skarb Państwa mienia podmiotów, które się nie przerejestrują” – napisano w stanowisku resortu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Pomysł jest godny poparcia, ponieważ spółki niezarejestrowane w KRS naruszają bezpieczeństwo obrotu prawnego, a także godzą w zasadę zaufania obywateli do państwa. Jeśli ktoś nie przestrzega reguł przewidzianych dla wszystkich przedsiębiorców, powinien liczyć się z konsekwencjami, które dotychczas były niewystarczające.

Pewne kontrowersje może budzić koncepcja przejmowania majątku tych spółek przez starostów (na marginesie można dodać, że takie martwe spółki zwykle żadnego majątku nie mają). Niemniej ten wątek jest do dopracowania w trakcie prac legislacyjnych.

Wykreślenie z rejestru spółki w upadłości

Szykują się zmiany w procedurze wpisów do KRS w 2015 roku

Źródło: Łukasz Bernatowicz, Business Centre Club

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama