reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Nowelizacja KSH - zmiany w spółce z o.o. w 2015 r.

Nowelizacja KSH - zmiany w spółce z o.o. w 2015 r.

Aktualnie prowadzone są prace nad nowelizacją Kodeksu spółek handlowych. Zmiany w ustawie mają m.in. ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w ramach spółki z o.o. oraz uelastycznić jej strukturę majątkową. Nowe przepisy wywrą wpływ także na inne ustawy, w tym podatkowe oraz o rachunkowości, których przepisy będą dostosowane pod nowe regulacje.

Zmiany w spółce z o.o.

Najbardziej rewolucyjnym pomysłem wydaje się być odejście od kapitału zakładowego. Instytucja ta stanie się fakultatywną, ponieważ nowe zasady wprowadzą warunek posiadania kapitału na minimalnym poziomie w kwocie 1 zł.

Dodatkowo ustawodawca zamierza wprowadzić nową formułę spółki z o.o. - bez kapitału zakładowego opartej na kapitale udziałowym. Wówczas udziały byłyby pozbawione wartości nominalnej - wprowadzenie tzw. udziałów beznominałowych.

Zmiana ma przede wszystkim pomóc spółkom, które zaczną borykać się z problemami finansowymi. Wówczas potencjalny inwestor, który postanowi ją przejąć ustali z władzami spółki ile będzie w stanie objąć udziałów za określoną kwotę.

Jeżeli dotychczasowi wspólnicy wpłacili uprzednio więcej pieniędzy na kapitał zakładowy, inwestor i tak może uzyskać większość udziałów i tym samym zacząć uczestniczyć w jej procesie decyzyjnym.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Biorąc pod uwagę powyższe w nowelizacji do kodeksu spółek handlowych można wyszczególnić trzy typy spółek z o.o.:

  • z kapitałem zakładowym,
  • z udziałem beznominałowym,
  • z kapitałem zakładowym oraz udziałem bezominałowym (struktura mieszana).

Podobny model funkcjonowania spółek wprowadzono z powodzeniem w Finlandii.

Planowane zmiany w zakładaniu spółek z o.o. w 2015 roku

Ochrona wierzycieli spółki z o.o.

Na chwilę obecną minimalny kapitał zakładowy w spółce z o.o. wynosi 5 tys. zł. Kwota ta ma wymiar symboliczny i trudno ją postrzegać jako wystarczającą dla zabezpieczenia interesów potencjalnych wierzycieli.

Ustawodawca wyszedł naprzeciw oczekiwaniom wprowadzając nowe instrumenty ochronne. Znowelizowane przepisy nałożą na spółki z o.o. obowiązek generowania oszczędności w kwocie 10% od zysków osiągniętych w danym roku obrotowym w ten sposób by kapitał zapasowy był równy co najmniej 5% sumy wszystkich zobowiązań spółki, lecz nie mniej niż 50 tys. zł.

Zatem można mówić o pewnym uelastycznieniu kapitałowym, ponieważ nowy fundusz będzie ustalany dowolnie. W praktyce będzie w dużej mierze zależał od zakresu oraz skali działalności spółki.

Odnośnie spółek bezkapitałowych planuje się wprowadzić dodatkowe obwarowania. Mianowicie światło dzienne ujrzy wymóg testów wypłacalności, które mają poprzedzać wypłatę z majątku spółki causa societatis.

Test wypłacalności jest elementem wzmacniającym roszczenia wierzycieli, ponieważ przed każdą wypłatą dywidendy, czy też przed umorzeniem udziałów zarząd będzie zobligowany do podjęcia uchwały, w której potwierdzi pod rygorem odpowiedzialności karnej, że spółka przez najbliższy czas (np. rok) zachowa płynność finansową.

Warto zwrócić uwagę także na uregulowanie kwestii w postaci pokrywania strat w kapitale zakładowym. Sposoby finansowania miałyby stać się bardziej uszczelnione, zhierarchizowane.

Z kolei aktywizacja miałaby przebiegać na płaszczyźnie zwoływania zgromadzeń wspólników w szczególności w warunkach poniesienia przez spółkę strat o znacznym rozmiarze.

Spółka z o.o. bez kapitału zakładowego

Przepisy dostosowawcze w ustawach podatkowych

Ponieważ nowelizacja kodeksu wprowadzi nowe struktury majątkowe, zmiany w przepisach podatkowych będą miały charakter dostosowawczy. Zmiany obejmą ustawy:

  • o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • o podatku dochodowym od osób prawnych,
  • o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz
  • o rachunkowości.

We wspomnianych aktach zostaną uregulowane skutki podatkowe odnoszące się do instytucji kapitału zakładowego (czasami kapitału spółki) oraz do udziałów w kapitale zakładowym czy do ich wartości nominalnej. Zarówno kapitał udziałowy oraz udziały beznominałowe będą neutralne podatkowo, by nie faworyzować żadnego z podrodzajów spółki z o.o.

Na płaszczyźnie rachunkowej, wprowadzenie nowych typów spółek spowoduje potrzebę zakwalifikowania kapitału udziałowego do tzw. kategorii kapitałów własnych w myśl ustawy o rachunkowości. Wówczas taki kapitał będzie kapitałem (funduszem) podstawowym zgodnie z pkt A I załącznika nr 1 do tejże ustawy.

Nowe regulacje w zakresie majątkowym w spółce z o.o. można śmiało określić jako znaczne. Ustawodawca zdecydował się uelastycznić metody finansowania spółki oraz tym samym zadbał o interesy wierzycieli. Nowelizacja, zgodnie z zapowiedziami rządu, miałaby wejść w życie już od 1 stycznia 2015 r.

Planowane zmiany w zakładaniu spółek z o.o. w 2015 roku

Z kolei od 1 kwietnia 2016 r. zostałaby wprowadzona opcja dokonywania zmian w umowie spółki z o.o. przez Internet.

Autor: Andrzej Lazarowicz

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 18.07.2014

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

zmiany w spółkach z o.o. w 2015 roku
zmiany w spółkach z o.o. w 2015 roku

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama