REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest europejskie postępowanie w sprawach drobnych roszczeń?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Sprawa jest rozpoznawana na posiedzeniu niejawnym, a więc strony nie biorą w niej udziału.
Sprawa jest rozpoznawana na posiedzeniu niejawnym, a więc strony nie biorą w niej udziału.

REKLAMA

REKLAMA

Wejście Polski do Unii Europejskiej pozwoliło przedsiębiorcom na większą swobodę działalności na rynku wspólnotowym, również z kontrahentami z innych państw. Jednak działania te mogą się także wiązać ze sporami, które znajdą swój finał w sądach. Dlatego też konieczne było ukształtowanie postępowania, które ujednoliciłby procedurę, a jednocześnie było szybkie i oszczędne oraz łatwiejsze.

Taki charakter ma europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń, które jest regulowane prawem unijnym i procedurą cywilną. Podlegają mu sprawy cywilne i handlowe. Orzeczenia zapadłe w tym postępowaniu są uznawane i wykonywane w każdym kraju wspólnoty. W postępowaniu tym można dochodzić roszczeń, których wartość nie przekracza 2 tysięcy euro. Jeżeli przedmiot sporu zostanie określony w złotych, sąd przeliczy je na euro według kursu NBP. Oczywiście postępowanie to nie jest narzucane. Powód może wybrać, czy woli tę procedurę, czy też zwykłą.

REKLAMA

Postępowanie rozpoczyna się wytoczeniem pozwu. Musi on mieć formę urzędowego formularza, dostępnego w każdym sadzie. Do pozwu należy dołączyć wszelkie dowody na poparcie twierdzeń, aby jak najbardziej skrócić postępowanie. Sprawy rozpoznawane w tym postępowaniu, w zależności od wartości przedmiotu sporu należą do właściwości sądów rejonowych i okręgowych.

Dowiedz się Kiedy sąd może skazać świadka na grzywnę?

REKLAMA

Sprawa jest rozpoznawana na posiedzeniu niejawnym, a więc strony nie biorą w niej udziału. Sąd może wyznaczyć rozprawę w przypadkach wskazanych w przepisach odrębnych. Co do zasady jednak postępowanie jest pisemne. Świadek może składać zeznania na piśmie. W takim przypadku świadek składa przyrzeczenie przez podpisanie tekstu przyrzeczenia. Sąd wyznacza także świadkowi termin, w którym obowiązany jest złożyć tekst zeznania. Również przesłuchanie strony następuje na piśmie, jeżeli sąd tak postanowi.

Po rozpoznaniu całego materiału dowodowego sąd z urzędu doręcza wyrok obu stronom z pouczeniem o przysługujących im środkach zaskarżenia. W związku z tym od wyroku doręczonego stronom, przysługuje im apelacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Spółki

Jeżeli sąd rozpatrujący apelację, uchyli zaskarżony wyrok, przekaże on sprawę do rozpoznania z wyłączeniem przepisów o postępowaniach odrębnych. Tak więc ponowne rozpoznanie tej sprawy będzie prowadzone według przepisów ogólnych.

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w ramach której zawiera umowy z kontrahentami z innych państw. W wyniku nieprawidłowości zobowiązanie na kwotę 1 tys. euro nie zostało wykonane prawidłowo. Jeżeli strony nie porozumieją się w tej sprawie mogą wystąpić na drogę sądową. Postępowanie może toczyć się według przepisów o postępowaniu w sprawach drobnych roszczeń, ponieważ zachowane są przesłanki, a mianowicie: transgraniczny charakter, wartość przedmiotu sporu oraz powództwo na urzędowym formularzu.Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów UE. W naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą

  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów Unii Europejskiej – w naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą, co stanowi drugi wynik europejski.

  Pieniądze na koncie w 10 sekund. Kto najbardziej zyska na przelewach natychmiastowych?

  Czy nowe przepisy dotyczące przelewów natychmiastowych wstrząsną rynkiem płatności? Banki będą musiały je realizować w ciągu maksymalnie 10 sekund. Co z weryfikacją odbiorcy przelewu w tak krótkim czasie? 

  Czy powrót aktywności fuzji i przejęć pomoże rynkom w Europie?

  Jakie są perspektywy dla rynku fuzji i przejęć w 2024 r.? Jaka branża cieszy się największą popularnością? Czy inwestorzy mają powody do zadowolenia? 

  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  REKLAMA

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  REKLAMA

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  REKLAMA