| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Czy wniesienie wkładów w spółce cywilnej jest konieczne?

Czy wniesienie wkładów w spółce cywilnej jest konieczne?

Wspólnicy spółki cywilnej są zobowiązani do oznaczonych w umowie działań.  Jednym z takich działań może być wniesienie przez wspólników wkładów. Ale, czy wniesienie wkładów w spółce cywilnej jest konieczne?

Zgodnie z art. 860 § 1 kodeksu cywilnego przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Koniecznym jest, aby strony w umowie spółki cywilnej wskazały cel gospodarczy do osiągnięcia, którego dąży spółka, jak i sposób działania mającego ten cel urzeczywistnić. Wspólnicy dążąc do określonego przez siebie celu gospodarczego wykonują oznaczone w umowie działania, przy czym wniesienie wkładu jest jednym z przykładów takich działań. Zatem również gdy wspólnicy wnoszą do spółki wkłady, umowa powinna określać wspólnika, który wnosi wkład a także oznaczenie przedmiotu wkładu.

Czy można podwyższyć wkład w spółce?

Podwyższenie wkładu w trakcie obowiązywania umowy spółki jest możliwe, jednak w celu tym konieczna jest zmiana umowy spółki. Zmiana umowy spółki może nastąpić w drodze jednogłośnej uchwały wspólników, stwierdzonej na piśmie.

Polecamy również: Kiedy wspólnik spółki jawnej może żądać rozwiązania spółki?

Czy wniesienie nowych wkładów wymaga zmiany umowy spółki?

Wniesienie do spółki cywilnej nowych wkładów, znaczących przedmiotowo jak i kapitałowo dla prowadzonej działalności gospodarczej stanowi zmianę umowy spółki.

Co może stanowić wkład do spółki cywilnej?

Zgodnie z art. 861 § 1 kodeksu cywilnego wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw, albo na świadczeniu usług. Przedmiot wkładu może być pieniężny lub niepieniężny. Zatem wkładem wspólnika może być:

  • wniesienie do spółki własności lub innych praw (wspólnik może wnieść własność rzeczy ruchomych lub nieruchomości, wierzytelności, akcje, weksle, najem);
  • świadczenie usług (świadczenie usług to zarówno świadczenie przez wspólnika wyspecjalizowanych usług, ale także każdego rodzaju pracy na rzecz spółki, przy czym za świadczenie usług na rzecz spółki nie można w tym przypadku uznać czynności związanych z prowadzeniem przez wspólnika spraw spółki).

Polecamy serwis Windykacja

Warto także pamiętać, że przepisy prawa wprowadzają domniemanie związane z wysokością wniesionych przez wspólników wkładów. I tak, jeżeli umowa spółki nie będzie zawierała żadnych postanowień zachodzi domniemanie, że wkłady wspólników mają jednakową wartość. Domniemanie to znajdzie również zastosowanie w przypadku zaistnienia wątpliwości. Jeżeli jednak, określony wspólnik nie zgadza się z takim uznanie może domniemanie to obalić wskazując na przemawiające za odmiennym twierdzeniem dowody.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »