REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest europejskie postępowanie w sprawach drobnych roszczeń?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Sprawa jest rozpoznawana na posiedzeniu niejawnym, a więc strony nie biorą w niej udziału.
Sprawa jest rozpoznawana na posiedzeniu niejawnym, a więc strony nie biorą w niej udziału.

REKLAMA

REKLAMA

Wejście Polski do Unii Europejskiej pozwoliło przedsiębiorcom na większą swobodę działalności na rynku wspólnotowym, również z kontrahentami z innych państw. Jednak działania te mogą się także wiązać ze sporami, które znajdą swój finał w sądach. Dlatego też konieczne było ukształtowanie postępowania, które ujednoliciłby procedurę, a jednocześnie było szybkie i oszczędne oraz łatwiejsze.

Taki charakter ma europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń, które jest regulowane prawem unijnym i procedurą cywilną. Podlegają mu sprawy cywilne i handlowe. Orzeczenia zapadłe w tym postępowaniu są uznawane i wykonywane w każdym kraju wspólnoty. W postępowaniu tym można dochodzić roszczeń, których wartość nie przekracza 2 tysięcy euro. Jeżeli przedmiot sporu zostanie określony w złotych, sąd przeliczy je na euro według kursu NBP. Oczywiście postępowanie to nie jest narzucane. Powód może wybrać, czy woli tę procedurę, czy też zwykłą.

REKLAMA

Postępowanie rozpoczyna się wytoczeniem pozwu. Musi on mieć formę urzędowego formularza, dostępnego w każdym sadzie. Do pozwu należy dołączyć wszelkie dowody na poparcie twierdzeń, aby jak najbardziej skrócić postępowanie. Sprawy rozpoznawane w tym postępowaniu, w zależności od wartości przedmiotu sporu należą do właściwości sądów rejonowych i okręgowych.

Dowiedz się Kiedy sąd może skazać świadka na grzywnę?

REKLAMA

Sprawa jest rozpoznawana na posiedzeniu niejawnym, a więc strony nie biorą w niej udziału. Sąd może wyznaczyć rozprawę w przypadkach wskazanych w przepisach odrębnych. Co do zasady jednak postępowanie jest pisemne. Świadek może składać zeznania na piśmie. W takim przypadku świadek składa przyrzeczenie przez podpisanie tekstu przyrzeczenia. Sąd wyznacza także świadkowi termin, w którym obowiązany jest złożyć tekst zeznania. Również przesłuchanie strony następuje na piśmie, jeżeli sąd tak postanowi.

Po rozpoznaniu całego materiału dowodowego sąd z urzędu doręcza wyrok obu stronom z pouczeniem o przysługujących im środkach zaskarżenia. W związku z tym od wyroku doręczonego stronom, przysługuje im apelacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Spółki

Jeżeli sąd rozpatrujący apelację, uchyli zaskarżony wyrok, przekaże on sprawę do rozpoznania z wyłączeniem przepisów o postępowaniach odrębnych. Tak więc ponowne rozpoznanie tej sprawy będzie prowadzone według przepisów ogólnych.

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w ramach której zawiera umowy z kontrahentami z innych państw. W wyniku nieprawidłowości zobowiązanie na kwotę 1 tys. euro nie zostało wykonane prawidłowo. Jeżeli strony nie porozumieją się w tej sprawie mogą wystąpić na drogę sądową. Postępowanie może toczyć się według przepisów o postępowaniu w sprawach drobnych roszczeń, ponieważ zachowane są przesłanki, a mianowicie: transgraniczny charakter, wartość przedmiotu sporu oraz powództwo na urzędowym formularzu.Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA