Kiedy sąd może zarządzić rozprawę oddzielną?
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy przewidują, że sąd może zarządzić oddzielną rozprawę co do pozwu głównego i wzajemnego, jak też co do jednego z kilku roszczeń połączonych w jednym pozwie, bądź to głównym, bądź wzajemnym, albo w stosunku do poszczególnych współuczestników danego postępowania (art. 218 Kodeksu postępowania cywilnego). Rozprawa oddzielna może być zarządzona np. wtedy, gdy przedsiębiorca dochodzi kilku roszczeń w jednym pozwie, a sąd uzna, że jedno lub kilka roszczeń zawartych w tym pozwie powinno być rozpoznane na rozprawie oddzielnej.
REKLAMA
Przeczytaj również: Kiedy następuje odroczenie rozprawy?
W sprawie zarządzenia przez sąd odrębnej rozprawy w sprawach wskazanych wyżej sąd wydaje zarządzenie. Zarządzenie ma charakter techniczny, sąd nie jest nim związany i może je zmienić (nawet wielokrotnie). Skutkiem rozprawy oddzielnej może być wydanie wyroku częściowego, który obejmuje tylko część żądania zawartego w pozwie rozpoznanego na rozprawie oddzielnej w sytuacji gdy sąd zarządził jedynie odrębne prowadzenie spraw (a więc gdy sprawa nie została podzielona na osobne, niezależne sprawy).
Polecamy serwis Windykacja
Nie wymierza się opłaty sądowej od zażalenia, jeżeli z jego treści wynika, że przedmiotem zaskarżenia jest odmowa wyznaczenia oddzielnej rozprawy co do jednego z kilku roszczeń połączonych w jednym pozwie (art. 191, 218 Kodeksu postępowania cywilnego) jako niedopuszczalne, podlega ono bowiem odrzuceniu (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 lutego 1986 r., sygn. akt II CZ 8/86).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.