REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja spółki jawnej – cz. 2

Redakcja
Ile kosztują formalności przy likwidacji spółki jawnej? fot. Fotolia
Ile kosztują formalności przy likwidacji spółki jawnej? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie spółki jawnej następuje z chwilą wykreślenia z rejestru. Zanim jednak to nastąpi najczęściej przeprowadzone musi być postępowanie likwidacyjne. Jak ono wygląda?

Likwidacja spółki

Rozwiązanie spółki jawnej jest złożonym procesem, który przeważnie musi być poprzedzony postępowaniem likwidacyjnym. Postępowanie likwidacyjne jest prowadzone przez likwidatorów.

REKLAMA

Zobacz: Likwidacja spółki jawnej - cz. 1

Postępowanie likwidacyjne, które swój początek bierze wraz z nastaniem przyczyn rozwiązania spółki (wymienione są one w art. 58 Kodeksu spółek handlowych). Otwarcie likwidacji następuje w zależności od przyczyny albo z dniem uprawomocnienia orzeczenia sądu (w przypadku rozwiązania przez sąd), powzięcia uchwały (w przypadku uchwały wspólników) lub też w dniu zaistnienia innej przyczyny.

Zgłoszenie do rejestru

Sama procedura likwidacyjna spółki wymaga przy tym szeregu formalności związanych z wpisami do rejestru. Zgodnie z art. 74 par. 1 Kodeksu spółek handlowych do sądu rejestrowego należy zgłosić otwarcie likwidacji, nazwiska i imiona likwidatorów oraz ich adresy, sposób reprezentowania spółki przez likwidatorów i wszelkie w tym zakresie zmiany. Zgłoszenie takie jest wymagane nawet jeżeli faktyczne zasady reprezentacji spółki nie ulegają zmianie. Obowiązek dokonania takiego zgłoszenia ma każdy likwidator. Jeżeli zatem innej decyzji nie podjęli wspólnicy lub sąd (w przypadku orzeczenia o rozwiązaniu spółki) obowiązek zgłoszenia ma każdy ze wspólników, którzy z mocy ustawy stają się likwidatorami spółki.

Zobacz: Jak rozwiązać spółkę partnerską?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane te należy zgłosić w rejestrze na urzędowych formularzach. Wymagane do tego będą formularz KRS-Z61 (wniosek o zmianę wpisu w związku z otwarciem likwidacji), KRS-ZR (załącznik do wniosku o zmianę wpisu dotyczący osoby likwidatora) oraz KRS-ZN (odnoszący się do bilansu spółki na dzień rozpoczęcia likwidacji).

W przypadku orzeczenia sądowego o rozwiązaniu spółki zgłoszenia do rejestru dokonuje z urzędu sąd orzekający.

Zgłoszenie do sądu musi być również prawidłowo opłacone. Dlatego też do wniosku należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej od tego wpisu w wysokości 250 zł (art. 55 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Należy również pamiętać o tym, że ogłoszenie likwidacji następuje w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, co stanowi dodatkowy koszt w wysokości 250 zł.

Poza tym formalnościami należy także pamiętać o poświadczonych notarialnie podpisach likwidatorów, które powinny być dołączone do wniosku.

Dowody uiszczenia wymaganych opłat należy dołączyć do wniosku o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Oprócz tego należy pamiętać także o dołączeniu dokumentu stanowiącego podstawę wszczęcia likwidacji spółki (np. uchwały wspólników o rozwiązaniu spółki).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA