reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Własność rzeczy wniesionych do spółki cywilnej

Własność rzeczy wniesionych do spółki cywilnej

Ważną kwestią dla osób rozważających zawarcie umowy spółki cywilnej, jest wniesienie wkładu do spółki. Wkładem wspólnika może być wniesiona do spółki własności lub inne prawa, a także osobiste świadczenie usług.

Domniemuje się, że wkłady wspólników są równe

Niezależnie od rodzaju wkładów wnoszonych przez poszczególnych wspólników istnieje domniemanie oparte na przepisach Kodeksu cywilnego, że wkłady wspólników mają jednakową wartość. Dlatego w celu uniknięcia wątpliwości lub sporów w przyszłości, warto w umowie spółki określić wartość wnoszonych przez wspólników udziałów, a najlepiej potwierdzić ją (w przypadku aportu) w ekspertyzie sporządzonej przez uprawnionego rzeczoznawcę.

Zobacz: Czy wniesienie wkładów w spółce cywilnej jest konieczne?

Wkład wspólnika do spółki cywilnej może mieć charakter pieniężny (gotówka, także waluta obca) albo niepieniężny (aport). Wkładem niepieniężnym może być rzecz (ruchomości i nieruchomości) lub prawo (wierzytelność, umożliwienie korzystania z rzeczy, najem przysługujący wspólnikowi), jeśli przedstawia wartość majątkową i jest zbywalne.

Wkładem wspólnika może być także wykonywana przez niego praca (fizyczna, doradztwo, usługi), w ramach zawartej umowy spółki. Wkład polegający na świadczeniu usług może nakładać na wspólnika obowiązek wykonywania pracy stałej lub tylko okresowej (np. tylko sezonowej), albo też związanej z bieżącym zapotrzebowaniem (np. zamówienia klienta spółki).

Wnosząc własność rzeczy do spółki tracimy ją

Jeśli wspólnik postanowi skorzystać z możliwości wniesienia wkładu w postaci przeniesienia własności rzeczy, to musi sobie zdawać sprawę, że skutkiem tej czynności będzie nabycie przez wszystkich wspólników współwłasności łącznej (bez możliwości dysponowania poszczególnymi udziałami przez wspólników w okresie trwania spółki) w rzeczy stanowiącej aport. 

Jeśli Kowalski umówił się, że jako wkład do spółki cywilnej wniesie samochód dostawczy, a w spółce będą uczestniczyli jeszcze dwaj inni wspólnicy, to po zwarciu umowy spółki (niezależnie od zgłoszenia czynności do właściwego wydziału komunikacji i dokonania czynności związanych z przerejestrowaniem pojazdu), współwłaścicielami na zasadzie współwłasności łącznej pojazdu staną się wszyscy trzej wspólnicy w równych udziałach.

Jeśli rzecz objęta współwłasnością łączną nie zostanie zbyta w czasie trwania umowy spółki cywilnej, to po rozwiązaniu spółki każdemu wspólnikowi będzie przysługiwać współwłasności ułamkowa w takim samym stosunku, w jakim wspólnicy uczestniczyli w zyskach spółki.

Zobacz: Śmierć wspólnika spółki cywilnej

Współwłasność łączna cechuje się tym, że w trakcie istnienia spółki cywilnej, żaden ze wspólników nie może rozporządzać swoim udziałem przypadającym mu w poszczególnych składnikach majątku spółki. Nie może też żądać podziału wspólnego majątku wspólników. W podobnej sytuacji znajduje się osobisty wierzyciel wspólnika, który nie może żądać zaspokojenia swoich roszczeń z udziału wspólnika w poszczególnych składnikach majątku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wkład wspólnika do spółki cywilnej może mieć charakter pieniężny (gotówka, także waluta obca) albo niepieniężny (aport).
Wkład wspólnika do spółki cywilnej może mieć charakter pieniężny (gotówka, także waluta obca) albo niepieniężny (aport).

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama