REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może reprezentować spółkę partnerską?

Monika Pązik
Kto może reprezentować spółkę partnerską?
Kto może reprezentować spółkę partnerską?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy z partnerów może reprezentować spółkę partnerską samodzielnie, nie ponosząc przy tym odpowiedzialności za działania pozostałych partnerów. Spółka może być reprezentowana również przez prokurentów oraz ustanowiony zarząd. Jakie czynności mogą podejmować partnerzy?

Kwestię reprezentacji spółki partnerskiej i odpowiedzialności partnerów regulują przepisy kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z brzmieniem artykułu 96 § 1 k.s.h. każdy z partnerów ma takie samo prawo do samodzielnego reprezentowania spółki jak pozostali partnerzy. W tym zakresie przepisy prawa nie przewidują ograniczeń. Oznacza to, że wyłączenia prawa do reprezentacji można dokonać jedynie poprzez umowę spółki, ale w pierwotnym brzmieniu. Dodatkowo, na wyłączenie zgodę musi wyrazić partner, wobec którego to ograniczenie ma mieć zastosowanie. Umowa spółki może również przewidywać zastosowanie innych metod, które określą sposób reprezentacji, np. poprzez ustanowienie prokurenta spółki czy zarządu. Prawo do reprezentacji spółki jest możliwe od chwili zarejestrowania spółki we właściwym sądzie rejestrowym.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prokurent w spółkach kapitałowych

Reprezentacja poprzez prokurenta

REKLAMA

Spółka partnerska może ustanowić prokurenta, który będzie reprezentował spółkę partnerską w podejmowanych działaniach. Prokurenta można ustanowić na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, które musi zostać wykazane w rejestrze. Kwestia ustanowienia prokurenta nie została uregulowana bezpośrednio w przepisach k.s.h. dotyczących spółki partnerskiej, wobec czego zastosowanie znajdą przepisy regulujące funkcjonowanie spółki jawnej. Na podstawie art. 42 k.s.h. udzielenie prokury następuje przez jednostronne oświadczenie woli wszystkich wspólników/partnerów, mających prawo do prowadzenia spraw spółki. Samym prokurentem może zostać osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Prokurent może dopełniać wszelkich czynności związanych z prowadzeniem spraw spółki, jednakże należy pamiętać, że nie jest on organem spółki. Do jego obowiązków może należeć np. sporządzanie, zawieranie i rozwiązywanie umów w imieniu spółki czy jej zwykła reprezentacja w kontaktach z klientami.

Partnerzy mogą upoważnić prokurenta do dokonywania czynności sądowych, czyli takich, które przekraczają zakres zwykłych czynności związanych z reprezentacją spółki. Mogą do nich należeć takie czynności, jak wnoszenie pozwu do sądu, zawieranie ugody w procesie czy ustanawianie pełnomocnictw procesowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla kogo spółka partnerska?

Zarząd w spółce partnerskiej

Zgodnie z art. 97 k.s.h. na podstawie umowy spółki, można ustanowić w spółce zarząd, który będzie zajmował się reprezentacją i prowadzeniem spraw spółki. Odmiennie, niż w przypadku innych spółek osobowych, w przypadku ustanowienia zarządu w spółce partnerskiej zastosowanie będą miały przepisy odnoszące się zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, a nie przepisy dotyczące spółki jawnej. Zastosowania nie znajdzie natomiast art. 96 k.s.h. związany z reprezentacją spółki przez partnerów. Zarząd zatem będzie składał się z jednego lub więcej partnerów, którzy będą powoływani spośród grona partnerów bądź spoza. Zarząd jest powoływany i odwoływany na mocy uchwały partnerów, chyba że umowa spółki wskazuje na inne rozwiązanie. Osoba powołana do zarządu powinna być poinformowana o zamiarze powołania oraz o samym fakcie powołania i powinna wybór przyjąć w sposób wyraźny lub dorozumiany. W innym przypadku nie będzie ona powołana do zarządu (wyr. NSA, II FSK 1714/10). W związku z tym zarząd ma prawo prowadzić sprawy spółki i reprezentować spółkę w odniesieniu do wszystkich czynności sądowych, jak i pozasądowych bez możliwości ograniczenia tego prawa w stosunku do osób trzecich. Dodatkowo właściwie reprezentowana spółka może udzielić pełnomocnictwa do dokonania czynności prawnej osobie, która pełni funkcję prezesa zarządu (wyr. SN, IV CSK 416/09).

Jakie są kompetencje zarządu spółki partnerskiej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA