REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dochodzić odszkodowań - samemu, czy szukać pomocy u fachowców?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Elżbieta Majszak
Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.
Każdy zapis w umowie może podlegać negocjacjom. Jeżeli danej umowy nie można negocjować bardzo poważnie zastanówmy się nad wyborem swojego pełnomocnika.
Każdy zapis w umowie może podlegać negocjacjom. Jeżeli danej umowy nie można negocjować bardzo poważnie zastanówmy się nad wyborem swojego pełnomocnika.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli doznaliście uszczerbku na zdrowiu np: w wyniku wypadku samochodowego? Albo ktoś z Twoich bliskich zmarł w pracy, na drodze lub z powodu jakichkolwiek zdarzeń losowych? Sytuacja materialna po stracie bliskiego pogarsza się (utrata źródła utrzymania, koszty pogrzebu, a w przypadku utraty zdrowia często bardzo wysokie koszty leczenia i rehabilitacji ). Właśnie dlatego powinieneś poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad drogą uzyskania odszkodowania i innych wszystkich możliwych świadczeń. Większość z nas udaje się do ubezpieczyciela zgłasza szkodę z odpowiedniej polisy i oczekuje decyzji o wypłacie odszkodowania. A następnie zaczyna się: „ płacz i zgrzytanie zębami „ że Towarzystwo nas oszukało” bo wypłaciło za mało, zaniżyło odszkodowanie, odmówiło wypłaty odszkodowania. A może w tym wszystkim był jednak nasz błąd?

Również są osoby które nie wiedzą jak mają załatwić takie sprawy, a wręcz nie mają wiedzy o tym iż z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku należy się im odszkodowanie.

REKLAMA

W wyżej wymienionych przypadkach należałoby się zastanowić o możliwości skorzystania z pomocy adwokata, radcy prawnego lub też kancelarii odszkodowawczej. Każda taka pomoc jest bardzo ważna ale najważniejszy jest czas w którym udamy się po taką pomoc. Im wcześniej tym z reguły lepiej.

Zobacz: Co można i dlaczego warto się ubezpieczać?

REKLAMA

Ważne jest to czy idziemy po pomoc jeszcze przed złożeniem dokumentów do roszczenia czy też w momencie otrzymania decyzji odmownej. Jest wiele możliwości uzyskania odszkodowania w zadowalającej nas wysokości tylko trzeba wiedzieć jak dane odszkodowanie wywalczyć, jakie przedstawić dokumenty i jak argumentować kwoty roszczeniowe.

Każda z wyżej wymienionych instytucji może pomóc na innym polu działania. Ważne aby przekazać sprawę profesjonalistom którzy każdą osobę poszkodowaną potraktują bardzo indywidualnie i z jak największa troską o zadowolenie klienta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawy odszkodowawcze nie powinny być traktowane i prowadzone „ taśmowo” należy wczuć się w sytuację poszkodowanego, porozmawiać z nim a daleko posunięta indywidualizacja czynników wpływających na wysokość odszkodowania powoduje iż do jego określenia konieczne jest wnikniecie w sytuację poszkodowanego łącznie z wejściem w sferę jego prywatności i takie tylko zachowanie profesjonalistów daje duże szanse uzyskanie godziwego odszkodowania nie zawsze na drodze sądowej ale w zwykłych kontaktach z ubezpieczycielem. 

To jest nasz wybór do kogo się udamy biorąc pod uwagę zarówno zakres merytoryczny i ewentualne koszty poniesione przy świadczeniu takiej pomocy.
Jeżeli samemu staramy się o odszkodowanie musimy liczyć się z stresem, nerwami i czasem który stracimy w walce z ubezpieczycielem a tak przelejemy to na barki naszych pełnomocników.

To my wybieramy osobę która będzie świadczyć nam pomoc w zakresie dochodzenia odszkodowania, to my ustalamy warunki na podstawie jakich będzie świadczona pomoc.

REKLAMA

W ostatnim czasie pojawiło się sporo informacji na temat Kancelarie odszkodowawcze i sposobach ich działania. W prasie pojawiły się teksty na temat firm, które oferują „pomoc” ofiarom wypadków, wysyłając swoich agentów wprost do szpitali, gdzie poszkodowani godzą się na prowizje wynoszące nawet połowę odszkodowania.

Szanujące się kancelarie odszkodowawcze tak nie postępują. Po czym poznać uczciwą, dobrą kancelarię?
• Prowizja za pomoc w uzyskaniu odszkodowania mieści się w przedziale 15 - 20%; wyższe prowizje muszą być udokumentowane dodatkowymi kosztami ze strony kancelarii, gdy ta na przykład bierze na siebie koszty procesu sądowego;
• Klient przychodzi do kancelarii, a nie kancelaria do klienta;
• Kancelaria nie pobiera żadnych opłat wstępnych;
• Porada prawna jest bezpłatna.

Zobacz serwis: Odszkodowania

Ponadto należy zwrócić uwagę na niekorzystne zapisy w umowach między innymi:
• Zgoda na to, by kancelaria odszkodowawcza odbierała wszelką korespondencję od ubezpieczyciela. - Jeśli się na to zgodzisz, nie będziesz miał żadnej kontroli nad tym, co się w twojej sprawie dzieje i czy kancelaria nie działa przypadkiem na twoją szkodę.
• Przyznanie kancelarii pełnomocnictwa do "zawarcia ugody", "zrzeczenia się lub ograniczenia roszczenia "bez wiedzy i dodatkowej zgody klienta". - Oznacza to, że kancelarie mogą bez pytania zawrzeć niekorzystną dla ciebie ugodę z ubezpieczycielem i zamknąć drogę do dalszych roszczeń.
• "Przyjmuje się, że każde uzyskanie odszkodowania (...) od dnia podpisania umowy jest wynikiem działań zleceniobiorcy i stanowi podstawę do naliczenia wynagrodzenia".  Oznacza to, że zapłacisz prowizję nawet wtedy, gdy kancelaria nie ruszyła palcem w twojej sprawie. Taki zapis Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta uznaje za niezgodny z prawem.

Każdy zapis w umowie może podlegać negocjacjom. Jeżeli danej umowy nie można negocjować bardzo poważnie zastanówmy się nad wyborem swojego pełnomocnika.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA