REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drewno w gospodarce: główną barierą właściwego wykorzystania są stereotypy głęboko zakorzenione w świadomości Polaków

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Drewno jest wykorzystywane w polskiej gospodarce tylko w niewielkim zakresie, wszystko przez fałszywe stereotypy
Drewno jest wykorzystywane w polskiej gospodarce tylko w niewielkim zakresie, wszystko przez fałszywe stereotypy
/
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polacy postrzegają drewno głównie w kontekście tradycyjnych wyrobów, takich jak meble czy domy wiejskie. Tymczasem jego potencjał w produkcji innowacyjnych, ekologicznych produktów pozostaje nieznany. To ważne, by poznali pełne spektrum, w konteście dekrbonizacji i gospodarki obiegu zamkniętego.

Co więcej, w społeczeństwie panuje błędne przekonanie dotyczące niskiego poziomu lesistości w Polsce, podczas gdy zasoby leśne stale rosną.

REKLAMA

Drewno w budownictwie wciąż jest niedoceniane

REKLAMA

Drewno jest jednym z najbardziej cenionych przez Polaków materiałów, ale konieczna jest większa edukacja na temat jego potencjału – wynika z ogólnopolskich badań.
Mimo że drewno kojarzy się Polakom z materiałem naturalnym i ekologicznym, badania przeprowadzone przez PBS pokazują, że wiedza o jego nowoczesnych zastosowaniach jest wciąż bardzo ograniczona.

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez PBS na zlecenie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa wynika, że drewno jest jednym z najbardziej cenionych materiałów wśród Polaków.
Aż 95% badanych wskazało, że kojarzy je z materiałem naturalnym, 91% jako bezpieczny dla zdrowia i ekologiczny, a 89% bezpieczny dla środowiska. Drewno jest także uznawane za materiał łatwy do pozyskania (77%) oraz biodegradowalny (77%).

Ponad 90% badanych uważa drewno za idealny materiał do produkcji mebli, wykańczania wnętrz (np. podłogi czy schody), a także produkcji okien i drzwi.
Co ciekawe, aż 88% respondentów popiera wykorzystywanie drewna do budowy domów jako materiału do elementów konstrukcyjnych, np. więźby dachowej.
Natomiast zauważalne jest wyraźne zastrzeżenie co do wykorzystania drewna do produkcji energii elektrycznej w elektrowniach, czemu sprzeciwia się 46% ankietowanych.

Drewno dla budownictwa: jest go w Polsce za mało?

REKLAMA

W związku z wykorzystaniem drewna pojawiają się dylematy związane z jego pozyskaniem z lasów. Rezygnacja z drewna na rzecz tworzyw sztucznych, betonu lub stali ma tylu samo zwolenników co zastępowanie tych materiałów drewnem (44%).
Ten rozdźwięk może wynikać z błędnych przekonań na temat lesistości w Polsce. Bardziej zdecydowaną opinię na ten temat mają kobiety (81% vs. 66% mężczyźni) oraz osoby nie mieszkające blisko lasu.
W opinii trzech na czterech Polaków powierzchnia lasów w naszym kraju zmniejsza się – podczas gdy faktycznie lesistość się zwiększa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ostatnich 14 latach powierzchnia lasów wzrosła w Polsce o 200 tys. ha, a udział lasów ponad 100-letnich wzrósł o 39%. Co więcej zasoby leśne Lasów Państwowych, czyli ilość drewna żyjących drzew wzrosła w ostatnim 30-leciu o ponad 60 proc.
„Krajowy program zwiększania lesistości” przyjęty przez Radę Ministrów w 1995 r., zakładający jej wzrost do 30% w 2020 r. i 33 proc w 2050 r. nie jest już praktycznie realizowany i brak jest kompleksowej polityki państwa w tym zakresie.
Na koniec 2022 roku, według GUS, odsetek ten wynosił około 30 proc., lasy zajmują ponad 9 mln ha. Dla porównania w 1945 roku lasy pokrywały 21 proc. powierzchni kraju.

Domy z drewna – tak, ale duże bloki?

Mimo pozytywnego postrzegania drewna, domy drewniane nadal są kojarzone bardziej z tradycyjnymi, rustykalnymi budynkami, a nie z nowoczesnym budownictwem wielorodzinnym.
Do zamieszkania w nowoczesnym budynku z drewna mogłoby przekonać respondentów szereg argumentów: 41% respondentów wskazało na zdrowy klimat wewnątrz budynku, 40% jego naturalność, 36% trwałość takiego budynku, a nieco ponad 1/3 pytanych docenia energooszczędność drewna jako materiału.
Najmniej przekonujące dla Polaków są argumenty typowo techniczne związane z budynkiem, takie jak ognioodporność, szybkość montażu oraz dźwiękochłonność.

Nadal jednak idea budowy z drewna nowoczesnych, wielopiętrowych budynków jest dla Polaków czymś trudnym do wyobrażenia i połączenia z utartym wizerunkiem drewna jako tradycyjnego, wręcz staroświeckiego materiału do budowy domów.
Badania wykazały, że Polacy mają niewielką wiedzę na temat nowoczesnych zastosowań drewna. Drewno nie jest postrzegane jako materiał innowacyjny, choć jego potencjał w zrównoważonym rozwoju i ochronie środowiska jest nie do przecenienia. To jednak wyzwanie, które wymaga dalszej edukacji społeczeństwa na temat nowoczesnych technologii związanych z wykorzystaniem tego surowca.

Drewno: idealny surowiec dla gospodarki obiegu zamkniętego

Edukacja społeczeństwa kluczem do popularyzacji drewna jako nowoczesnego surowca

Wiedza o drewnie jako materiale innowacyjnym jest kluczowa, aby zmienić jego postrzeganie w Polsce i wspierać jego szersze zastosowanie w nowoczesnym przemyśle i budownictwie, co przyniesie korzyści zarówno środowiskowe, jak i ekonomiczne.
Jak twierdzi Robert Jaśkiewicz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, drewno to surowiec o wyjątkowym potencjale, zarówno pod względem ekologicznym, jak i technologicznym. Jego kluczowa rola w nowoczesnych rozwiązaniach wspierających dekarbonizację oraz gospodarkę obiegu zamkniętego jest nie do przecenienia. Jednak, aby w pełni wykorzystać ten potencjał, konieczna jest edukacja społeczeństwa.

– W Polsce mamy ogromne zasoby drewna, które są odpowiedzialnie zarządzane, co czyni je surowcem nie tylko łatwo dostępnym, ale także w pełni odnawialnym. To drewno może stać się fundamentem zeroemisyjnego budownictwa oraz nowoczesnego przemysłu, jednak musimy szerzyć wiedzę o jego innowacyjnych zastosowaniach, by przełamać stereotypy i w pełni wykorzystać jego możliwości w przyszłości – mówi Robert Jaśkiewicz.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

REKLAMA

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA