REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może reprezentować spółkę partnerską?

Monika Pązik
Kto może reprezentować spółkę partnerską?
Kto może reprezentować spółkę partnerską?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy z partnerów może reprezentować spółkę partnerską samodzielnie, nie ponosząc przy tym odpowiedzialności za działania pozostałych partnerów. Spółka może być reprezentowana również przez prokurentów oraz ustanowiony zarząd. Jakie czynności mogą podejmować partnerzy?

Kwestię reprezentacji spółki partnerskiej i odpowiedzialności partnerów regulują przepisy kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z brzmieniem artykułu 96 § 1 k.s.h. każdy z partnerów ma takie samo prawo do samodzielnego reprezentowania spółki jak pozostali partnerzy. W tym zakresie przepisy prawa nie przewidują ograniczeń. Oznacza to, że wyłączenia prawa do reprezentacji można dokonać jedynie poprzez umowę spółki, ale w pierwotnym brzmieniu. Dodatkowo, na wyłączenie zgodę musi wyrazić partner, wobec którego to ograniczenie ma mieć zastosowanie. Umowa spółki może również przewidywać zastosowanie innych metod, które określą sposób reprezentacji, np. poprzez ustanowienie prokurenta spółki czy zarządu. Prawo do reprezentacji spółki jest możliwe od chwili zarejestrowania spółki we właściwym sądzie rejestrowym.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prokurent w spółkach kapitałowych

Reprezentacja poprzez prokurenta

REKLAMA

Spółka partnerska może ustanowić prokurenta, który będzie reprezentował spółkę partnerską w podejmowanych działaniach. Prokurenta można ustanowić na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, które musi zostać wykazane w rejestrze. Kwestia ustanowienia prokurenta nie została uregulowana bezpośrednio w przepisach k.s.h. dotyczących spółki partnerskiej, wobec czego zastosowanie znajdą przepisy regulujące funkcjonowanie spółki jawnej. Na podstawie art. 42 k.s.h. udzielenie prokury następuje przez jednostronne oświadczenie woli wszystkich wspólników/partnerów, mających prawo do prowadzenia spraw spółki. Samym prokurentem może zostać osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Prokurent może dopełniać wszelkich czynności związanych z prowadzeniem spraw spółki, jednakże należy pamiętać, że nie jest on organem spółki. Do jego obowiązków może należeć np. sporządzanie, zawieranie i rozwiązywanie umów w imieniu spółki czy jej zwykła reprezentacja w kontaktach z klientami.

Partnerzy mogą upoważnić prokurenta do dokonywania czynności sądowych, czyli takich, które przekraczają zakres zwykłych czynności związanych z reprezentacją spółki. Mogą do nich należeć takie czynności, jak wnoszenie pozwu do sądu, zawieranie ugody w procesie czy ustanawianie pełnomocnictw procesowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla kogo spółka partnerska?

Zarząd w spółce partnerskiej

Zgodnie z art. 97 k.s.h. na podstawie umowy spółki, można ustanowić w spółce zarząd, który będzie zajmował się reprezentacją i prowadzeniem spraw spółki. Odmiennie, niż w przypadku innych spółek osobowych, w przypadku ustanowienia zarządu w spółce partnerskiej zastosowanie będą miały przepisy odnoszące się zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, a nie przepisy dotyczące spółki jawnej. Zastosowania nie znajdzie natomiast art. 96 k.s.h. związany z reprezentacją spółki przez partnerów. Zarząd zatem będzie składał się z jednego lub więcej partnerów, którzy będą powoływani spośród grona partnerów bądź spoza. Zarząd jest powoływany i odwoływany na mocy uchwały partnerów, chyba że umowa spółki wskazuje na inne rozwiązanie. Osoba powołana do zarządu powinna być poinformowana o zamiarze powołania oraz o samym fakcie powołania i powinna wybór przyjąć w sposób wyraźny lub dorozumiany. W innym przypadku nie będzie ona powołana do zarządu (wyr. NSA, II FSK 1714/10). W związku z tym zarząd ma prawo prowadzić sprawy spółki i reprezentować spółkę w odniesieniu do wszystkich czynności sądowych, jak i pozasądowych bez możliwości ograniczenia tego prawa w stosunku do osób trzecich. Dodatkowo właściwie reprezentowana spółka może udzielić pełnomocnictwa do dokonania czynności prawnej osobie, która pełni funkcję prezesa zarządu (wyr. SN, IV CSK 416/09).

Jakie są kompetencje zarządu spółki partnerskiej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

  Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

  Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

  Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  REKLAMA

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

  Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

  Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

  Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  REKLAMA

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  REKLAMA