| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jedna zasada naliczania odsetek w transakcjach handlowych

Jedna zasada naliczania odsetek w transakcjach handlowych

Celem projektu ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i Kodeksu cywilnego jest wprowadzenie jednej zasady naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym, zarówno w transakcjach między przedsiębiorcami oraz tych z udziałem konsumentów.

Jak informują autorzy projektu, w celu utrzymania w polskim prawie spójności systemowej w zakresie naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym potrzebne jest wprowadzenie jednego mechanizmu naliczania tych odsetek, zarówno w transakcjach między przedsiębiorcami (ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych), jak również tych z udziałem konsumentów (Kodeks cywilny).

Zobacz: Przedawnienie odsetek w obrocie gospodarczym

Planowane zmiany polegać będą na uporządkowaniu i dostosowaniu do wymogów dyrektywy unijnej (Dyrektywa 2011/7/UE) mechanizmu ustalania odsetek za opóźnienia w transakcjach handlowych, w tym na wprowadzeniu w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych mechanizmu obliczania odsetek za opóźnienie wynikającego wprost z dyrektywy (stopa referencyjna + 8 p.p.). Autorzy projektu chcą też wprowadzenia rozwiązania, zgodnie z którym wysokość stopy referencyjnej ustalana będzie 2 razy w roku (dla pierwszego półrocza – 1 stycznia, dla drugiego – 1 lipca).

Zobacz: Odsetki ustawowe w 2015 r.

Nowelizacja ma też doprecyzować przepisy, które wywołują trudności w stosowaniu (np. naliczanie rekompensaty w przypadku umów, na podstawie których wystawianych jest wiele faktur lub w przypadku braku umowy pisemnej).

Proponuje się również wprowadzenie mechanizmu uwzględniającego stopę referencyjną w Kodeksie cywilnym, w odniesieniu do odsetek ustawowych. Biorąc pod uwagę, że odsetki ustawowe w KC mogą być odsetkami kapitałowymi lub odsetkami za opóźnienie, proponuje się: wprowadzić zróżnicowanie w wysokości tych odsetek: odsetki za opóźnienie byłyby wyższe od odsetek kapitałowych. Konsekwencją tych zmian byłoby również odpowiednie dostosowanie mechanizmu ustalania wysokości odsetek maksymalnych (uwzględniając w nim stopę referencyjną zamiast lombardowej).

Zobacz również: Odsetki od niezwróconej w terminie nadpłaty podatku

Jak informuje resort gospodarki, nieterminowe regulowanie płatności w transakcjach handlowych jest istotnym problemem w obrocie gospodarczym. Według badania Portfel należności polskich przedsiębiorców za IV kwartał 2014 r. tylko ok. 20 proc. przedsiębiorców w ogóle nie odczuwało problemów z opóźnieniami w otrzymywaniu należności. W tym badaniu przeprowadzonym w styczniu 2015 r. przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Krajowy Rejestr Długów BIG SA przeciętny okres przeterminowania płatności wynosił 3 miesiące i 12 dni. Pomimo poprawy sytuacji w ostatnich latach, zatory płatnicze nadal są niekorzystnym zjawiskiem dla wielu firm. (PAP)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »