REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Reprezentowanie spółki jawnej

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Reprezentacja spółki jawnej. /fot. Fotolia
Reprezentacja spółki jawnej. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka jawna, jako spółka osoba, nie posiada organów, które reprezentowałyby ją na zewnątrz. Jest to uprawnienie wszystkich wspólników.

Czym jest reprezentacja?

Mówiąc o reprezentowaniu spółki mówimy przede wszystkim o działaniach spółki względem osób trzecich. Reprezentowaniem jest występowanie w obrocie prawnym – składanie oświadczeń woli, przyjmowanie oświadczeń woli, zawieranie umów itd.

REKLAMA

Odnosząc się do zagadnienia reprezentacji spółki jawnej należy przede wszystkim zwrócić uwagę, iż jest to podstawowy typ spółki osobowej. Spółka jawna nie jest wyposażona w organy (np. zarząd), które mogłyby w jej imieniu składać oświadczenia woli. Rolę tych organów pełnią zatem wspólnicy spółki.

Reprezentacja

Zgodnie z art. 29 § 1 kodeksu spółek handlowych każdy ze wspólników ma prawo do reprezentowania spółki. Zgodnie z § 2 prawo wspólnika do reprezentacji spółki dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych. W tej mierze należy wskazać, iż zakres uprawnienia wspólnika do reprezentacji spółki jawnej zbliża się konstrukcyjnie do zakresu umocowania członka zarządu spółki kapitałowej. Niemniej jednak w doktrynie przeważa pogląd, iż wspólnik jest przedstawicielem ustawowym spółki jawnej.

Ograniczenie reprezentacji

REKLAMA

Generalna zasada, iż każdy wspólnik spółki ma prawo do jej reprezentowania z punktu widzenia osób trzecich nie ulega ograniczeniom. Zgodnie z art. 29 § 3 kodeksu spółek handlowych prawa reprezentowania spółki nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich.

Z punktu widzenia osób trzecich oznacza to, że przy zawieraniu umów ze spółką jawną nie mają znaczenie wewnętrzne ustalenia wspólników co do zasad reprezentacji. Umowa podpisana z osobą będącą na daną chwilę wspólnikiem spółki jawnej będzie ważna. Nie ma przy tym znaczenia, iż taka umowa została zawarta wbrew zasadom reprezentacji spółki, jakie wspólnicy określili w umowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowo zatem, jeżeli umowa między spółką jawną a inną osobą zostanie podpisana przez wspólnika, który na mocy wewnętrznych ustaleń między wspólnikami jest wyłączony z reprezentacji spółki, taka umowa pozostaje ważna. Konsekwencją może być jednak odpowiedzialność odszkodowawcza wspólnika względem pozostałych wspólników.

Zatem zawierając umowę ze spółką jawną osoby trzecie powinny jedynie potwierdzić czy dana osoba jest aktualnym wspólnikiem. Nie ma przy tym znaczenia, czy z treści umowy spółki nie wynika ograniczenie jej prawa do reprezentacji.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Prokurent

Niezależnie od wspólników spółkę może reprezentować także prokurent, powołany za zgodą wszystkich wspólników mający prawo prowadzenia spraw spółki (art. 41 § 1 kodeksu spółek handlowych).

Zobacz serwis: Spółki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA