Czy wniesienie wkładów w spółce cywilnej jest konieczne?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 860 § 1 kodeksu cywilnego przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Koniecznym jest, aby strony w umowie spółki cywilnej wskazały cel gospodarczy do osiągnięcia, którego dąży spółka, jak i sposób działania mającego ten cel urzeczywistnić. Wspólnicy dążąc do określonego przez siebie celu gospodarczego wykonują oznaczone w umowie działania, przy czym wniesienie wkładu jest jednym z przykładów takich działań. Zatem również gdy wspólnicy wnoszą do spółki wkłady, umowa powinna określać wspólnika, który wnosi wkład a także oznaczenie przedmiotu wkładu.
REKLAMA
Czy można podwyższyć wkład w spółce?
Podwyższenie wkładu w trakcie obowiązywania umowy spółki jest możliwe, jednak w celu tym konieczna jest zmiana umowy spółki. Zmiana umowy spółki może nastąpić w drodze jednogłośnej uchwały wspólników, stwierdzonej na piśmie.
Polecamy również: Kiedy wspólnik spółki jawnej może żądać rozwiązania spółki?
Czy wniesienie nowych wkładów wymaga zmiany umowy spółki?
Wniesienie do spółki cywilnej nowych wkładów, znaczących przedmiotowo jak i kapitałowo dla prowadzonej działalności gospodarczej stanowi zmianę umowy spółki.
Co może stanowić wkład do spółki cywilnej?
Zgodnie z art. 861 § 1 kodeksu cywilnego wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw, albo na świadczeniu usług. Przedmiot wkładu może być pieniężny lub niepieniężny. Zatem wkładem wspólnika może być:
- wniesienie do spółki własności lub innych praw (wspólnik może wnieść własność rzeczy ruchomych lub nieruchomości, wierzytelności, akcje, weksle, najem);
- świadczenie usług (świadczenie usług to zarówno świadczenie przez wspólnika wyspecjalizowanych usług, ale także każdego rodzaju pracy na rzecz spółki, przy czym za świadczenie usług na rzecz spółki nie można w tym przypadku uznać czynności związanych z prowadzeniem przez wspólnika spraw spółki).
Polecamy serwis Windykacja
Warto także pamiętać, że przepisy prawa wprowadzają domniemanie związane z wysokością wniesionych przez wspólników wkładów. I tak, jeżeli umowa spółki nie będzie zawierała żadnych postanowień zachodzi domniemanie, że wkłady wspólników mają jednakową wartość. Domniemanie to znajdzie również zastosowanie w przypadku zaistnienia wątpliwości. Jeżeli jednak, określony wspólnik nie zgadza się z takim uznanie może domniemanie to obalić wskazując na przemawiające za odmiennym twierdzeniem dowody.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.