REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Przepisy Kodeksu cywilnego nakładają wymóg, aby umowę spółki cywilnej zawierać w formie pisemnej.
Przepisy Kodeksu cywilnego nakładają wymóg, aby umowę spółki cywilnej zawierać w formie pisemnej.

REKLAMA

REKLAMA

Spółka cywilna jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Podstawowe przepisy regulujące jej funkcjonowanie zawarte są w Kodeksie cywilnym (art. 860 – 875 kc), ale niestety ustawodawca przemilczał wiele kwestii związanych z praktycznymi aspektami prowadzenia działalności gospodarczej w tej postaci. Jedną z pominiętych w Kodeksie cywilnym kwestii jest przystąpienie nowego członka do już istniejącej spółki.

Fundamentalną zasadą prawa cywilnego jest zasada swobody umów – na gruncie spółki cywilnej jej przejawem jest m. in. to, że dopuszczalne są zmiany w składzie osobowym wspólników. Przeważnie przystąpienie nowej osoby do spółki odbywa się poprzez złożenie zgodnych oświadczeń woli przez dotychczasowych wspólników oraz przez osobę, która aspiruje do ich grona.

REKLAMA

W takim wypadku obowiązkiem stron jest ustalenie praw i obowiązków nowego wspólnika – w tym w zakresie jego udziału w zysku spółki. Zanim jednak wspólnicy zdecydują się na przyjęcie nowego członka do spółki, powinni oni rozważyć, w jakiej formie powinno odbyć się jego przystąpienie.

Zobacz: Czy dopuszczalna jest zmiana wspólników w spółce cywilnej?

REKLAMA

Przepisy Kodeksu cywilnego nakładają wymóg, aby umowę spółki cywilnej zawierać w formie pisemnej. Taka sama forma wymagana jest do zmian umowy spółki, w tym także do przystąpienia nowego wspólnika. Jest jednak bardzo istotny wyjątek – jeśli w skład majątku spółki wchodzi nieruchomość (prawo użytkowania wieczystego) wówczas z przystąpieniem do niej należy koniecznie udać się do notariusza.

Pojawienie się nowego wspólnika w spółce powoduje bowiem, że zmienia się krąg osób uprawnionych do majątku spółki, w tym także do stanowiących jej własność nieruchomości. Z kolei obrót nieruchomościami w Polsce może odbywać się jedynie przy zastosowaniu aktu notarialnego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsekwencje niezachowania formy aktu notarialnego są bardzo poważne – wprawdzie poglądy sądów w tym zakresie różnią się, ale często wskazują one nawet na nieważność przystąpienia wspólnika do spółki. Rodzi to wiele kłopotów, przede wszystkim jeśli wspólnicy zdecydują się rozwiązać spółkę i podzielić jej majątek. Do tego dochodzą liczne komplikacje wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego – których każdy przedsiębiorca unika jak ognia.

Zastosowanie formy aktu notarialnego jest wyjściem pożądanym i najbezpieczniejszym – nikt nigdy w przyszłości nie będzie mógł zarzucić, że przystąpienie nowego wspólnika odbyło się w niewłaściwej formie.

Powyższe uwagi odnoszą się także do sytuacji, w której do majątku spółki wchodzą inne prawa, dla przeniesienia których wymagana jest forma szczególna (np. udziały w spółce z o.o.).

Aby więc uniknąć wielu czasochłonnych batalii prawnych, przed przystąpieniem do spółki warto dokładnie sprawdzić, co składa się na jej majątek i dopiero wtedy wybrać, w jakiej formie powinno odbyć się przystąpienie wspólnika.


Podstawa prawna: art. 353(1) i art. 860 – 875 Kodeksu cywilnego

Witold Studziński

Autor jest adwokatem, partnerem w "PRETOR" - Kancelarii Prawnej z Wrocławia, ul. Ofiar Oświęcimskich 7/13, 50-069 Wrocław, tel. 071 718 15 84.
e-mail: witold.studzinski@adwokatura.pl,
www.kancelaria-pretor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  REKLAMA

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  REKLAMA

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA