Kiedy sąd wydaje wyrok częściowy?
REKLAMA
REKLAMA
Sąd wydaje wyrok częściowy, jeśli do rozstrzygnięcia nadaje się tylko część żądania lub niektóre z żądań pozwu. Sąd może wydać wyrok częściowy także gdy wniesiono powództwo wzajemne (art. 317 Kodeksu postępowania cywilnego – k.p.c.). Sąd może wydać wyrok częściowy także wtedy, gdy pozwany wniósł przeciwko powodowi powództwo wzajemne - w takiej sytuacji sąd może wydać wyrok częściowy albo na skutek powództwa głównego (wniesionego przez powoda) albo powództwa wzajemnego (wniesionego przez pozwanego).
Nie stanowi wyroku częściowego wyrok wydany na skutek połączenia przez sąd kilku oddzielnych spraw toczących się przed nim w celu ich łącznego rozpoznania lub także rozstrzygnięcia, jeżeli są one ze sobą w związku lub mogły być objęte jednym pozwem, co przewiduje art. 219 Kodeksu postępowania cywilnego.
REKLAMA
Wyrok częściowy może być wydany zarówno na wniosek strony, jak i z urzędu.
W wyroku częściowym sąd nie orzeka o kosztach procesu, ponieważ w myśl art. 108 k.p.c. sąd rozstrzyga o kosztach procesu w orzeczeniu kończącym postępowanie w danej instancji, a wyrok częściowy nie jest orzeczeniem końcowym. Rozstrzygnięcie, które zawiera wyrok częściowy nie wpływa na wyrok końcowy, ponieważ wyrok końcowy może uwzględniać lub nie uwzględniać pozostałej części żądań.
Porównaj: Kiedy sąd wydaje wyrok zaoczny?
Wyrok częściowy:
- może częściowo uwzględniać żądanie albo;
- może oddalać część żądania lub;
- może oddalać jedno z kilku połączonych żądań.
Od wyroku częściowego można wnieść apelację. W razie gdyby sąd wyższej instancji uchylił wyrok częściowy nie jest wykluczone ponowne wydanie wyroku częściowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.