reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Projekt zmian o odwróconym obciążeniu VAT do ponownych konsultacji

Projekt zmian o odwróconym obciążeniu VAT do ponownych konsultacji

Ministerstwo Finansów zdecydowało się przedłużyć konsultacje w sprawie nowelizacji ustawy o VAT. Projekt zmian ma wprowadzić m.in. odwrócone obciążenie VAT od telefonów komórkowych bądź laptopów. Uwagi można zgłaszać do 21 listopada 2014 r.

Rzeczniczka wyjaśniła, że MF zdecydowało się przedłużyć konsultacje, bowiem resort uwzględnił część uwag zgłoszonych do swoich propozycji i wprowadził zmiany w projekcie.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz prawa zamówień publicznych. Jego głównym celem jest walka z oszustami podatkowymi. Propozycje MF zakładają m.in. rozszerzenie na nowe grupy towarów stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia, w którym podatek zamiast sprzedawcy rozlicza nabywca. Do listy zostaną dopisane m.in. telefony komórkowe, laptopy, notebooki czy konsole do gier.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wprowadzony ma być obowiązek sporządzania informacji podsumowujących, które będą składane przez sprzedawców towarów objętych mechanizmem odwrotnego VAT. Zgodnie z projektem solidarna odpowiedzialność podatkowa oraz obowiązek jednomiesięcznego rozliczania podatku od towarów i usług obejmie podmioty sprzedające srebro i platynę w postaci surowca. Poza tym podwyższona ma zostać minimalna i maksymalna kwota kaucji gwarancyjnej składanej przez podmioty dostarczające paliwa.

Projekt przewiduje też wprowadzenie zmian w zakresie odliczania podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych (podlegających i niepodlegających podatkowi VAT), w tym możliwości uzgodnienia z naczelnikiem urzędu skarbowego sposobu określenia proporcji podatku podlegającego odliczeniu u takich podatników. MF zaproponowało również wprowadzenie zmian w zakresie stosowania tzw. ulgi na złe długi.

MF wskazało, że w trakcie wcześniejszych konsultacji uwzględniono niektóre uwagi do projektu. "Doprecyzowano przepisy dotyczące proporcji odliczania podatku naliczonego w przypadku towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów prowadzonej przez podatnika działalności podlegającej opodatkowaniu, jak i do celów innych, których przypisanie w całości działalności podlegającej opodatkowaniu nie było możliwe. Wprowadzono do ustawy przykładowe dane, które będą mogły być wykorzystane przy obliczeniu tej proporcji" - poinformowała Dróżdż.

Błędy początkujących przedsiębiorców w rozliczeniu VAT

Dodała, że w zmienionym projekcie odstąpiono od możliwości uzgadniania sposobu określenia proporcji z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie decyzji na rzecz prostszej formy protokołu.

"Zrezygnowano z wprowadzania zmian Ordynacji podatkowej, wyłączających możliwość dokonania interpretacji przepisów w sprawach dotyczących prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania cen transakcyjnych oraz w sprawach dotyczących sposobu określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności podlegającej opodatkowaniu. Spowodowało to zmianę tytułu ustawy" - wyjaśniła rzeczniczka.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama