Udostępnienie nieruchomości spółce cywilnej przez wspólnika
REKLAMA
REKLAMA
Przeniesienie własności nieruchomości na spółkę jest możliwe, ale ryzykowne
Jeśli wspólnikowi przysługuje prawo własności w/w nieruchomości, to może on umożliwić spółce korzystanie z rzeczy na kilka sposobów. Pierwszy z nich zakłada wniesienie przez wspólnika – właściciela do spółki wkładu, w postaci prawa własności nieruchomości. Takie zobowiązanie w treści umowy spółki spowoduje, że zawarcie umowy będzie wymagało formy aktu notarialnego albowiem dojdzie do przeniesienia własności nieruchomości. Jednakże ze względu na skutki w postaci utraty wyłącznej własności nieruchomości na rzecz współwłasności łącznej rozważyć, w powiązaniu z wysokim ryzykiem, którym cechuje się każde przedsięwzięcie gospodarcze, ostrożny wspólnik będzie zapewne rozważał także inne możliwości udzielania spółce prawa do korzystania z nieruchomości.
REKLAMA
Zobacz: Kiedy wierzyciel może wypowiedzieć umowę spółki cywilnej?
Wynajem- ryzykowny podatkowo
Takim sposobem może być wynajęcie spółce (po jej zawiązaniu) przedmiotowej nieruchomości. Także i to rozwiązanie może okazać się wadliwe, jeśli w początkowej fazie swojej działalności gospodarczej, spółka cywilna nie będzie dysponowała środkami pieniężnymi wystarczającymi na zapłatę czynszu. Należy pamiętać, że warunki umowy najmu muszą spełniać kryteria wolno - rynkowe, ażeby stronom umowy najmu nie można było zarzucić działania na niekorzyść Skarbu Państwa.
Prawo do użytkowania lokalu aportem do spółki
Jeśli przyszli wspólnicy zgadzają się, co do tego, że w początkowym okresie działalności spółka powinna mieć możliwość nieodpłatnego korzystania z nieruchomości, której właścicielem jest jeden ze wspólników, to warto rozważyć wniesienie przez tego wspólnika aportu do spółki w postaci prawa do korzystania z nieruchomości w danym oznaczonym czasie. W tym okresie spółka wykorzystywała będzie nieruchomość dla własnych celów gospodarczych, a rynkowa wartość uprawnienia do korzystania będzie stanowiła o wartości niepieniężnego wkładu do spółki.
Zobacz: Kto reprezentuje spółkę cywilną?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.