Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja KSH - zmiany w spółce z o.o. w 2015 r.

zmiany w spółkach z o.o. w 2015 roku
zmiany w spółkach z o.o. w 2015 roku
Fotolia
Aktualnie prowadzone są prace nad nowelizacją Kodeksu spółek handlowych. Zmiany w ustawie mają m.in. ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w ramach spółki z o.o. oraz uelastycznić jej strukturę majątkową. Nowe przepisy wywrą wpływ także na inne ustawy, w tym podatkowe oraz o rachunkowości, których przepisy będą dostosowane pod nowe regulacje.

Zmiany w spółce z o.o.

Najbardziej rewolucyjnym pomysłem wydaje się być odejście od kapitału zakładowego. Instytucja ta stanie się fakultatywną, ponieważ nowe zasady wprowadzą warunek posiadania kapitału na minimalnym poziomie w kwocie 1 zł.

Dodatkowo ustawodawca zamierza wprowadzić nową formułę spółki z o.o. - bez kapitału zakładowego opartej na kapitale udziałowym. Wówczas udziały byłyby pozbawione wartości nominalnej - wprowadzenie tzw. udziałów beznominałowych.

Zmiana ma przede wszystkim pomóc spółkom, które zaczną borykać się z problemami finansowymi. Wówczas potencjalny inwestor, który postanowi ją przejąć ustali z władzami spółki ile będzie w stanie objąć udziałów za określoną kwotę.

Jeżeli dotychczasowi wspólnicy wpłacili uprzednio więcej pieniędzy na kapitał zakładowy, inwestor i tak może uzyskać większość udziałów i tym samym zacząć uczestniczyć w jej procesie decyzyjnym.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Biorąc pod uwagę powyższe w nowelizacji do kodeksu spółek handlowych można wyszczególnić trzy typy spółek z o.o.:

 • z kapitałem zakładowym,
 • z udziałem beznominałowym,
 • z kapitałem zakładowym oraz udziałem bezominałowym (struktura mieszana).

Podobny model funkcjonowania spółek wprowadzono z powodzeniem w Finlandii.

Planowane zmiany w zakładaniu spółek z o.o. w 2015 roku

Ochrona wierzycieli spółki z o.o.

Na chwilę obecną minimalny kapitał zakładowy w spółce z o.o. wynosi 5 tys. zł. Kwota ta ma wymiar symboliczny i trudno ją postrzegać jako wystarczającą dla zabezpieczenia interesów potencjalnych wierzycieli.

Ustawodawca wyszedł naprzeciw oczekiwaniom wprowadzając nowe instrumenty ochronne. Znowelizowane przepisy nałożą na spółki z o.o. obowiązek generowania oszczędności w kwocie 10% od zysków osiągniętych w danym roku obrotowym w ten sposób by kapitał zapasowy był równy co najmniej 5% sumy wszystkich zobowiązań spółki, lecz nie mniej niż 50 tys. zł.

Zatem można mówić o pewnym uelastycznieniu kapitałowym, ponieważ nowy fundusz będzie ustalany dowolnie. W praktyce będzie w dużej mierze zależał od zakresu oraz skali działalności spółki.

Odnośnie spółek bezkapitałowych planuje się wprowadzić dodatkowe obwarowania. Mianowicie światło dzienne ujrzy wymóg testów wypłacalności, które mają poprzedzać wypłatę z majątku spółki causa societatis.

Test wypłacalności jest elementem wzmacniającym roszczenia wierzycieli, ponieważ przed każdą wypłatą dywidendy, czy też przed umorzeniem udziałów zarząd będzie zobligowany do podjęcia uchwały, w której potwierdzi pod rygorem odpowiedzialności karnej, że spółka przez najbliższy czas (np. rok) zachowa płynność finansową.

Warto zwrócić uwagę także na uregulowanie kwestii w postaci pokrywania strat w kapitale zakładowym. Sposoby finansowania miałyby stać się bardziej uszczelnione, zhierarchizowane.

Z kolei aktywizacja miałaby przebiegać na płaszczyźnie zwoływania zgromadzeń wspólników w szczególności w warunkach poniesienia przez spółkę strat o znacznym rozmiarze.

Spółka z o.o. bez kapitału zakładowego

Przepisy dostosowawcze w ustawach podatkowych

Ponieważ nowelizacja kodeksu wprowadzi nowe struktury majątkowe, zmiany w przepisach podatkowych będą miały charakter dostosowawczy. Zmiany obejmą ustawy:

 • o podatku dochodowym od osób fizycznych,
 • o podatku dochodowym od osób prawnych,
 • o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz
 • o rachunkowości.

We wspomnianych aktach zostaną uregulowane skutki podatkowe odnoszące się do instytucji kapitału zakładowego (czasami kapitału spółki) oraz do udziałów w kapitale zakładowym czy do ich wartości nominalnej. Zarówno kapitał udziałowy oraz udziały beznominałowe będą neutralne podatkowo, by nie faworyzować żadnego z podrodzajów spółki z o.o.

Na płaszczyźnie rachunkowej, wprowadzenie nowych typów spółek spowoduje potrzebę zakwalifikowania kapitału udziałowego do tzw. kategorii kapitałów własnych w myśl ustawy o rachunkowości. Wówczas taki kapitał będzie kapitałem (funduszem) podstawowym zgodnie z pkt A I załącznika nr 1 do tejże ustawy.

Nowe regulacje w zakresie majątkowym w spółce z o.o. można śmiało określić jako znaczne. Ustawodawca zdecydował się uelastycznić metody finansowania spółki oraz tym samym zadbał o interesy wierzycieli. Nowelizacja, zgodnie z zapowiedziami rządu, miałaby wejść w życie już od 1 stycznia 2015 r.

Planowane zmiany w zakładaniu spółek z o.o. w 2015 roku

Z kolei od 1 kwietnia 2016 r. zostałaby wprowadzona opcja dokonywania zmian w umowie spółki z o.o. przez Internet.

Autor: Andrzej Lazarowicz

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
Ulgi podatkowe na innowacje i rozwój
Ulgi podatkowe na innowacje i rozwój
Tylko teraz
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Reklama na budynku wspólnoty mieszkaniowej - jakie są przepisy?
  Umieszczenie reklamy na części wspólnej nieruchomości, nawet przez właściciela lokalu znajdującego się w budynku, nie jest sprawą dowolną.
  Państwa unijne i PE porozumiały się ws. nowych przepisów o magazynowaniu gazu w UE
  Państwa unijne i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej od 1 lipca 2022
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w przewidywanym terminie, czyli 1 lipca 2022 roku. Rząd nie zajmie się projektem ustawy mającej przesunąć termin wejście życie nowej ustawy deweloperskiej, wprowadzającej m. in. Fundusz Gwarancyjny.
  Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego – dla kogo, limity cen mieszkań
  Wyższe limity kwalifikujące do wsparcia i szerszy dostęp do pieniędzy wypłacanych przy narodzinach kolejnych dzieci – takie zmiany w programie kredytów bez wkładu własnego zapowiedział rząd i to jeszcze zanim program wszedł w życie.
  Mandat za jazdę po lesie, czyli jak dostać 500 zł grzywny
  Mandat za jazdę po lesie? Tak, jest możliwy. A do tego jego kwota okazuje się niemała! Kierowca dostanie co najmniej 500 zł.
  Wywóz auta na Ukrainę. Rośnie eksport pojazdów z Polski
  Wywóz auta na Ukrainę, czyli Ukraińcy będący w Polsce chętnie eksportują kupione u nas pojazdy. Ile pojazdów z Ukrainy przyjeżdża nad Wisłę?
  Forum Rynku Nieruchomości 2022
  Forum Rynku Nieruchomości 2022 w Sopocie odbędzie się pod pod tytułem "Jeszcze na fali czy już dryfujemy? Branża nieruchomości wobec nieustających wyzwań".
  Jakie problemy Polacy spotykają we wspólnotach mieszkaniowych? Wyniki są dość zaskakujące
  Problemy we wspólnotach mieszkaniowych zdarzają się niemalże w każdej z nich. Borykają się z nimi zarówno zarządcy jak i sami właścicieli lokali. Jakie trudno napotykają?
  Badanie czystości powietrza? Wykonuje je... van kuriera!
  Badanie czystości powietrza może być realizowane nie tylko przez instytucje. I udowadnia to DPD. Firma wyposażyła swoje auta w specjalne czujniki.
  Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?
  Raty kredytów hipotecznych są już wysokie i mogą być jeszcze wyższe. W jaki sposób je obniżyć? Co szykuje rząd w zakresie wsparcia kredytobiorców?
  Budownictwo w technologii CLT. Drewniana rewolucja dotarła do Polski
  Drewniane szkoły, szpitale, wieżowce, hale widowiskowe, lotniska, a nawet stacja benzynowa czy 9-piętrowe bloki mieszkalne — to wszystko powstaje dzięki nowoczesnej technologii obróbki drewna CLT. Okazuje się, że prócz aspektów ekologicznych materiał ten jest odporny pożarowo jak stal, bardzo elastyczny, zdrowy dla użytkowników, energooszczędny, lekki konstrukcyjnie i elegancki, co pozwala na szerokie zastosowanie. A potrzebne do jego wyprodukowania drewno pozyskuje się z certyfikowanych zalesień, które nie niszczą wartościowego drzewostanu.
  Jak zmniejszyć wydatki na paliwo?
  Jak zmniejszyć wydatki na paliwo? To pytanie, które w dobie rosnących cen benzyny, oleju napędowego i LPG szczególnie często zadają kierowcy.
  Wynajem mieszkań na fali wzrostowej
  Rynek wynajmu w największych polskich miastach gwałtownie się skurczył. Mieszkania mają teraz ogromne wzięcie, że inwestorzy zastanawiają się już nad wykupywaniem lokali w pakietach.
  Budownictwo drewniane - droga dla ujemnego śladu węglowego
  Budownictwo drewniane może pomów branży budowlanej sprostać współczesnym wyzwaniom ekologicznym i interesom społecznym. W jaki sposób?
  KE proponuje ok. 300 mld euro na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji
  Komisja Europejska chce, by UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji. Szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys tego planu
  Müller: apelujemy do KE o wprowadzenie dodatkowego cła na rosyjską ropę i gaz
  Od lat ostrzegaliśmy przed uzależnieniem od rosyjskiego gazu i ropy; apelujemy do Komisji Europejskiej o wprowadzenie dodatkowego cła na rosyjską ropę i gaz - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller
  Jak przekonać zarząd do wprowadzenia Robotic Process Automation
  Gdy jako eksperci rozmawiamy o możliwościach Robotic Process Automation (zrobotyzowanej automatyzacji procesów, RPA) i planach ich wdrożenia, z dyrektorem do spraw rozwoju, albo z szefem działu informatycznego, bardzo często pojawiają się pytania o argumenty, mające przekonać zarząd. Zdarza się, że CIO pyta o uzasadnienie, które przemówiłoby do CEO, czy też ten ostatni o wskaźniki, mające przekonać CFO. Oto odpowiedź.
  EuroJackpot - jak grać?
  Szanse na wygraną EuroJackpot są niewielkie i wynoszą 1:188.379.141, mimo to wiele osób próbuje swoich sił. W EuroJackpot można bowiem wygrać nawet 90 milionów euro!
  EuroJackpot: Największa loteria w Europie
  EuroJackpot to największa loteria w Europie. Losowania EuroJackpot odbywają się w Helsinkach w Finlandii. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
  Pomoc dla kredytobiorców i wakacje kredytowe - rząd przyjął projekt ustawy
  17 maja 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. W projekcie zawarto pakiet zmian dla osób z kredytami hipotecznymi. Wśród rozwiązań są wakacje kredytowe, dopłaty do kredytów z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zasilonego dodatkowymi środkami oraz zamiennik dla wskaźnika WIBOR. Dzięki temu rząd pomoże finansowo ok. 2 mln Polaków mających problemy ze spłatą kredytów z powodu inflacji.
  Mieszkanie bez wkładu własnego od 27 maja 2022 r. Minister Buda zapowiada zmianę przepisów
  27 maja 2022 r. wchodzi w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym (realizująca rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego"). 17 maja 2022 r. minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział zmiany, które uelastycznią "Mieszkanie bez wkładu własnego" - chodzi m.in. o umożliwienie wniesienia większego niż 10 proc. wkładu własnego i urealnienie wskaźników, które pozwalają zakwalifikować dane mieszkanie do programu.
  GUS: Szybki szacunek PKB za I kwartał 2022
  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek produktu krajowego brutto za I kwartał 2022.
  Orban: nie zablokujemy sankcji, jeśli nie zagrożą naszemu bezpieczeństwu energetycznemu
  Węgry nie zablokują sankcji unijnych wobec Rosji, jeśli nie zagrożą one ich bezpieczeństwu energetycznemu – oświadczył Viktor Orban, który został w poniedziałek po raz kolejny zaprzysiężony na premiera Węgier
  Rowery elektryczne. Ile kosztują, jak działają, jakie dają korzyści?
  Rowery elektryczne cieszą się rosnącą popularnością na rynku jednośladów. Co powinieneś o nich wiedzieć przed zakupem? Oto nasz poradnik.
  Esperio: Wycena rynkowa Walta Disneya
  Reakcja rynku na ostatni kwartalny raport Walta Disneya jest kolejnym przykładem wysoce kontrowersyjnego i negatywnych nastrojów jakie są obecne na Wall Street.