REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Pozew - jak go prawidłowo opłacić?
Pozew - jak go prawidłowo opłacić?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdy wnoszony do sądu pozew należy opłacić. Wysokość opłat w procesie cywilnym reguluje ustawa o opłatach sądowych w sprawach cywilnych. Nieopłacony pozew nie wywołuje bowiem skutków prawnych.

Pozew podlega opłacie, tak jak każde pismo wnoszone do sądu podlega opłacie sądowej. Co do zasady jest to 5% przedmiotu wartości sporu. Jednak przepisy szczególne mogą stanowić inaczej.

REKLAMA

W kasie lub w znakach

Pozew można opłacić w kasie sądu, do którego wnosi się pozew. Można dokonać tego za pomocą znaków opłaty sądowej a także przelewem na konto banku

Znaki

Najłatwiej jest dokonać opłaty za pomocą znaków sądowych. Znaki można kupić w kasie dowolnego sądu albo w bankach lub na poczcie. Nie każdy bank czy poczta sprzedają jednak znaki sądowe.

Zakupione znaki należy nakleić na oryginał pozwu składanego w sądzie. Znaki naklejamy najczęściej w prawym górnym rogu pierwszej strony pozwu.

W ten sposób opłacony pozew składamy w sądzie bądź przesyłamy do sądu za pośrednictwem Poczty Polskiej. Kiedy składamy pismo w biurze podawczym wtedy pracownik sądu powinien przy nas skasować znaki. Kasowanie polega na ostemplowaniu znaków w ten sposób, aby nie można byłoby ich ponownie wykorzystać. Natomiast fakt uiszczenia opłaty powinien być zaznaczony na prezentacie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak przedsiębiorca może bronić się przed zarzutem przedawnienia?

W kasie

Pozew można opłacić również w kasie sądu do którego składamy pozew. W tym wypadku musimy ustalić gdzie w sądzie znajduje się kasa. W kasie dokonujemy wpłaty a w zamian dostajemy dokument potwierdzający dokonanie opłaty.

Dowód wpłaty należy dołączyć do oryginału pozwu składanego w sadzie. Warto natomiast zachować kserokopię takiego dokumentu. Może być ona przydatna.

Na konto

Opłatę od pozwu można przelać również na konto sądu. W tym wypadku należy określić numer rachunku bankowego sądu. Taki numer można znaleźć na stronie internetowej sądu. Jeżeli nie dysponujemy Internetem możemy uzyskać ten numer dzwoniąc do informacji w sądzie.

Polecamy: Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową – poradnik

Gdy już mamy numer należy dokonać przelewu. Jako odbiorcę należy wskazać sąd do którego wnosi się pozew wraz z wydziałem. Natomiast w tytule przelewu należy podać strony sprawy. Dowód dokonania wpłaty należy dołączyć do składanego pozwu.

Zasadą jest to, że opłaty sądowe zaokrągla się do pełnego złotego w górę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA