REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podnajem nieruchomości spółce i wykorzystanie ułamkowej własności nieruchomości jako wkładu

Tomasz Ośko
Suma czynszu zapłaconego przez wspólnika w okresie najmu będzie stanowiła o wartości jego wkładu niepieniężnego do spółki.
Suma czynszu zapłaconego przez wspólnika w okresie najmu będzie stanowiła o wartości jego wkładu niepieniężnego do spółki.

REKLAMA

REKLAMA

Kontynuując temat dopuszczalnych form prawnych, w jakich wspólnik może umożliwić spółce cywilnej korzystanie z nieruchomości, należy wskazać na uprawnienia przysługujące wspólnikowi z tytułu najmu.

Wykorzystanie praw z najmu lokalu

Jeśli wspólnik jest najemcą danej nieruchomości, to może (przy odpowiednim zastrzeżeniu w umowie najmu) podnająć spółce cywilnej całość lub tylko część tej nieruchomości.

REKLAMA

Oczywiście w takim przypadku zachowają swa ważność uwagi dotyczące możliwości regulowania przez spółkę świadczeń z tytułu czynszu . Ponadto należy pamiętać, że umowa podnajmu kończy się najpóźniej z chwilą wygaśnięcia umowy najmu, dlatego warto upewnić się jaki jest okres wypowiedzenia najmu albo na jaki czas umowa została zawarta (konieczna dla pewności korzystania z nieruchomości będzie data pewna nadana umowie najmu). Należy także pamiętać, że umowa najmu może zakazywać podnajęcia lokalu osobie trzeciej lub uzależnić je od zgody wynajmującego.

Zobacz: Konflikt w spółce cywilnej

Nie tylko najem, ale także wierzytelności z jego tytułu mogą być wkładem do spółki

Wspólnikowi przysługuje prawo wniesienia swoich wierzytelności z tytułu np. najmu lokalu (prawo do niezakłóconego korzystania z lokalu), jako wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej (aport). W takim wariancie spółka będzie korzystała z lokalu jako cesjonariusz, natomiast dłużnikiem z tytułu obciążeń czynszowych w stosunku do wynajmującego będzie nadal wspólnik. Suma czynszu zapłaconego przez wspólnika w okresie najmu będzie stanowiła o wartości jego wkładu niepieniężnego do spółki.

Wykorzystanie ułamkowej współwłasności nieruchomości

W sytuacji, w której wspólnikowi przysługuje ułamkowa współwłasność nieruchomości, może on obciążyć lub rozporządzać swoim prawem na rzecz spółki na zasadach wcześniej opisanych w zakresie przypadającej mu części.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Przystąpienie do spółki cywilnej

REKLAMA

Jednakże w przypadku wniesienia do spółki cywilnej prawa do ułamkowej współwłasności, spółka będzie zmuszona korzystać z nieruchomości z pełnym poszanowaniem uprawnień pozostałych ułamkowych współwłaścicieli. W niektórych przypadkach na tle realizacji prawa do współwłasności nieruchomości w częściach ułamkowych, dochodzi do licznych konfliktów (także sądowych) między uprawnionymi osobami, co może doprowadzić do istotnych dysfunkcji w prowadzonym przez spółkę przedsiębiorstwie. Wspólnik, któremu współwłasność ułamkowa nieruchomości może także wydzierżawić spółce swoje prawa albo przekazać do korzystania w ramach aportu.

Powyższe zasady nie mają zastosowania do współwłasności łącznej (przysługującej małżonkom, czy wspólnikom spółki cywilnej) - w takim wypadku współwłaściciel nie może samodzielnie dysponować swoim udziałem w nieruchomości (zgodnie z kodeksem cywilnym... udział bowiem nie istnieje, a każdy współwłaściciel jest jednocześnie właścicielem całości - stąd współwłasność łączna)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA