REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy wniesienie wkładów w spółce cywilnej jest konieczne?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Wniesienie do spółki cywilnej nowych wkładów, znaczących przedmiotowo jak i kapitałowo dla prowadzonej działalności gospodarczej stanowi zmianę umowy spółki.
Wniesienie do spółki cywilnej nowych wkładów, znaczących przedmiotowo jak i kapitałowo dla prowadzonej działalności gospodarczej stanowi zmianę umowy spółki.

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnicy spółki cywilnej są zobowiązani do oznaczonych w umowie działań.  Jednym z takich działań może być wniesienie przez wspólników wkładów. Ale, czy wniesienie wkładów w spółce cywilnej jest konieczne?

Zgodnie z art. 860 § 1 kodeksu cywilnego przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Koniecznym jest, aby strony w umowie spółki cywilnej wskazały cel gospodarczy do osiągnięcia, którego dąży spółka, jak i sposób działania mającego ten cel urzeczywistnić. Wspólnicy dążąc do określonego przez siebie celu gospodarczego wykonują oznaczone w umowie działania, przy czym wniesienie wkładu jest jednym z przykładów takich działań. Zatem również gdy wspólnicy wnoszą do spółki wkłady, umowa powinna określać wspólnika, który wnosi wkład a także oznaczenie przedmiotu wkładu.

REKLAMA

Czy można podwyższyć wkład w spółce?

Podwyższenie wkładu w trakcie obowiązywania umowy spółki jest możliwe, jednak w celu tym konieczna jest zmiana umowy spółki. Zmiana umowy spółki może nastąpić w drodze jednogłośnej uchwały wspólników, stwierdzonej na piśmie.

Polecamy również: Kiedy wspólnik spółki jawnej może żądać rozwiązania spółki?

Czy wniesienie nowych wkładów wymaga zmiany umowy spółki?

Wniesienie do spółki cywilnej nowych wkładów, znaczących przedmiotowo jak i kapitałowo dla prowadzonej działalności gospodarczej stanowi zmianę umowy spółki.

Co może stanowić wkład do spółki cywilnej?

Zgodnie z art. 861 § 1 kodeksu cywilnego wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw, albo na świadczeniu usług. Przedmiot wkładu może być pieniężny lub niepieniężny. Zatem wkładem wspólnika może być:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • wniesienie do spółki własności lub innych praw (wspólnik może wnieść własność rzeczy ruchomych lub nieruchomości, wierzytelności, akcje, weksle, najem);
 • świadczenie usług (świadczenie usług to zarówno świadczenie przez wspólnika wyspecjalizowanych usług, ale także każdego rodzaju pracy na rzecz spółki, przy czym za świadczenie usług na rzecz spółki nie można w tym przypadku uznać czynności związanych z prowadzeniem przez wspólnika spraw spółki).

Polecamy serwis Windykacja

Warto także pamiętać, że przepisy prawa wprowadzają domniemanie związane z wysokością wniesionych przez wspólników wkładów. I tak, jeżeli umowa spółki nie będzie zawierała żadnych postanowień zachodzi domniemanie, że wkłady wspólników mają jednakową wartość. Domniemanie to znajdzie również zastosowanie w przypadku zaistnienia wątpliwości. Jeżeli jednak, określony wspólnik nie zgadza się z takim uznanie może domniemanie to obalić wskazując na przemawiające za odmiennym twierdzeniem dowody.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA