Własność rzeczy wniesionych do spółki cywilnej

REKLAMA
REKLAMA
Domniemuje się, że wkłady wspólników są równe
Niezależnie od rodzaju wkładów wnoszonych przez poszczególnych wspólników istnieje domniemanie oparte na przepisach Kodeksu cywilnego, że wkłady wspólników mają jednakową wartość. Dlatego w celu uniknięcia wątpliwości lub sporów w przyszłości, warto w umowie spółki określić wartość wnoszonych przez wspólników udziałów, a najlepiej potwierdzić ją (w przypadku aportu) w ekspertyzie sporządzonej przez uprawnionego rzeczoznawcę.
REKLAMA
Zobacz: Czy wniesienie wkładów w spółce cywilnej jest konieczne?
REKLAMA
Wkład wspólnika do spółki cywilnej może mieć charakter pieniężny (gotówka, także waluta obca) albo niepieniężny (aport). Wkładem niepieniężnym może być rzecz (ruchomości i nieruchomości) lub prawo (wierzytelność, umożliwienie korzystania z rzeczy, najem przysługujący wspólnikowi), jeśli przedstawia wartość majątkową i jest zbywalne.
Wkładem wspólnika może być także wykonywana przez niego praca (fizyczna, doradztwo, usługi), w ramach zawartej umowy spółki. Wkład polegający na świadczeniu usług może nakładać na wspólnika obowiązek wykonywania pracy stałej lub tylko okresowej (np. tylko sezonowej), albo też związanej z bieżącym zapotrzebowaniem (np. zamówienia klienta spółki).
Wnosząc własność rzeczy do spółki tracimy ją
Jeśli wspólnik postanowi skorzystać z możliwości wniesienia wkładu w postaci przeniesienia własności rzeczy, to musi sobie zdawać sprawę, że skutkiem tej czynności będzie nabycie przez wszystkich wspólników współwłasności łącznej (bez możliwości dysponowania poszczególnymi udziałami przez wspólników w okresie trwania spółki) w rzeczy stanowiącej aport.
REKLAMA
Jeśli Kowalski umówił się, że jako wkład do spółki cywilnej wniesie samochód dostawczy, a w spółce będą uczestniczyli jeszcze dwaj inni wspólnicy, to po zwarciu umowy spółki (niezależnie od zgłoszenia czynności do właściwego wydziału komunikacji i dokonania czynności związanych z przerejestrowaniem pojazdu), współwłaścicielami na zasadzie współwłasności łącznej pojazdu staną się wszyscy trzej wspólnicy w równych udziałach.
Jeśli rzecz objęta współwłasnością łączną nie zostanie zbyta w czasie trwania umowy spółki cywilnej, to po rozwiązaniu spółki każdemu wspólnikowi będzie przysługiwać współwłasności ułamkowa w takim samym stosunku, w jakim wspólnicy uczestniczyli w zyskach spółki.
Zobacz: Śmierć wspólnika spółki cywilnej
Współwłasność łączna cechuje się tym, że w trakcie istnienia spółki cywilnej, żaden ze wspólników nie może rozporządzać swoim udziałem przypadającym mu w poszczególnych składnikach majątku spółki. Nie może też żądać podziału wspólnego majątku wspólników. W podobnej sytuacji znajduje się osobisty wierzyciel wspólnika, który nie może żądać zaspokojenia swoich roszczeń z udziału wspólnika w poszczególnych składnikach majątku.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA