| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Śmierć wspólnika spółki cywilnej

Śmierć wspólnika spółki cywilnej

Niejednokrotnie zdarza się, że rozwój dobrze prosperującej spółki cywilnej zostaje zatrzymany przez nieoczekiwaną śmierć jednego ze wspólników. Na etapie konstruowana umowy spółki cywilnej warto gruntownie przemyśleć, co powinno stać się ze spółką w razie śmierci jednego ze wspólników.

Jest to szczególnie istotne w przypadku spółek dwuosobowych. Co do zasady śmierć jednego ze wspólników powoduje rozwiązanie spółki i konieczność dzielenia się jej majątkiem przez pozostałego przy życia wspólnika oraz spadkobierców zmarłego. Może to oznaczać utknięcie na wiele lat w sporze sądowym.

Prawo polskie nie przewiduje bowiem istnienia jednoosobowych spółek cywilnych (w przeciwieństwie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej czy też w pewnych wypadkach partnerskiej). 

W większych spółkach skutkiem śmierci wspólnika jest to, że spółka trwa nadal w zmniejszonym składzie osobowym, ale spadkobiercy zmarłego wspólnika mogą żądać rozliczenia z pozostałymi przy życiu wspólnikami. W uproszczeniu mogą oni domagać się (także przed sądem) zapłaty wartości udziału zmarłego wspólnika w majątku spółki.

Zobacz serwis: Spółka cywilna

Tym skutkom można zapobiec w ten sposób, że w umowie spółki (lub późniejszej uchwale) wspólnicy postanowią, że na miejsce zmarłego wspólnika wejdą jego spadkobiercy. W takim wypadku uzyskają oni status wspólnika, ale powinni wyznaczyć jedną osobę, która będzie wykonywała ich prawa. Dopóki to nie nastąpi, pozostali wspólnicy mogą sami podejmować wszelkie czynności w zakresie prowadzenia spraw spółki.

Spadkobiercy zmarłego wspólnika nie mają więc pozycji równorzędnej z pozostałymi przy życiu dotychczasowymi wspólnikami – uznaje się, że stanowią oni tzw. wspólnika zbiorowego. Warto podkreślić, że wejście spadkobierców do spółki następuje z mocy prawa, co oznacza, że spadkobiercy nie muszą w tym zakresie składać wobec spółki żadnych oświadczeń woli.

Pozostali przy życiu wspólnicy nie mogą też w żaden sposób przeszkodzić spadkobiercom w ich wstąpieniu do spółki. Może się okazać, że spadkobiercy zmarłego wspólnika nie będą zainteresowani uczestnictwem w spółce. W takim wypadku przepisy Kodeksu cywilnego są niestety niejednoznaczne.

Polecamy: prawnikow.pl/forum

Przyjmuje się, że w takim wypadku nie należy składać oświadczenia o odrzuceniu spadku, ale powinno się skorzystać z prawa do wypowiedzenia udziału w spółce (poprzez złożenie stosownego oświadczenia względem pozostałych wspólników).

Witold Studziński

Autor jest adwokatem, partnerem w "PRETOR" - Kancelarii Prawnej z Wrocławia,
ul. Ofiar Oświęcimskich 7/13, 50-069 Wrocław, tel. 071 718 15 84.
e-mail: witold.studzinski@adwokatura.pl,
www.kancelaria-pretor.pl

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spadkobiercy zmarłego wspólnika nie mają więc pozycji równorzędnej z pozostałymi przy życiu dotychczasowymi wspólnikami – uznaje się, że stanowią oni tzw. wspólnika zbiorowego.
Spadkobiercy zmarłego wspólnika nie mają więc pozycji równorzędnej z pozostałymi przy życiu dotychczasowymi wspólnikami – uznaje się, że stanowią oni tzw. wspólnika zbiorowego.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Tołwiński

Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »