REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Reprezentowanie spółki jawnej

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Reprezentacja spółki jawnej. /fot. Fotolia
Reprezentacja spółki jawnej. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka jawna, jako spółka osoba, nie posiada organów, które reprezentowałyby ją na zewnątrz. Jest to uprawnienie wszystkich wspólników.

Czym jest reprezentacja?

Mówiąc o reprezentowaniu spółki mówimy przede wszystkim o działaniach spółki względem osób trzecich. Reprezentowaniem jest występowanie w obrocie prawnym – składanie oświadczeń woli, przyjmowanie oświadczeń woli, zawieranie umów itd.

REKLAMA

Odnosząc się do zagadnienia reprezentacji spółki jawnej należy przede wszystkim zwrócić uwagę, iż jest to podstawowy typ spółki osobowej. Spółka jawna nie jest wyposażona w organy (np. zarząd), które mogłyby w jej imieniu składać oświadczenia woli. Rolę tych organów pełnią zatem wspólnicy spółki.

Reprezentacja

Zgodnie z art. 29 § 1 kodeksu spółek handlowych każdy ze wspólników ma prawo do reprezentowania spółki. Zgodnie z § 2 prawo wspólnika do reprezentacji spółki dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych. W tej mierze należy wskazać, iż zakres uprawnienia wspólnika do reprezentacji spółki jawnej zbliża się konstrukcyjnie do zakresu umocowania członka zarządu spółki kapitałowej. Niemniej jednak w doktrynie przeważa pogląd, iż wspólnik jest przedstawicielem ustawowym spółki jawnej.

Ograniczenie reprezentacji

REKLAMA

Generalna zasada, iż każdy wspólnik spółki ma prawo do jej reprezentowania z punktu widzenia osób trzecich nie ulega ograniczeniom. Zgodnie z art. 29 § 3 kodeksu spółek handlowych prawa reprezentowania spółki nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich.

Z punktu widzenia osób trzecich oznacza to, że przy zawieraniu umów ze spółką jawną nie mają znaczenie wewnętrzne ustalenia wspólników co do zasad reprezentacji. Umowa podpisana z osobą będącą na daną chwilę wspólnikiem spółki jawnej będzie ważna. Nie ma przy tym znaczenia, iż taka umowa została zawarta wbrew zasadom reprezentacji spółki, jakie wspólnicy określili w umowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowo zatem, jeżeli umowa między spółką jawną a inną osobą zostanie podpisana przez wspólnika, który na mocy wewnętrznych ustaleń między wspólnikami jest wyłączony z reprezentacji spółki, taka umowa pozostaje ważna. Konsekwencją może być jednak odpowiedzialność odszkodowawcza wspólnika względem pozostałych wspólników.

Zatem zawierając umowę ze spółką jawną osoby trzecie powinny jedynie potwierdzić czy dana osoba jest aktualnym wspólnikiem. Nie ma przy tym znaczenia, czy z treści umowy spółki nie wynika ograniczenie jej prawa do reprezentacji.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Prokurent

Niezależnie od wspólników spółkę może reprezentować także prokurent, powołany za zgodą wszystkich wspólników mający prawo prowadzenia spraw spółki (art. 41 § 1 kodeksu spółek handlowych).

Zobacz serwis: Spółki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA