| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Jak złożyć pozew?

Jak złożyć pozew?

Kiedy już napisze się pozew należy go złożyć w sądzie. W brew pozorom przy tej czynności należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Złożenie pozwu jest bardzo istotne. Złożenie pozwu przerywa bowiem bieg przedawnienia.

Dwa sposoby

Pozew można złożyć na dwa sposoby. Można go złożyć bezpośrednio w sądzie na biurze podawczym albo przesłać pocztą.Wyb sposobu zależy od powoda. Wysłanie pocztą pozwu na pewno wydłuży postępowanie sądowe. Powód wybierając ten sposób musi liczyć się róż z kosztami przesyłki.

Złożenie pozwu w sądzie nie zawsze jest możliwe. Z taką sytuacją będziemy mieli miejsce gdy powód mieszka w miejscowości znacznie oddalonej od sadu właściwego w danej sprawie.

Zobacz: Odsetki za opóźnienie i kapitałowe - praktyczne porady

W sądzie

Pozew można złożyć w sądzie. W tym celu należy udać się do sądu właściwego. Następnie odnaleźć biuro podawcze. Biuro podawcze najczęściej znajduje się w widocznym miejscu w sądzie. Przyniesiony pozew przekazujemy pracownikowi sądu, który aktualnie jest w okienku. Następnie dajemy mu własny egzemplarz pozwu na którym stawia on prezentatę, czyli pieczątkę z nazwą sądu, datą i godziną złożenia. Opatrzony pieczęcią egzemplarz zabieramy ze sobą stanowi on bowiem dowód złożenia pozwu.

Na poczcie

Pozew możemy złożyć także na poczcie. Należy jednak pamiętać, że jedynym właściwym operatorem pocztowym w takim wypadku jest Poczta Polska. Zgodnie bowiem z przepisami k.p.c. za równoznaczne ze złożeniem pozwu w sądzie uważa się nadanie przesyłki w jednostce polskiego operatora pocztowego.
W takim wypadku należy nadać przesyłkę listem poleconym. Otrzymujemy bowiem wtedy potwierdzenie nadania listu. Jest to droższe rozwiązanie aniżeli wysłanie przesyłki listem zwykłym, jednak opłaca się ponieść ten wydatek.

Za dzień wpłynięcia pozwu do sądu uznaje się wtedy dzień nadania go na poczcie.

Zobacz: Jakie są skutki cofnięcia pozwu w sprawach gospodarczych?

Ilość egzemplarzy

W postępowaniu cywilnym powód musi złożyć do sądu po jednym egzemplarzu pozwu dla każdego z pozwanych oraz jeden egzemplarz do akt sądowych. Najmniejsza ilość pozwów to zatem 2- jeden dla strony, jeden dla sądu. Warto również zachować jeden egzemplarz pozwu dla siebie.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Przed złożeniem pozwu należy pamiętać również o jego właściwym opłaceniu.

Pozwu w przeciwieństwie do innych pism procesowych, w postępowaniu gospodarczym, nie należy w pierwszej kolejności przesyłać do strony przeciwnej Pozew wysyła się do sądu a dopiero sąd przesyła go pozwanym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »