REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawnie rozwiązać spółkę jawną – cz. 1

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Rozwiązanie spółki to niekiedy skomplikowany proces / Fot. Fotolia
Rozwiązanie spółki to niekiedy skomplikowany proces / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie likwidacyjne, którego zwieńczeniem jest rozwiązanie spółki to często długotrwały proces. W jaki sposób można przyspieszyć zakończenie działalności spółki jawnej?

Rozwiązanie spółki jawnej

REKLAMA

Rozwiązanie spółki może być długotrwałym procesem, zwłaszcza ze względu na fakt, iż najczęściej będzie poprzedzone procesem likwidacji. Celem postępowania likwidacyjnego jest przede wszystkim spłata wszelkich zobowiązań, czyli ochrona wierzycieli. Dopiero na samym końcu, pozostały majątek zostanie rozdysponowany pomiędzy wspólników.

REKLAMA

Należy podkreślić, iż w trakcie likwidacji likwidatorzy powinni zakończyć bieżące interesy spółki, ściągnąć wierzytelności i wypełnić zobowiązania oraz upłynnić majątek. Nowe interesy mogą być podejmowane tylko, gdy jest to niezbędne do ukończenia spraw będących w toku (art. 77 par. 1 Kodeksu spółek handlowych). Takie określenie zadań procesu likwidacji spółki oznacza, że niekiedy będzie to proces długotrwały. Co więcej mocno sformalizowany z uwagi na liczne ograniczenia, jakie się wiążą z otwarciem likwidacji (wygaśnięcie prokury, powołanie likwidatorów, ogłoszenie w rejestrze).

Zobacz: Jak zawrzeć umowę z prokurentem?

Nie tylko likwidacja

Sposobem na pewne przyspieszenie procesu zakończenia działalności spółki daje treść art. 67 par. 1 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z jego treścią wspólnicy mogą wzajemnie uzgodnić sposób zakończenia działalności spółki, inny niż likwidacja. Jak jednak powinno wyglądać takie uzgodnienie?

Samo uzgodnienie może mieć charakter postanowienia umowy spółki, co oznacza, że może zostać zawarte jeszcze na długo przed jej rozwiązaniem, bo już przy okazji jej zakładania. Niezależnie od tego takie porozumienie wspólników może być dokonane w odrębnym od umowy dokumencie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

POBIERZ WZÓR: Umowa spółki jawnej

Treść porozumienia

REKLAMA

W samym porozumieniu wspólników można swobodnie określać sposoby zakończenia działalności spółki. Należy pamiętać jednak, iż ta swoboda wcale nie oznacza dobrowolności. Wspólnicy muszą bowiem przestrzegać pewnych zasad, które leżą również u podstaw postępowania likwidacyjnego spółki. Chodzi przede wszystkim o fakt, że długi względem osób trzecich muszą być spłacone albo przez spółkę albo przez wspólników. Takie zasady obowiązują także w zakresie likwidacji spółki (art. 82 i 83 Kodeksu spółek handlowych).

Stąd też w porozumieniu musi być określony także sposób spłaty długów spółki wobec osób trzecich. Jeżeli wspólnicy zrezygnowali z likwidacji i nie określili sposobu spłaty długów, wtedy też są następcami prawnymi spółki (czyli odpowiadają za jej długi) – takie jest stanowisko Sądu Najwyższego (wyrok z 24 lipca 2009 r., sygn. II CSK 134/09).

Treść porozumienia musi określać sposób w jaki spłacone zostaną długi. Brak określenia takiego sposobu oznacza, że wszyscy wspólnicy będą odpowiedzialni za spłatę zadłużenia rozwiązywanej spółki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA