| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Jakie są skutki braku podmiotowości spółki cywilnej?

Jakie są skutki braku podmiotowości spółki cywilnej?

Spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej i traktowana jest przez prawo jak umowa o charakterze wielostronnym. Fakt, że spóła cywilna nie posiada podmiotowości prawnej niesie za sobą liczne i ważne konsekwencje, odnoszące się do sposobu jej funkcjonowania w obrocie prawnym.

Czego nie ma spółka cywilna?

  • Spółka cywilna nie posiada zdolności sądowej. Zdolność sądową to zdolność do występowania w procesie jako strona. Zgodnie z art. 64 kodeksu postępowania cywilnego zdolność sądową ma każda osoba fizyczna i prawna a także jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną oraz organizacje społeczne dopuszczone do działania na podstawie obowiązujących przepisów, choćby nie posiadały osobowości prawnej.
  • Spółka cywilna nie ma także zdolności procesowej. Zdolność procesowa to zdolność do podejmowania w procesie jak i w innych postępowaniach cywilnych czynności procesowych. Zdolność procesową mają osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, osoby prawne, inne jednostki organizacyjne oraz organizacje społeczne, o których mowa powyżej. Dla porównania warto wskazać, że spółki osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna) oraz spółki kapitałowe w organizacji mogą samodzielnie dokonywać czynności procesowych (zgodnie z art. 8 § 1 i art. 11 § 1 kodeksu spółek handlowych te spółki mogą pozywać i być pozywane).

Przeczytaj również: Kto reprezentuje spółkę cywilną?

  • Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 431kodeksu cywilnego przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 331 § 1, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Spółka cywilna nie ma zdolności prawnej i nie może być uznana za przedsiębiorcę, pomimo iż w świetle prawa publicznego spółki takie, o ile prowadzą działalność gospodarczą, wpisuje się do rejestru REGON oraz przydziela im numer identyfikacji podatkowej (NIP). Z kolei w rozumieniu art. 4. ustawy z dnia 2 lipca 2004 r.o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą, a za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
  • Spółka cywilna nie ma zdolności upadłościowej. Zgodnie z art. art. 5 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze, przepisy tej ustawy stosuje się do przedsiębiorców w rozumieniu ustalonym przez kodeks cywilny, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.
  • Spółka cywilna nie ma własnej firmy. Zgodnie z art. 432 § 1kodeksu cywilnego to przedsiębiorca działa pod firmą. Spółka cywilna, nie będąc przedsiębiorcą nie ma także firmy. Pod firmą będą działali wspólnicy spółki cywilnej. Jednak oznaczenie spółki cywilnej powinno uwzględniać firmy wszystkich wspólników tej spółki, a według niektórych poglądów także dodatek do tego oznaczenia, wskazujący, że przedsiębiorcy ci działają w formie spółki cywilnej

Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »