REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jeżeli spółka została zawarta na czas nie oznaczony, każdy wspólnik może z niej wystąpić wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego.
Jeżeli spółka została zawarta na czas nie oznaczony, każdy wspólnik może z niej wystąpić wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego.

REKLAMA

REKLAMA

Umowa spółki cywilnej łączy co najmniej dwie osoby w celu osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Ustawodawca zakłada, że wspólnicy będą zgodnie działać na rzecz spółki. Ale w praktyce niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której wspólnicy przestają się dogadywać i dochodzi między nimi do konfliktów.

Najwięcej trudności przysparza sytuacja, w której jeden ze skonfliktowanych wspólników przestaje być zainteresowany dalszym prowadzeniem działalności, zaś pozostali wspólnicy chcieliby, aby spółka nadal funkcjonowała. Warto wtedy mimo wszystko starać się wypracować ugodowy sposób odejścia skonfliktowanego wspólnika.

REKLAMA

Jeśli jednak nie uda się wypracować kompromisu, wówczas warto pamiętać, że wspólnik pragnący odejść ze spółki ma do wyboru dwie drogi.

1. Wypowiedzenie udziału

REKLAMA

Jeżeli spółka została zawarta na czas nie oznaczony, każdy wspólnik może z niej wystąpić wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego (czyli przeważnie na koniec roku kalendarzowego). W takim wypadku należy oświadczeni złożyć najpóźniej do końca września, aby stało się ono skuteczne z końcem roku.

Z ważnych powodów (a za taki może być uznany poważny konflikt na łonie spółki połączony z utratą wzajemnego zaufania) wspólnik może wypowiedzieć swój udział bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Czy spółka cywilna może powołać prokurenta?

W razie wystąpienia ze spółki w zasadzie istnieje ona nadal. Jedynie w przypadku spółki dwuosobowej ulega ona rozwiązaniu – z oczywistych względów w spółce muszą zawsze pozostawać co najmniej dwie osoby.

Złożenie oświadczenia o wystąpieniu ze spółki cywilnej jest więc rozwiązaniem, które nie musi pociągać za sobą likwidacji spółki. Wspólnik który zdecyduje się na wypowiedzenie swego udziału musi złożyć oświadczenie (najlepiej na piśmie) i doręczyć je pozostałym wspólnikom. Z chwilą doręczenia tego oświadczenia ustępujący wspólnik „wychodzi” ze spółki i przestaje być jej członkiem.

Jeśli wspólnik skorzysta z pierwszego rozwiązania, a spółka jest co najmniej trzyosobowa, to w zasadzie nabywa on roszczenie o zapłatę wartości jego udziału w spółce przez pozostałych wspólników.

Polecamy: prawnikow.pl/forum

REKLAMA

Jak bowiem przewiduje Kodeks cywilny, wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu. Ponadto wypłaca się występującemu wspólnikowi w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.

Ustępujący wspólnik nie musi się więc martwic o spieniężenie majątku spółki – pozostali wspólnicy są bowiem zobowiązani go spłacić. Z drugiej jednak strony, z dniem doręczenia oświadczenia o wystąpieniu ze spółki wspólnik przestaje przysługiwać prawo własności do majątku spółki. 

2. Sądowe rozwiązanie spółki

Druga droga, która przysługuje wspólnikowi, jest o wiele trudniejsza. Może on bowiem - zamiast decydować się na wypowiedzenie swego udziału - wnieść przeciwko innym wspólnikom sprawę do sądu o rozwiązanie spółki. Taki wspólnik cały czas uczestniczy w spółce, zaś jeśli sąd uwzględni powództwo, to spółka ulegnie rozwiązaniu bez względu na liczbę pozostałych wspólników. 

Skorzystanie z drugiego sposobu oznacza, że po rozwiązaniu spółki dotychczasowi wspólnicy pozostaną współwłaścicielami majątku spółki, który podlega następnie podziałowi sądownemu lub umownemu. Warto jednak pamiętać, że uzyskanie wyroku rozwiązującego spółkę może nie być łatwe – sądy szczegółowo badają, czy w danej sytuacji wspólnik nie powinien raczej wypowiedzieć swego udziału i opuścić spółkę bez jej unicestwienia.

Witold Studziński

Autor jest adwokatem, partnerem w "PRETOR" - Kancelarii Prawnej z Wrocławia,
ul. Ofiar Oświęcimskich 7/13, 50-069 Wrocław, tel. 071 718 15 84.
e-mail: witold.studzinski@adwokatura.pl,
www.kancelaria-pretor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  REKLAMA

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA