| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki jawnej

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki jawnej

Do powołania spółki prawa handlowego niezbędne jest jej zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dotyczy to także spółki jawnej. Jakie formularze są niezbędne do takiej rejestracji?

Powołanie spółki jawnej

Spółka jawna jest spółką prawa handlowego i została uregulowana w przepisach kodeksu spółek handlowych. Jest to podstawowy typ spółki osobowej. Jej konstrukcja zakłada, że wspólnicy ponoszą odpowiedzialność własnym majątkiem za zobowiązania spółki. Ponadto spółka nie jest wyposażony w organy, takie jak istnieją w spółce z o.o., czy spółce akcyjnej. Reprezentacja spółki na zewnątrz jest zadaniem jej wspólników.

Rejestracja spółki

Tak jak każda spółka prawa handlowego, tak też spółka jawna swój początek ma wraz z wpisem do rejestru przedsiębiorców, stanowiącego część Krajowego Rejestru Sądowego. Wpis ten ma istotne znaczenie. Zgodnie z art. 251 § 1 kodeksu spółek handlowych spółka jawna powstaje z chwilą wpisania do rejestru.

Wpis jest ukoronowaniem postępowania rejestrowego prowadzonego przez sąd rejestrowy. Postępowanie to odbywa się na podstawie wniosku o wpis, który zgodnie z przepisami ustawy o krajowym rejestrze sądowym, powinien być złożony na urzędowym formularzu (art. 19 ustawy o krs). Jakie formularze są niezbędne przy wniosku o wpisanie spółki do krajowego rejestru sądowego?

Zobacz: Reprezentowanie spółki jawnej

Formularze  KRS – spółka jawna

Co do zasady liczba formularzy, którą trzeba złożyć w takim wniosku zależy od jego treści (m.in. od tego, czy spółka powoła prokurentów). Podstawowe formularze pozostają jednak niezmienne.

Niemniej jednak przy zgłoszeniu spółki jawnej do Krajowego Rejestru Sądowego należy skorzystać z formularzy o nazwie:

- KRS-W1

- KRS-WB

- KRS-WK

- KRS-WM

Zobacz serwis: Spółki

KRS-W1

Pod nazwą KRS-W1 kryje się wniosek o rejestrację spółki, w tym m.in. spółki jawnej. Wniosek ten zawierać będzie podstawowe informacje dotyczące spółki. We wniosku trzeba określić m.in. właściwy sąd rejestrowy. Właściwość tę określa się na podstawie siedziby spółki.

Niezależnie od tego w formularzu KRS-W1 określa się także podstawowe dane samej spółki – jej siedzibę, dane wnioskodawcy, dokładny adres, formę prawną oraz dane dotyczące umowy spółki.

KRS-WB

Formularz KRS-WB składa się w formie załącznika do formularza KRS-W1. Wniosek ten zawierać będzie dane dotyczące wspólników spółki jawnej. Wniosek należy uzupełnić o dokładne dane wspólnika (imiona i nazwiska, nr PESEL). Ponadto treść formularza musi być uzupełniona o informacje dotyczące umów majątkowych, które wspólnicy mają ze swoimi współmałżonkami oraz dotyczące ewentualnej rozdzielności majątkowej.

KRS-WK i KRS-WM

Formularz KRS-WK dotyczy wspólników uprawnionych do reprezentacji spółki. Co istotne w ramach tego formularza można określić sposób reprezentacji spółki (np. łączna reprezentacja dwóch wspólników), który to będzie wiążący także dla osób trzecich.

Na koniec formularz KRS-WM, w treści którego zgłasza się przedmiot działalności spółki, zgodnie z sygnaturą PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności).

Zobacz serwis: Pisma i druki

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »