REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółka cywilna może powołać prokurenta?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Prokura to specjalny rodzaj pełnomocnictwa, który występuje w ramach obrotu gospodarczego.
Prokura to specjalny rodzaj pełnomocnictwa, który występuje w ramach obrotu gospodarczego.

REKLAMA

REKLAMA

Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą. Nie stanowi ona odrębnego podmiotu, nie dysponuje także majątkiem. Co jednak z ustanawianiem prokurentów?

Spółka cywilna

Spółka cywilna jest twór przewidziany przez przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 860 Kodeksu cywilnego przez spółkę cywilną wspólnicy zobowiązują się dążyć do wspólnego celu gospodarczego. Jednym z przejawów wspólnego celu gospodarczego jest m.in. wniesienie wkładów majątkowych.

REKLAMA

Wbrew jednak nazwie spółka cywilna nie jest typową spółką, która staje się odrębnym podmiotem od osób ją stanowiących. Spółka cywilna to bowiem forma umowy, która wiąże wspólników. Na jej podstawie z majątków wspólników wyodrębniona zostaje pewna masa majątkowa, stając się odrębnym majątkiem, stanowiącym współwłasność wspólników. Zgodnie z art. 863 Kodeksu cywilnego.

Zobacz: Co może stanowić wkład do spółki cywilnej?

W odróżnieniu od spółek prawa handlowego, takich jak np. spółka jawna, czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka cywilna nie staje się jednak staje się właścicielem tego majątku. Nie jest ona bowiem samodzielnym podmiotem. Nie może ona dysponować prawami, ani też zaciągać zobowiązań.

Kim jest prokurent?

Zgodnie z art. 109(1) Kodeksu cywilnego ustanowiony prokurent jest umocowany do czynności sądowych (wytaczanie powództwa) jak i pozasądowych (np. zawieranie umów) związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jak zawrzeć umowę z prokurentem?

REKLAMA

Prokura to specjalny rodzaj pełnomocnictwa, który występuje w ramach obrotu gospodarczego. Ustanowienie prokury jest dla spółki ułatwieniem. W spółkach osobowych sprawia, iż wspólnicy nie muszą się angażować w działalność zostawiając to osobie trzeciej. W spółkach kapitałowych stanowi on wsparcie dla zarządu spółki.

W spółkach osobowych prokurent jest ustanawiany za zgodą każdego wspólnika uprawnionego do prowadzenia spraw spółki. Do odwołania prokury uprawniony jest każdy taki wspólnik. Z kolei w spółkach kapitałowych (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna) prokurenta powołuje w uchwale zarząd spółki za zgodą wszystkich jego członków, a odwołuje każdy członek zarządu.

Prokurent w spółce cywilnej?

Powyższe specyfika zarówno spółki cywilnej, jak i prokury ma swoje przełożenie na praktykę. Przede wszystkim prokura, zgodnie z art. 109(1) Kodeksu cywilnego, może być ustanowiona przez przedsiębiorcę. Takie ograniczenie podmiotów uprawnionych do jej ustanowienia wyklucza spośród tego kręgu spółkę cywilną.

REKLAMA

Z racji specyfiki spółki cywilnej, braku jej podmiotowości prawnej, nie jest ona przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 4 ust. 2 tejże ustawy przedsiębiorcami są za to jej wspólnicy w takim zakresie, w jakim wykonują oni działalność gospodarczą.

Czy jednak wspólnicy mogą powołać prokurenta? Kwestia ta nie jest do końca jasna. Wydaje się jednak, iż należy udzielić odpowiedzi odmownej. Zgodnie z dosłownym brzmieniem art. 109(1) Kodeksu cywilnego prokura jest udzielona przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do „rejestru przedsiębiorców”.  Jest to wyraźne odniesienie do rejestru prowadzonego na podstawie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (inaczej KRS).

Zobacz serwis: Rejestr przedsiębiorców

Zgodnie z art. 36 tej ustawy w rejestrze przedsiębiorców nie są uwzględnieni jako przedsiębiorcy wspólnicy spółki cywilnej, którzy podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zgodnie z art. 23 ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wpisowi do tej ewidencji podlegają przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA