reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kto nie musi składać VAT-R? - stanowisko MF

Kto nie musi składać VAT-R? - stanowisko MF

Wykaz podatników, którzy nie mają obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt rozporządzenia. Którzy podatnicy nie muszą składać VAT-R?

Zgodnie z projektem, pierwszą grupą podatników zwolnionych z obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego są podatnicy nieposiadający na terytorium kraju siedziby działalności, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, z którego dokonują transakcji gospodarczych, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu, jeżeli wykonują na terytorium kraju wyłącznie czynności określone w przedmiotowym rozporządzeniu. Do drugiej grupy należą podatnicy zidentyfikowani jako podatnicy VAT - przewozy okazjonalne.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Lista czynności uprawniających do stosowania zwolnienia została w stosunku do obecnie obowiązującej regulacji poszerzona o usługi telekomunikacyjne, nadawcze lub elektroniczne świadczone na rzecz ostatecznych konsumentów rozliczane w ramach szczególnej procedury.

Zmiany w przepisach związane są z nowelizacją ustawy o VAT z 25 lipca 2014 r., która wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r., dlatego projektowane rozporządzenie ma zacząć obowiązywać również 1 stycznia 2015 r.

E-zwrot podatku VAT - TAX FREE

Zgłoszenie VAT-R należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego. Właściwość miejscową ustala się według miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że gdy firma zarejestrowana jest na terenie np. urzędu skarbowego Warszawa Mokotów ale działalność jest wykonywana na terenie urzędu Warszawa Ochota, zgłoszenie VAT-R składany do urzędu na Ochocie, chociaż właściwym dla podatku dochodowego pozostanie urząd skarbowy Warszawa Mokotów.

Jeżeli jednak działalność jest wykonywana co najmniej w dwóch miejscach i każde jest położone na terenie właściwym dla innego naczelnika urzędu skarbowego, to w takim przypadku właściwym będzie urząd skarbowy według rejestracji firmy tzn. miejsca zamieszkania lub siedziby.

Jedno okienko działa. Ale nie dla złożenia VAT-R. W tym przypadku trzeba niestety najpierw wybrać się do urzędu dzielnicy (Uwaga! właściwego według siedziby działania urzędu skarbowego) lub dokonać przelewu na konto. Następnie złożyć zgłoszenie VAT-R we właściwym urzędzie skarbowym. W zamian uzyskamy potwierdzenie rejestracji, które określi nasz status podatkowy (czynny lub zwolniony). Na szczęści aktualizacja danych to już tylko wysłanie odpowiedniego formularza.

Jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, trzeba zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

Zobacz: Chcesz być zwolniony z VAT? Nie musisz składać zgłoszenia VAT-R

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama