REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak złożyć pozew?

Łukasz Matys
Pozew można złożyć w sądzie. W tym celu należy udać się do sądu właściwego. Następnie odnaleźć biuro podawcze.
Pozew można złożyć w sądzie. W tym celu należy udać się do sądu właściwego. Następnie odnaleźć biuro podawcze.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy już napisze się pozew należy go złożyć w sądzie. W brew pozorom przy tej czynności należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Złożenie pozwu jest bardzo istotne. Złożenie pozwu przerywa bowiem bieg przedawnienia.

REKLAMA

Dwa sposoby

Pozew można złożyć na dwa sposoby. Można go złożyć bezpośrednio w sądzie na biurze podawczym albo przesłać pocztą.Wyb sposobu zależy od powoda. Wysłanie pocztą pozwu na pewno wydłuży postępowanie sądowe. Powód wybierając ten sposób musi liczyć się róż z kosztami przesyłki.

Złożenie pozwu w sądzie nie zawsze jest możliwe. Z taką sytuacją będziemy mieli miejsce gdy powód mieszka w miejscowości znacznie oddalonej od sadu właściwego w danej sprawie.

Zobacz: Odsetki za opóźnienie i kapitałowe - praktyczne porady

W sądzie

Pozew można złożyć w sądzie. W tym celu należy udać się do sądu właściwego. Następnie odnaleźć biuro podawcze. Biuro podawcze najczęściej znajduje się w widocznym miejscu w sądzie. Przyniesiony pozew przekazujemy pracownikowi sądu, który aktualnie jest w okienku. Następnie dajemy mu własny egzemplarz pozwu na którym stawia on prezentatę, czyli pieczątkę z nazwą sądu, datą i godziną złożenia. Opatrzony pieczęcią egzemplarz zabieramy ze sobą stanowi on bowiem dowód złożenia pozwu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na poczcie

Pozew możemy złożyć także na poczcie. Należy jednak pamiętać, że jedynym właściwym operatorem pocztowym w takim wypadku jest Poczta Polska. Zgodnie bowiem z przepisami k.p.c. za równoznaczne ze złożeniem pozwu w sądzie uważa się nadanie przesyłki w jednostce polskiego operatora pocztowego.
W takim wypadku należy nadać przesyłkę listem poleconym. Otrzymujemy bowiem wtedy potwierdzenie nadania listu. Jest to droższe rozwiązanie aniżeli wysłanie przesyłki listem zwykłym, jednak opłaca się ponieść ten wydatek.

Za dzień wpłynięcia pozwu do sądu uznaje się wtedy dzień nadania go na poczcie.

Zobacz: Jakie są skutki cofnięcia pozwu w sprawach gospodarczych?

Ilość egzemplarzy

W postępowaniu cywilnym powód musi złożyć do sądu po jednym egzemplarzu pozwu dla każdego z pozwanych oraz jeden egzemplarz do akt sądowych. Najmniejsza ilość pozwów to zatem 2- jeden dla strony, jeden dla sądu. Warto również zachować jeden egzemplarz pozwu dla siebie.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Przed złożeniem pozwu należy pamiętać również o jego właściwym opłaceniu.

Pozwu w przeciwieństwie do innych pism procesowych, w postępowaniu gospodarczym, nie należy w pierwszej kolejności przesyłać do strony przeciwnej Pozew wysyła się do sądu a dopiero sąd przesyła go pozwanym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA