| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Odsetki ustawowe w 2015 r.

Odsetki ustawowe w 2015 r.

Na rok 2015 projektowane jest nowe rozporządzenie określające wysokość odsetek ustawowych. Nowe uregulowanie ma służyć m. in. określeniu relacji między odsetkami ustawowymi a odsetkami za zwłokę od zaległości podatkowych. Obecnie istnieje znaczna różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami odsetek.

Czym są odsetki ustawowe?

Odsetki ustawowe za zwłokę są naliczane od zaległości podatkowych, a także od nienależnie oddanych nadpłat, zwrotów podatków oraz nienależnych lub zawyżonych wynagrodzeń płatników i inkasentów, jak również oprocentowania nienależnej nadpłaty bądź zwrotu podatku. Konsekwencją konieczności naliczenia odsetek jest nieuregulowanie w terminie zaliczek na podatek, w części przekraczającej wysokość podatku należnego za rok podatkowy. Odsetki ustawowe naliczane są np. od kwot wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy wypłaconych pracownikowi po terminie, chyba że odsetki wyższe są przewidziane w umowie o pracę lub w układzie zbiorowym pracy.

Wejdź na nasze FORUM!

Obecne uregulowania

Art. 359 § 3 k.c. wymaga od Rady Ministrów określenia w drodze rozporządzenia, odsetek ustawowych, których wysokość zapewniać ma dyscyplinę płatniczą i sprawne przeprowadzanie rozliczeń pieniężnych. Wysokość odsetek ustawowych uwzględniać ma wysokość rynkowych stóp procentowych oraz stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 2008 r. określiło, że od 15 grudnia 2008 r. odsetki ustawowe wynosić będą 13% w stosunku rocznym. Po tym uregulowaniu Rada Polityki Pieniężnej stopniowo obniżała wysokość podstawowych stóp procentowych NBP, w konsekwencji czego nastąpiło zmniejszenie się stopy referencyjnej z poziomu 5,75% do 2,00%. Stopa kredytu lombardowego zmniejszyła się w tym okresie z poziomu 7,25% do 3,00%. W tym okresie doszło również do obniżenia się rynkowych stóp procentowych, w tym oprocentowania kredytów dla przedsiębiorstw.

Odsetki od niezwróconej w terminie nadpłaty podatku

Zmiany w wysokości odsetek ustawowych   

Propozycja zmiany wysokości odsetek ustawowych odpowiada stawce odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, która od 9 października 2014 r. wynosi 8%. Stawka odsetek za zwłokę jest natomiast równa sumie 200 % podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim, i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%. Stopa oprocentowania kredytu lombardowego jest również brana pod uwagę przy ustalaniu wysokości odsetek ustawowych, zgodnie z art. 359 § 3 k.c.

Jak rozliczyć odsetki należne od zaległości podatkowej?

Cele i skutki zmian  

W uzasadnieniu projektu napisano, że: „Aktualnie istniejąca duża różnica pomiędzy tymi odsetkami może powodować, że odsetki pobierane od należności publicznoprawnych utracą swój sankcyjny charakter i staną się zbyt słabym bodźcem do regulowania danin publicznych.”

Obniżenie wysokości odsetek ustawowych do poziomu 8%, ma przyczynić się do poprawy ściągalności danin publicznych, jak również nakłonić dłużników do terminowego regulowania zobowiązań cywilnoprawnych i redukcji zatorów płatniczych w obrocie gospodarczym.  

Jak uniknąć odsetek od zaległości podatkowych?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK