REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja spółki jawnej – cz. 2

Redakcja
Ile kosztują formalności przy likwidacji spółki jawnej? fot. Fotolia
Ile kosztują formalności przy likwidacji spółki jawnej? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie spółki jawnej następuje z chwilą wykreślenia z rejestru. Zanim jednak to nastąpi najczęściej przeprowadzone musi być postępowanie likwidacyjne. Jak ono wygląda?

Likwidacja spółki

Rozwiązanie spółki jawnej jest złożonym procesem, który przeważnie musi być poprzedzony postępowaniem likwidacyjnym. Postępowanie likwidacyjne jest prowadzone przez likwidatorów.

REKLAMA

Zobacz: Likwidacja spółki jawnej - cz. 1

Postępowanie likwidacyjne, które swój początek bierze wraz z nastaniem przyczyn rozwiązania spółki (wymienione są one w art. 58 Kodeksu spółek handlowych). Otwarcie likwidacji następuje w zależności od przyczyny albo z dniem uprawomocnienia orzeczenia sądu (w przypadku rozwiązania przez sąd), powzięcia uchwały (w przypadku uchwały wspólników) lub też w dniu zaistnienia innej przyczyny.

Zgłoszenie do rejestru

Sama procedura likwidacyjna spółki wymaga przy tym szeregu formalności związanych z wpisami do rejestru. Zgodnie z art. 74 par. 1 Kodeksu spółek handlowych do sądu rejestrowego należy zgłosić otwarcie likwidacji, nazwiska i imiona likwidatorów oraz ich adresy, sposób reprezentowania spółki przez likwidatorów i wszelkie w tym zakresie zmiany. Zgłoszenie takie jest wymagane nawet jeżeli faktyczne zasady reprezentacji spółki nie ulegają zmianie. Obowiązek dokonania takiego zgłoszenia ma każdy likwidator. Jeżeli zatem innej decyzji nie podjęli wspólnicy lub sąd (w przypadku orzeczenia o rozwiązaniu spółki) obowiązek zgłoszenia ma każdy ze wspólników, którzy z mocy ustawy stają się likwidatorami spółki.

Zobacz: Jak rozwiązać spółkę partnerską?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane te należy zgłosić w rejestrze na urzędowych formularzach. Wymagane do tego będą formularz KRS-Z61 (wniosek o zmianę wpisu w związku z otwarciem likwidacji), KRS-ZR (załącznik do wniosku o zmianę wpisu dotyczący osoby likwidatora) oraz KRS-ZN (odnoszący się do bilansu spółki na dzień rozpoczęcia likwidacji).

W przypadku orzeczenia sądowego o rozwiązaniu spółki zgłoszenia do rejestru dokonuje z urzędu sąd orzekający.

Zgłoszenie do sądu musi być również prawidłowo opłacone. Dlatego też do wniosku należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej od tego wpisu w wysokości 250 zł (art. 55 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Należy również pamiętać o tym, że ogłoszenie likwidacji następuje w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, co stanowi dodatkowy koszt w wysokości 250 zł.

Poza tym formalnościami należy także pamiętać o poświadczonych notarialnie podpisach likwidatorów, które powinny być dołączone do wniosku.

Dowody uiszczenia wymaganych opłat należy dołączyć do wniosku o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Oprócz tego należy pamiętać także o dołączeniu dokumentu stanowiącego podstawę wszczęcia likwidacji spółki (np. uchwały wspólników o rozwiązaniu spółki).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA