reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Jak opłacić pozew?

Jak opłacić pozew?

Każdy wnoszony do sądu pozew należy opłacić. Wysokość opłat w procesie cywilnym reguluje ustawa o opłatach sądowych w sprawach cywilnych. Nieopłacony pozew nie wywołuje bowiem skutków prawnych.

Pozew podlega opłacie, tak jak każde pismo wnoszone do sądu podlega opłacie sądowej. Co do zasady jest to 5% przedmiotu wartości sporu. Jednak przepisy szczególne mogą stanowić inaczej.

W kasie lub w znakach

Pozew można opłacić w kasie sądu, do którego wnosi się pozew. Można dokonać tego za pomocą znaków opłaty sądowej a także przelewem na konto banku

Znaki

Najłatwiej jest dokonać opłaty za pomocą znaków sądowych. Znaki można kupić w kasie dowolnego sądu albo w bankach lub na poczcie. Nie każdy bank czy poczta sprzedają jednak znaki sądowe.

Zakupione znaki należy nakleić na oryginał pozwu składanego w sądzie. Znaki naklejamy najczęściej w prawym górnym rogu pierwszej strony pozwu.

W ten sposób opłacony pozew składamy w sądzie bądź przesyłamy do sądu za pośrednictwem Poczty Polskiej. Kiedy składamy pismo w biurze podawczym wtedy pracownik sądu powinien przy nas skasować znaki. Kasowanie polega na ostemplowaniu znaków w ten sposób, aby nie można byłoby ich ponownie wykorzystać. Natomiast fakt uiszczenia opłaty powinien być zaznaczony na prezentacie.

Polecamy: Jak przedsiębiorca może bronić się przed zarzutem przedawnienia?

W kasie

Pozew można opłacić również w kasie sądu do którego składamy pozew. W tym wypadku musimy ustalić gdzie w sądzie znajduje się kasa. W kasie dokonujemy wpłaty a w zamian dostajemy dokument potwierdzający dokonanie opłaty.

Dowód wpłaty należy dołączyć do oryginału pozwu składanego w sadzie. Warto natomiast zachować kserokopię takiego dokumentu. Może być ona przydatna.

Na konto

Opłatę od pozwu można przelać również na konto sądu. W tym wypadku należy określić numer rachunku bankowego sądu. Taki numer można znaleźć na stronie internetowej sądu. Jeżeli nie dysponujemy Internetem możemy uzyskać ten numer dzwoniąc do informacji w sądzie.

Polecamy: Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową – poradnik

Gdy już mamy numer należy dokonać przelewu. Jako odbiorcę należy wskazać sąd do którego wnosi się pozew wraz z wydziałem. Natomiast w tytule przelewu należy podać strony sprawy. Dowód dokonania wpłaty należy dołączyć do składanego pozwu.

Zasadą jest to, że opłaty sądowe zaokrągla się do pełnego złotego w górę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama