Kategorie

Nowelizacja KSH - zmiany w spółce z o.o. w 2015 r.

wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
zmiany w spółkach z o.o. w 2015 roku
Fotolia
Aktualnie prowadzone są prace nad nowelizacją Kodeksu spółek handlowych. Zmiany w ustawie mają m.in. ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w ramach spółki z o.o. oraz uelastycznić jej strukturę majątkową. Nowe przepisy wywrą wpływ także na inne ustawy, w tym podatkowe oraz o rachunkowości, których przepisy będą dostosowane pod nowe regulacje.

Zmiany w spółce z o.o.

Najbardziej rewolucyjnym pomysłem wydaje się być odejście od kapitału zakładowego. Instytucja ta stanie się fakultatywną, ponieważ nowe zasady wprowadzą warunek posiadania kapitału na minimalnym poziomie w kwocie 1 zł.

Dodatkowo ustawodawca zamierza wprowadzić nową formułę spółki z o.o. - bez kapitału zakładowego opartej na kapitale udziałowym. Wówczas udziały byłyby pozbawione wartości nominalnej - wprowadzenie tzw. udziałów beznominałowych.

Zmiana ma przede wszystkim pomóc spółkom, które zaczną borykać się z problemami finansowymi. Wówczas potencjalny inwestor, który postanowi ją przejąć ustali z władzami spółki ile będzie w stanie objąć udziałów za określoną kwotę.

Jeżeli dotychczasowi wspólnicy wpłacili uprzednio więcej pieniędzy na kapitał zakładowy, inwestor i tak może uzyskać większość udziałów i tym samym zacząć uczestniczyć w jej procesie decyzyjnym.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Biorąc pod uwagę powyższe w nowelizacji do kodeksu spółek handlowych można wyszczególnić trzy typy spółek z o.o.:

 • z kapitałem zakładowym,
 • z udziałem beznominałowym,
 • z kapitałem zakładowym oraz udziałem bezominałowym (struktura mieszana).

Podobny model funkcjonowania spółek wprowadzono z powodzeniem w Finlandii.

Planowane zmiany w zakładaniu spółek z o.o. w 2015 roku

Ochrona wierzycieli spółki z o.o.

Na chwilę obecną minimalny kapitał zakładowy w spółce z o.o. wynosi 5 tys. zł. Kwota ta ma wymiar symboliczny i trudno ją postrzegać jako wystarczającą dla zabezpieczenia interesów potencjalnych wierzycieli.

Reklama

Ustawodawca wyszedł naprzeciw oczekiwaniom wprowadzając nowe instrumenty ochronne. Znowelizowane przepisy nałożą na spółki z o.o. obowiązek generowania oszczędności w kwocie 10% od zysków osiągniętych w danym roku obrotowym w ten sposób by kapitał zapasowy był równy co najmniej 5% sumy wszystkich zobowiązań spółki, lecz nie mniej niż 50 tys. zł.

Zatem można mówić o pewnym uelastycznieniu kapitałowym, ponieważ nowy fundusz będzie ustalany dowolnie. W praktyce będzie w dużej mierze zależał od zakresu oraz skali działalności spółki.

Odnośnie spółek bezkapitałowych planuje się wprowadzić dodatkowe obwarowania. Mianowicie światło dzienne ujrzy wymóg testów wypłacalności, które mają poprzedzać wypłatę z majątku spółki causa societatis.

Test wypłacalności jest elementem wzmacniającym roszczenia wierzycieli, ponieważ przed każdą wypłatą dywidendy, czy też przed umorzeniem udziałów zarząd będzie zobligowany do podjęcia uchwały, w której potwierdzi pod rygorem odpowiedzialności karnej, że spółka przez najbliższy czas (np. rok) zachowa płynność finansową.

Warto zwrócić uwagę także na uregulowanie kwestii w postaci pokrywania strat w kapitale zakładowym. Sposoby finansowania miałyby stać się bardziej uszczelnione, zhierarchizowane.

Z kolei aktywizacja miałaby przebiegać na płaszczyźnie zwoływania zgromadzeń wspólników w szczególności w warunkach poniesienia przez spółkę strat o znacznym rozmiarze.

Spółka z o.o. bez kapitału zakładowego

Przepisy dostosowawcze w ustawach podatkowych

Ponieważ nowelizacja kodeksu wprowadzi nowe struktury majątkowe, zmiany w przepisach podatkowych będą miały charakter dostosowawczy. Zmiany obejmą ustawy:

 • o podatku dochodowym od osób fizycznych,
 • o podatku dochodowym od osób prawnych,
 • o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz
 • o rachunkowości.
Reklama

We wspomnianych aktach zostaną uregulowane skutki podatkowe odnoszące się do instytucji kapitału zakładowego (czasami kapitału spółki) oraz do udziałów w kapitale zakładowym czy do ich wartości nominalnej. Zarówno kapitał udziałowy oraz udziały beznominałowe będą neutralne podatkowo, by nie faworyzować żadnego z podrodzajów spółki z o.o.

Na płaszczyźnie rachunkowej, wprowadzenie nowych typów spółek spowoduje potrzebę zakwalifikowania kapitału udziałowego do tzw. kategorii kapitałów własnych w myśl ustawy o rachunkowości. Wówczas taki kapitał będzie kapitałem (funduszem) podstawowym zgodnie z pkt A I załącznika nr 1 do tejże ustawy.

Nowe regulacje w zakresie majątkowym w spółce z o.o. można śmiało określić jako znaczne. Ustawodawca zdecydował się uelastycznić metody finansowania spółki oraz tym samym zadbał o interesy wierzycieli. Nowelizacja, zgodnie z zapowiedziami rządu, miałaby wejść w życie już od 1 stycznia 2015 r.

Planowane zmiany w zakładaniu spółek z o.o. w 2015 roku

Z kolei od 1 kwietnia 2016 r. zostałaby wprowadzona opcja dokonywania zmian w umowie spółki z o.o. przez Internet.

Autor: Andrzej Lazarowicz

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  16 cze 2021
  Zakres dat:

  Zawieranie umów w formie elektronicznej, zarządzanie dokumentami online. Czy prawnicy pozbędą się papierów?

  Zawieranie umów w formie elektronicznej. Tak jak biznesmeni rozpoczynający swoją karierę w latach 80-tych i 90-tych są przyzwyczajeni do noszenia znacznej ilości gotówki w kieszeni, tak prawnicy są przyzwyczajeni do wszystkiego, co jest „na piśmie”, „stwierdzone pismem”, ma „formę pisemną”, itp. Jak słusznie wskazała Rzecznik Generalna TSUE (w swojej opinii w sprawie C-258/16), teksty zapisuje się od tysięcy lat na różnych nośnikach – na glinianych tabliczkach, papirusie, marmurze czy granicie. Współcześnie coraz powszechniej używa się jednak elektronicznych środków przekazu. Odchodzi się od utożsamiania formy pisemnej wyłącznie z formą papierową (wydrukiem papierowym).

  Jak firma powinna informować o realizacji zadania publicznego?

  Od 25 czerwca br. będą obowiązywały nowe regulacje dla beneficjentów programów finansowanych z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych, w tym z PFRON. Jakie obowiązki informacyjne ma firma?

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Czy przedsiębiorca może sprawdzić kto jest zaszczepiony?

  Była wojna o maseczki, będzie o dowody szczepienia? Przedsiębiorcy mają wątpliwości, jak sprawdzać czy klient jest zaszczepiony. Jakie obowiązki ma pracodawca, a jakie prawa pracownik?

  Co 4 firma ma kłopoty ze spłata rat kredytu lub leasingu

  Co druga firma z sektora MŚP w ciągu ostatnich trzech miesięcy poniosła w związku z pandemią dodatkowe koszty. Pojawiły się problemy ze spłatą rat leasingu. Ale te wydatki to nie jedyne zmartwienie firm. Jakie kłopoty finansowe mają firmy?

  Rynek konsumenta. Kto kupuje zdalnie, a kto stacjonarnie?

  Zakupy przez internet zyskały przez pandemię. W wyniku kolejnych obostrzeń nakładanych na branżę i wielu tygodni niemal całkowitego zakazu handlu drogą stacjonarną dla wielu sklepów handel internetowy był jedynym kanałem dystrybucji.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Kiedy ruszy Krajowy Rejestr Zadłużonych?

  Krajowy Rejestr Zadłużonych miał zacząć działać w lipcu tego roku, ale poczekamy jeszcze na jego uruchomienie. Kto trafi do Krajowego Rejestru Zadłużonych?

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!