Jak opłacić pozew?
REKLAMA
REKLAMA
Pozew podlega opłacie, tak jak każde pismo wnoszone do sądu podlega opłacie sądowej. Co do zasady jest to 5% przedmiotu wartości sporu. Jednak przepisy szczególne mogą stanowić inaczej.
REKLAMA
W kasie lub w znakach
Pozew można opłacić w kasie sądu, do którego wnosi się pozew. Można dokonać tego za pomocą znaków opłaty sądowej a także przelewem na konto banku
Znaki
Najłatwiej jest dokonać opłaty za pomocą znaków sądowych. Znaki można kupić w kasie dowolnego sądu albo w bankach lub na poczcie. Nie każdy bank czy poczta sprzedają jednak znaki sądowe.
Zakupione znaki należy nakleić na oryginał pozwu składanego w sądzie. Znaki naklejamy najczęściej w prawym górnym rogu pierwszej strony pozwu.
W ten sposób opłacony pozew składamy w sądzie bądź przesyłamy do sądu za pośrednictwem Poczty Polskiej. Kiedy składamy pismo w biurze podawczym wtedy pracownik sądu powinien przy nas skasować znaki. Kasowanie polega na ostemplowaniu znaków w ten sposób, aby nie można byłoby ich ponownie wykorzystać. Natomiast fakt uiszczenia opłaty powinien być zaznaczony na prezentacie.
Polecamy: Jak przedsiębiorca może bronić się przed zarzutem przedawnienia?
W kasie
Pozew można opłacić również w kasie sądu do którego składamy pozew. W tym wypadku musimy ustalić gdzie w sądzie znajduje się kasa. W kasie dokonujemy wpłaty a w zamian dostajemy dokument potwierdzający dokonanie opłaty.
Dowód wpłaty należy dołączyć do oryginału pozwu składanego w sadzie. Warto natomiast zachować kserokopię takiego dokumentu. Może być ona przydatna.
Na konto
Opłatę od pozwu można przelać również na konto sądu. W tym wypadku należy określić numer rachunku bankowego sądu. Taki numer można znaleźć na stronie internetowej sądu. Jeżeli nie dysponujemy Internetem możemy uzyskać ten numer dzwoniąc do informacji w sądzie.
Polecamy: Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową – poradnik
Gdy już mamy numer należy dokonać przelewu. Jako odbiorcę należy wskazać sąd do którego wnosi się pozew wraz z wydziałem. Natomiast w tytule przelewu należy podać strony sprawy. Dowód dokonania wpłaty należy dołączyć do składanego pozwu.
Zasadą jest to, że opłaty sądowe zaokrągla się do pełnego złotego w górę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.