REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Własność rzeczy wniesionych do spółki cywilnej

Wkład wspólnika do spółki cywilnej może mieć charakter pieniężny (gotówka, także waluta obca) albo niepieniężny (aport).
Wkład wspólnika do spółki cywilnej może mieć charakter pieniężny (gotówka, także waluta obca) albo niepieniężny (aport).
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ważną kwestią dla osób rozważających zawarcie umowy spółki cywilnej, jest wniesienie wkładu do spółki. Wkładem wspólnika może być wniesiona do spółki własności lub inne prawa, a także osobiste świadczenie usług.

Domniemuje się, że wkłady wspólników są równe

Niezależnie od rodzaju wkładów wnoszonych przez poszczególnych wspólników istnieje domniemanie oparte na przepisach Kodeksu cywilnego, że wkłady wspólników mają jednakową wartość. Dlatego w celu uniknięcia wątpliwości lub sporów w przyszłości, warto w umowie spółki określić wartość wnoszonych przez wspólników udziałów, a najlepiej potwierdzić ją (w przypadku aportu) w ekspertyzie sporządzonej przez uprawnionego rzeczoznawcę.

REKLAMA

Zobacz: Czy wniesienie wkładów w spółce cywilnej jest konieczne?

REKLAMA

Wkład wspólnika do spółki cywilnej może mieć charakter pieniężny (gotówka, także waluta obca) albo niepieniężny (aport). Wkładem niepieniężnym może być rzecz (ruchomości i nieruchomości) lub prawo (wierzytelność, umożliwienie korzystania z rzeczy, najem przysługujący wspólnikowi), jeśli przedstawia wartość majątkową i jest zbywalne.

Wkładem wspólnika może być także wykonywana przez niego praca (fizyczna, doradztwo, usługi), w ramach zawartej umowy spółki. Wkład polegający na świadczeniu usług może nakładać na wspólnika obowiązek wykonywania pracy stałej lub tylko okresowej (np. tylko sezonowej), albo też związanej z bieżącym zapotrzebowaniem (np. zamówienia klienta spółki).

Wnosząc własność rzeczy do spółki tracimy ją

Jeśli wspólnik postanowi skorzystać z możliwości wniesienia wkładu w postaci przeniesienia własności rzeczy, to musi sobie zdawać sprawę, że skutkiem tej czynności będzie nabycie przez wszystkich wspólników współwłasności łącznej (bez możliwości dysponowania poszczególnymi udziałami przez wspólników w okresie trwania spółki) w rzeczy stanowiącej aport. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeśli Kowalski umówił się, że jako wkład do spółki cywilnej wniesie samochód dostawczy, a w spółce będą uczestniczyli jeszcze dwaj inni wspólnicy, to po zwarciu umowy spółki (niezależnie od zgłoszenia czynności do właściwego wydziału komunikacji i dokonania czynności związanych z przerejestrowaniem pojazdu), współwłaścicielami na zasadzie współwłasności łącznej pojazdu staną się wszyscy trzej wspólnicy w równych udziałach.

Jeśli rzecz objęta współwłasnością łączną nie zostanie zbyta w czasie trwania umowy spółki cywilnej, to po rozwiązaniu spółki każdemu wspólnikowi będzie przysługiwać współwłasności ułamkowa w takim samym stosunku, w jakim wspólnicy uczestniczyli w zyskach spółki.

Zobacz: Śmierć wspólnika spółki cywilnej

Współwłasność łączna cechuje się tym, że w trakcie istnienia spółki cywilnej, żaden ze wspólników nie może rozporządzać swoim udziałem przypadającym mu w poszczególnych składnikach majątku spółki. Nie może też żądać podziału wspólnego majątku wspólników. W podobnej sytuacji znajduje się osobisty wierzyciel wspólnika, który nie może żądać zaspokojenia swoich roszczeń z udziału wspólnika w poszczególnych składnikach majątku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA