REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drewno w gospodarce: główną barierą właściwego wykorzystania są stereotypy głęboko zakorzenione w świadomości Polaków

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Drewno jest wykorzystywane w polskiej gospodarce tylko w niewielkim zakresie, wszystko przez fałszywe stereotypy
Drewno jest wykorzystywane w polskiej gospodarce tylko w niewielkim zakresie, wszystko przez fałszywe stereotypy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polacy postrzegają drewno głównie w kontekście tradycyjnych wyrobów, takich jak meble czy domy wiejskie. Tymczasem jego potencjał w produkcji innowacyjnych, ekologicznych produktów pozostaje nieznany. To ważne, by poznali pełne spektrum, w konteście dekrbonizacji i gospodarki obiegu zamkniętego.

Co więcej, w społeczeństwie panuje błędne przekonanie dotyczące niskiego poziomu lesistości w Polsce, podczas gdy zasoby leśne stale rosną.

REKLAMA

Drewno w budownictwie wciąż jest niedoceniane

REKLAMA

Drewno jest jednym z najbardziej cenionych przez Polaków materiałów, ale konieczna jest większa edukacja na temat jego potencjału – wynika z ogólnopolskich badań.
Mimo że drewno kojarzy się Polakom z materiałem naturalnym i ekologicznym, badania przeprowadzone przez PBS pokazują, że wiedza o jego nowoczesnych zastosowaniach jest wciąż bardzo ograniczona.

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez PBS na zlecenie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa wynika, że drewno jest jednym z najbardziej cenionych materiałów wśród Polaków.
Aż 95% badanych wskazało, że kojarzy je z materiałem naturalnym, 91% jako bezpieczny dla zdrowia i ekologiczny, a 89% bezpieczny dla środowiska. Drewno jest także uznawane za materiał łatwy do pozyskania (77%) oraz biodegradowalny (77%).

Ponad 90% badanych uważa drewno za idealny materiał do produkcji mebli, wykańczania wnętrz (np. podłogi czy schody), a także produkcji okien i drzwi.
Co ciekawe, aż 88% respondentów popiera wykorzystywanie drewna do budowy domów jako materiału do elementów konstrukcyjnych, np. więźby dachowej.
Natomiast zauważalne jest wyraźne zastrzeżenie co do wykorzystania drewna do produkcji energii elektrycznej w elektrowniach, czemu sprzeciwia się 46% ankietowanych.

Drewno dla budownictwa: jest go w Polsce za mało?

REKLAMA

W związku z wykorzystaniem drewna pojawiają się dylematy związane z jego pozyskaniem z lasów. Rezygnacja z drewna na rzecz tworzyw sztucznych, betonu lub stali ma tylu samo zwolenników co zastępowanie tych materiałów drewnem (44%).
Ten rozdźwięk może wynikać z błędnych przekonań na temat lesistości w Polsce. Bardziej zdecydowaną opinię na ten temat mają kobiety (81% vs. 66% mężczyźni) oraz osoby nie mieszkające blisko lasu.
W opinii trzech na czterech Polaków powierzchnia lasów w naszym kraju zmniejsza się – podczas gdy faktycznie lesistość się zwiększa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ostatnich 14 latach powierzchnia lasów wzrosła w Polsce o 200 tys. ha, a udział lasów ponad 100-letnich wzrósł o 39%. Co więcej zasoby leśne Lasów Państwowych, czyli ilość drewna żyjących drzew wzrosła w ostatnim 30-leciu o ponad 60 proc.
„Krajowy program zwiększania lesistości” przyjęty przez Radę Ministrów w 1995 r., zakładający jej wzrost do 30% w 2020 r. i 33 proc w 2050 r. nie jest już praktycznie realizowany i brak jest kompleksowej polityki państwa w tym zakresie.
Na koniec 2022 roku, według GUS, odsetek ten wynosił około 30 proc., lasy zajmują ponad 9 mln ha. Dla porównania w 1945 roku lasy pokrywały 21 proc. powierzchni kraju.

Domy z drewna – tak, ale duże bloki?

Mimo pozytywnego postrzegania drewna, domy drewniane nadal są kojarzone bardziej z tradycyjnymi, rustykalnymi budynkami, a nie z nowoczesnym budownictwem wielorodzinnym.
Do zamieszkania w nowoczesnym budynku z drewna mogłoby przekonać respondentów szereg argumentów: 41% respondentów wskazało na zdrowy klimat wewnątrz budynku, 40% jego naturalność, 36% trwałość takiego budynku, a nieco ponad 1/3 pytanych docenia energooszczędność drewna jako materiału.
Najmniej przekonujące dla Polaków są argumenty typowo techniczne związane z budynkiem, takie jak ognioodporność, szybkość montażu oraz dźwiękochłonność.

Nadal jednak idea budowy z drewna nowoczesnych, wielopiętrowych budynków jest dla Polaków czymś trudnym do wyobrażenia i połączenia z utartym wizerunkiem drewna jako tradycyjnego, wręcz staroświeckiego materiału do budowy domów.
Badania wykazały, że Polacy mają niewielką wiedzę na temat nowoczesnych zastosowań drewna. Drewno nie jest postrzegane jako materiał innowacyjny, choć jego potencjał w zrównoważonym rozwoju i ochronie środowiska jest nie do przecenienia. To jednak wyzwanie, które wymaga dalszej edukacji społeczeństwa na temat nowoczesnych technologii związanych z wykorzystaniem tego surowca.

Drewno: idealny surowiec dla gospodarki obiegu zamkniętego

Edukacja społeczeństwa kluczem do popularyzacji drewna jako nowoczesnego surowca

Wiedza o drewnie jako materiale innowacyjnym jest kluczowa, aby zmienić jego postrzeganie w Polsce i wspierać jego szersze zastosowanie w nowoczesnym przemyśle i budownictwie, co przyniesie korzyści zarówno środowiskowe, jak i ekonomiczne.
Jak twierdzi Robert Jaśkiewicz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, drewno to surowiec o wyjątkowym potencjale, zarówno pod względem ekologicznym, jak i technologicznym. Jego kluczowa rola w nowoczesnych rozwiązaniach wspierających dekarbonizację oraz gospodarkę obiegu zamkniętego jest nie do przecenienia. Jednak, aby w pełni wykorzystać ten potencjał, konieczna jest edukacja społeczeństwa.

– W Polsce mamy ogromne zasoby drewna, które są odpowiedzialnie zarządzane, co czyni je surowcem nie tylko łatwo dostępnym, ale także w pełni odnawialnym. To drewno może stać się fundamentem zeroemisyjnego budownictwa oraz nowoczesnego przemysłu, jednak musimy szerzyć wiedzę o jego innowacyjnych zastosowaniach, by przełamać stereotypy i w pełni wykorzystać jego możliwości w przyszłości – mówi Robert Jaśkiewicz.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdy ogień nie jest przypadkiem. Pożary w punktach handlowo-usługowych

Od stycznia do początku maja 2025 roku straż pożarna odnotowała 306 pożarów w obiektach handlowo-usługowych, z czego aż 18 to celowe podpalenia. Potwierdzony przypadek sabotażu, który doprowadził do pożaru hali Marywilska 44, pokazuje, że bezpieczeństwo pożarowe staje się kluczowym wyzwaniem dla tej branży.

Przedsiębiorcy zyskają nowe narzędzia do analizy rynku. Współpraca GUS i Rzecznika MŚP

Nowe intuicyjne narzędzia analityczne, takie jak Dashboard Regon oraz Dashboard Koniunktura Gospodarcza, pozwolą firmom na skuteczne monitorowanie rynku i podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych.

Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

REKLAMA

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. 20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców

20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o rozliczenie składki zdrowotnej. Kto musi złożyć dokumenty dotyczące rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r.? Co w przypadku nadpłaty składki zdrowotnej?

Klienci nie płacą za komórki i Internet, operatorzy telekomunikacyjni sami popadają w długi

Na koniec marca w rejestrze widniało niemal 300 tys. osób i firm z przeterminowanymi zobowiązaniami wynikającymi z umów telekomunikacyjnych - zapłata za komórki i Internet. Łączna wartość tych zaległości przekroczyła 1,4 mld zł. Największe obciążenia koncentrują się w stolicy – mieszkańcy Warszawy zalegają z płatnościami na blisko 130 mln zł, w czołówce jest też Kraków, Poznań i Łódź.

Leasing: szykowana jest zmiana przepisów, która dodatkowo ułatwi korzystanie z tej formy finansowania

Branża leasingowa znajduje się obecnie w przededniu zmian legislacyjnych, które jeszcze bardziej ułatwią zawieranie umów. Dziś, by umowa leasingu była ważna, wymagana jest forma pisemna, a więc klient musi złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpisać dokument fizycznie. To jednak już niebawem może się zmienić.

Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

REKLAMA

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

REKLAMA