REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Arbitraż sposobem rozwiązywania sporów gospodarczych

Redakcja
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Arbitraż jest szybszym i tańszym sposobem rozwiązywania sporów gospodarczych. Nadaje się zarówno do sporów pomiędzy przedsiębiorcami jaki z udziałem konsumentów. Co warto wiedzieć o arbitrażu?

Jak skorzystać z arbitrażu?

Arbitraż, inaczej sądownictwo polubowne, unormowany jest z przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Strony sporu mogą poddać się pod rozstrzygnięcie sądu polubownego w przypadku, gdy spór dotyczy praw majątkowych, a przy sporach niemajątkowych, wtedy gdy możliwe jest zawarcie ugody sądowej. Arbitraż nie jest jednak dopuszczalny w sprawach o alimenty.

REKLAMA

Zapis na sąd polubowny

REKLAMA

Najważniejszym warunkiem poddania sprawy pod sądownictwo polubowne jest sporządzenie umowy stron zwanej zapisem na sąd polubowny. Zapis ten musi określać przedmiot sporu lub stosunek prawny, z którego spór wyniknął lub może wyniknąć. Należy jednak pamiętać, aby przy sporządzaniu zapisu na sąd polubowny nie naruszyć zasady równości stron.

Zapis na sąd polubowny powinien zostać sporządzony na piśmie. Istnieje również możliwość zamieszczenia zapisu w wymienionych między stronami pismach lub oświadczeniach złożonych za pomocą środków porozumiewania się na odległość, które pozwalają utrwalić ich treść.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wymogi dotyczące formy zapisu na sąd polubowny można również spełnić poprzez powołanie się w umowie na dokument zawierający postanowienie o poddaniu sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego, jeżeli umowa ta jest sporządzona na piśmie, a to powołanie się jest tego rodzaju, że czyni zapis częścią składową umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiele spółek handlowych w swoich umowach posiadają zapis na sąd polubowny dotyczących sporów ze stosunku spółki. Zapis ten wiąże samą spółkę jak i jej wspólników.


Wybór sądu polubownego

W zapisie na sąd polubowny określa się również sąd, w którym ma dojść do arbitrażu pomiędzy stronami. Sądy polubowne działają m.in. przy izbach gospodarczych, izbach budowniczych oraz przemysłowo - handlowych.  

Istnieją również sądy polubowne tworzone wyłącznie na doraźne potrzeby. W takim przypadku strony sami wybierają arbitrów. Należy jednak pamiętać, że arbitrem może być osoba fizyczna bez względu na obywatelstwo, mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Arbitrem nie może być jednak sędzia państwowy, chyba że znajduje się w stanie spoczynku.

Zobacz:  Dziedziczenie firmy po śmierci właściciela

Postępowanie przed sądem polubownym

REKLAMA

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego strony mogą uzgodnić zasady i sposób postępowania przed sądem polubownym. W braku odmiennego uzgodnienia stron, postępowanie przed sądem polubownym rozpoczyna się w dniu, w którym pozwanemu doręczono pismo zawierające żądanie rozpoznania sprawy w postępowaniu przed sądem polubownym (wezwanie na arbitraż).

Wezwanie na arbitraż powinno dokładnie określić strony i przedmiot sporu oraz wskazywać zapis na sąd polubowny, na podstawie którego postępowanie ma być prowadzone, a także zawierać wyznaczenie arbitra, jeżeli należy to do strony, która dokonuje wezwania na arbitraż.

Co więcej w terminie uzgodnionym przez strony lub, jeżeli strony nie postanowiły inaczej, w terminie wyznaczonym przez sąd polubowny powód powinien wnieść pozew, a pozwany może złożyć odpowiedź na zarzuty zawarte w pozwie. Do pozwu i odpowiedzi na ten pozew strony mogą dołączyć dokumenty, jakie uznają za stosowne. Dokumentami tymi będą przede wszystkim dowody potwierdzające tezy zawarte w pozwie i odpowiedzi.

Ugoda i wyrok

Sąd polubowny rozstrzyga spór według prawa właściwego dla danego stosunku, a gdy strony go do tego wyraźnie upoważniły - według ogólnych zasad prawa lub zasad słuszności. W każdym jednak przypadku sąd polubowny bierze pod uwagę postanowienia umowy oraz ustalone zwyczaje mające zastosowanie do danego stosunku prawnego.

Sprawę przed sądem polubownym rozstrzyga ugoda lub wyrok. Co warto przytoczyć, strona, która nie zgadza się z jego treścią może wystąpić w tej samej sprawie na drogę sądownictwa powszechnego.

Sądownictwo polubowne jest dużo szybszym i efektywniejszym  sposobem rozstrzygania sporów gospodarczych. Arbitraż jest również o wiele tańszy od sądownictwa powszechnego.

Zobacz: Zagrożenia dla przedsiębiorstw w 2013 roku

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA