REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opłacić pozew?

Łukasz Matys
Pozew - jak go prawidłowo opłacić?
Pozew - jak go prawidłowo opłacić?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdy wnoszony do sądu pozew należy opłacić. Wysokość opłat w procesie cywilnym reguluje ustawa o opłatach sądowych w sprawach cywilnych. Nieopłacony pozew nie wywołuje bowiem skutków prawnych.

Pozew podlega opłacie, tak jak każde pismo wnoszone do sądu podlega opłacie sądowej. Co do zasady jest to 5% przedmiotu wartości sporu. Jednak przepisy szczególne mogą stanowić inaczej.

REKLAMA

W kasie lub w znakach

Pozew można opłacić w kasie sądu, do którego wnosi się pozew. Można dokonać tego za pomocą znaków opłaty sądowej a także przelewem na konto banku

Znaki

Najłatwiej jest dokonać opłaty za pomocą znaków sądowych. Znaki można kupić w kasie dowolnego sądu albo w bankach lub na poczcie. Nie każdy bank czy poczta sprzedają jednak znaki sądowe.

Zakupione znaki należy nakleić na oryginał pozwu składanego w sądzie. Znaki naklejamy najczęściej w prawym górnym rogu pierwszej strony pozwu.

W ten sposób opłacony pozew składamy w sądzie bądź przesyłamy do sądu za pośrednictwem Poczty Polskiej. Kiedy składamy pismo w biurze podawczym wtedy pracownik sądu powinien przy nas skasować znaki. Kasowanie polega na ostemplowaniu znaków w ten sposób, aby nie można byłoby ich ponownie wykorzystać. Natomiast fakt uiszczenia opłaty powinien być zaznaczony na prezentacie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak przedsiębiorca może bronić się przed zarzutem przedawnienia?

W kasie

Pozew można opłacić również w kasie sądu do którego składamy pozew. W tym wypadku musimy ustalić gdzie w sądzie znajduje się kasa. W kasie dokonujemy wpłaty a w zamian dostajemy dokument potwierdzający dokonanie opłaty.

Dowód wpłaty należy dołączyć do oryginału pozwu składanego w sadzie. Warto natomiast zachować kserokopię takiego dokumentu. Może być ona przydatna.

Na konto

Opłatę od pozwu można przelać również na konto sądu. W tym wypadku należy określić numer rachunku bankowego sądu. Taki numer można znaleźć na stronie internetowej sądu. Jeżeli nie dysponujemy Internetem możemy uzyskać ten numer dzwoniąc do informacji w sądzie.

Polecamy: Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową – poradnik

Gdy już mamy numer należy dokonać przelewu. Jako odbiorcę należy wskazać sąd do którego wnosi się pozew wraz z wydziałem. Natomiast w tytule przelewu należy podać strony sprawy. Dowód dokonania wpłaty należy dołączyć do składanego pozwu.

Zasadą jest to, że opłaty sądowe zaokrągla się do pełnego złotego w górę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

    Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

    Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

    Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

    Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

    Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

    Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

    W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

    REKLAMA

    Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

    Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

    Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

    Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

    Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

    Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

    Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

    Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

    REKLAMA

    Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

    Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

    Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

    Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

    REKLAMA