REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy można żądać wyłączenia wspólnika ze spółki jawnej?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Wyłączenie wspólnika możliwe jest jeżeli okoliczności leżące po stronie tego wspólnika uniemożliwiają, albo poważnie utrudniają dalszą działalność spółki, lub też powodują niecelowym lub bezprzedmiotowym dalsze istnienie spółki.
Wyłączenie wspólnika możliwe jest jeżeli okoliczności leżące po stronie tego wspólnika uniemożliwiają, albo poważnie utrudniają dalszą działalność spółki, lub też powodują niecelowym lub bezprzedmiotowym dalsze istnienie spółki.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnicy spółki jawnej z ważnych powodów mogą żądać rozwiązania spółki przez sąd. Jednak jeżeli ważny powód zachodzi tylko po stronie jednego ze wspólników – można żądać po prostu wyłączenia tego wspólnika. Żądanie wyłączenia wspólnika jest możliwe tylko w przypadku gdy w spółce wspólników jest co najmniej trzech.

Zgodnie z art. 63 § 2 kodeksu spółek handlowych jeżeli ważny powód zachodzi po stronie jednego ze wspólników, sąd może na wniosek pozostałych wspólników orzec o wyłączeniu tego wspólnika ze spółki. Zatem jeżeli ważny powód przemawiający za rozwiązaniem spółki jawnej ewidentnie dotyczy tylko jednego wspólnika, ustawodawca dopuścił możliwość, zamiast rozwiązania spółki, sądowego wyłączenia wspólnika jeżeli to po stronie tego wspólnika zachodzi ważny powód.

REKLAMA

Kiedy można żądać wyłączenia wspólnika?

Wyłączenie wspólnika możliwe jest jeżeli okoliczności leżące po stronie tego wspólnika uniemożliwiają, albo poważnie utrudniają dalszą działalność spółki, lub też powodują niecelowym lub bezprzedmiotowym dalsze istnienie spółki. Dodatkowo żądanie wyłączenia wspólnika jest możliwe gdy w skład spółki jawnej wchodzi co najmniej trzech wspólników. W spółkach dwuosobowych wyłączenie jednego wspólnika oznaczałoby bowiem rozwiązanie spółki ponieważ nie jest dopuszczalne istnienie jednoosobowej spółki jawnej.

Przeczytaj: Kiedy wspólnik spółki jawnej może żądać rozwiązania spółki?

Przyczyny uzasadniające złożenie pozwu o wyłączenie wspólnika

Nie ulega wątpliwości, że do przyczyn uzasadniających wystąpienie do sądu z żądaniem wyłączenia wspólnika zaliczyć można wszelkie zachowania wspólnika wpływające na szkodę spółki. Przyczynami takimi mogą być:

 • naruszenie przez wspólnika zakazu konkurencji (z pewnością okoliczność taką łatwiej będzie udowodnić jeżeli przeciwko wspólnikowi wydany został wyrok o naprawienie szkody wyrządzonej spółce i wydanie korzyści, jakie osiągnął wspólnik naruszający zakaz konkurencji, niemniej brak takiego wyroku nie stoi na przeszkodzie aby wystąpić z powództwem o wyłączenie wspólnika z z tego powodu);
 • popełnienie przez wspólnika przestępstwa;
 • długotrwała choroba wspólnika uniemożliwiająca zajmowanie się interesami spółki.

Polecamy: Prawo autorskie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie należy złożyć pozew?

REKLAMA

Pozew o wyłączenie wspólnika z ważnych powodów należy złożyć do sądu gospodarczego właściwego według siedziby spółki. Pozwanym jest wspólnik, który ma być wyłączony, z kolei powodami są wszyscy pozostali wspólnicy. W pozwie należy wnieść o wyłączenie wspólnika a w uzasadnieniu wskazać powody uzasadniające jego wyłączenie a także przedstawić dowody na tę okoliczność.

Spółka jawna w skład w której wchodzi sześciu wspólników nie jest w stanie prowadzić działalności ze względu na długotrwały spór, który powstał pomiędzy wspólnikami. Większość wspólników chciałaby kontynuować działalność prowadzoną przez spółkę, ale z uwagi na obstrukcyjne zachowania jednego ze wspólników w praktyce jest nie jest to możliwe. Czy w takim przypadku można żądać wyłączenia ze spółki tego wspólnika?
Tak. W myśl artykuł 63 § 2 kodeksu spółek handlowych jeżeli ważny powód zachodzi po stronie jednego ze wspólników, sąd może na wniosek pozostałych wspólników orzec o wyłączeniu tego wspólnika ze spółki. Przepis ten ma na celu umożliwienie utrzymania spółki w przypadku, jeśli ważny powód jej rozwiązania zachodzi w osobie jednego ze wspólników, a nie dotyczy pozostałych wspólników. Jeżeli okoliczność ta zostanie udowodniona sąd orzeknie o wyłączeniu wspólnika ze spółki, a spółka będzie trwała dalej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA