reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka partnerska > Kto może reprezentować spółkę partnerską?

Kto może reprezentować spółkę partnerską?

Każdy z partnerów może reprezentować spółkę partnerską samodzielnie, nie ponosząc przy tym odpowiedzialności za działania pozostałych partnerów. Spółka może być reprezentowana również przez prokurentów oraz ustanowiony zarząd. Jakie czynności mogą podejmować partnerzy?

Kwestię reprezentacji spółki partnerskiej i odpowiedzialności partnerów regulują przepisy kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z brzmieniem artykułu 96 § 1 k.s.h. każdy z partnerów ma takie samo prawo do samodzielnego reprezentowania spółki jak pozostali partnerzy. W tym zakresie przepisy prawa nie przewidują ograniczeń. Oznacza to, że wyłączenia prawa do reprezentacji można dokonać jedynie poprzez umowę spółki, ale w pierwotnym brzmieniu. Dodatkowo, na wyłączenie zgodę musi wyrazić partner, wobec którego to ograniczenie ma mieć zastosowanie. Umowa spółki może również przewidywać zastosowanie innych metod, które określą sposób reprezentacji, np. poprzez ustanowienie prokurenta spółki czy zarządu. Prawo do reprezentacji spółki jest możliwe od chwili zarejestrowania spółki we właściwym sądzie rejestrowym.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prokurent w spółkach kapitałowych

Reprezentacja poprzez prokurenta

Spółka partnerska może ustanowić prokurenta, który będzie reprezentował spółkę partnerską w podejmowanych działaniach. Prokurenta można ustanowić na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, które musi zostać wykazane w rejestrze. Kwestia ustanowienia prokurenta nie została uregulowana bezpośrednio w przepisach k.s.h. dotyczących spółki partnerskiej, wobec czego zastosowanie znajdą przepisy regulujące funkcjonowanie spółki jawnej. Na podstawie art. 42 k.s.h. udzielenie prokury następuje przez jednostronne oświadczenie woli wszystkich wspólników/partnerów, mających prawo do prowadzenia spraw spółki. Samym prokurentem może zostać osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Prokurent może dopełniać wszelkich czynności związanych z prowadzeniem spraw spółki, jednakże należy pamiętać, że nie jest on organem spółki. Do jego obowiązków może należeć np. sporządzanie, zawieranie i rozwiązywanie umów w imieniu spółki czy jej zwykła reprezentacja w kontaktach z klientami.

Partnerzy mogą upoważnić prokurenta do dokonywania czynności sądowych, czyli takich, które przekraczają zakres zwykłych czynności związanych z reprezentacją spółki. Mogą do nich należeć takie czynności, jak wnoszenie pozwu do sądu, zawieranie ugody w procesie czy ustanawianie pełnomocnictw procesowych.

Dla kogo spółka partnerska?

Zarząd w spółce partnerskiej

Zgodnie z art. 97 k.s.h. na podstawie umowy spółki, można ustanowić w spółce zarząd, który będzie zajmował się reprezentacją i prowadzeniem spraw spółki. Odmiennie, niż w przypadku innych spółek osobowych, w przypadku ustanowienia zarządu w spółce partnerskiej zastosowanie będą miały przepisy odnoszące się zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, a nie przepisy dotyczące spółki jawnej. Zastosowania nie znajdzie natomiast art. 96 k.s.h. związany z reprezentacją spółki przez partnerów. Zarząd zatem będzie składał się z jednego lub więcej partnerów, którzy będą powoływani spośród grona partnerów bądź spoza. Zarząd jest powoływany i odwoływany na mocy uchwały partnerów, chyba że umowa spółki wskazuje na inne rozwiązanie. Osoba powołana do zarządu powinna być poinformowana o zamiarze powołania oraz o samym fakcie powołania i powinna wybór przyjąć w sposób wyraźny lub dorozumiany. W innym przypadku nie będzie ona powołana do zarządu (wyr. NSA, II FSK 1714/10). W związku z tym zarząd ma prawo prowadzić sprawy spółki i reprezentować spółkę w odniesieniu do wszystkich czynności sądowych, jak i pozasądowych bez możliwości ograniczenia tego prawa w stosunku do osób trzecich. Dodatkowo właściwie reprezentowana spółka może udzielić pełnomocnictwa do dokonania czynności prawnej osobie, która pełni funkcję prezesa zarządu (wyr. SN, IV CSK 416/09).

Jakie są kompetencje zarządu spółki partnerskiej?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama