REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uniknąć odsetek od zaległości podatkowych?

Jak uniknąć odsetek od zaległości podatkowych?
Jak uniknąć odsetek od zaległości podatkowych?

REKLAMA

REKLAMA

Odwlekanie zapłaty podatku w czasie może podatnika sporo kosztować. Mowa o odsetkach od zaległości podatkowych. Podatnik nie tylko musi je wpłacić wraz z zobowiązaniem głównym, ale dodatkowo sam wyliczyć. Są jednak sytuacje, gdy odsetek można nie płacić.
Zwlekając z uregulowaniem zobowiązania podatkowego podatnik może ponieść określone sankcje. Brak zapłaty podatku może zostać uznane za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. W tym zakresie organ podatkowy może nałożyć na podatnika karę. Jednak nałożenie takiej kary uzależnione jest od wielu czynników, m.in. od winy podatnika.

Niezależnie od kary wynikającej z kodeksu karnego skarbowego podatnik powinien liczyć się z koniecznością zapłacenia odsetek za zwłokę. Są one naliczane od dnia następnego po dniu upływu terminu płatności, aż do dnia zapłaty zadłużenia. Należy przy tym pamiętać, że jeżeli termin zapłaty podatku wypada w dzień wolny od pracy, to zostaje on przesunięty na najbliższy dzień roboczy. Ponadto ostatnim dniem, za który naliczane są odsetki to dzień uregulowania należności.

REKLAMA

Odsetki oblicz sam

Odsetki za zwłokę podatnik sam oblicza i reguluje bez wezwania urzędu skarbowego. Przykładowo, podatnik, który nie uregulował podatku dochodowego wynikającego z zeznania PIT-37 do 2 maja i chce uregulować zaległość 30 maja musi pamiętać, że wraz z kwotą zaległości musi przelać na konto urzędu skarbowego odsetki za zwłokę za 28 dni. Jeżeli dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości z odsetkami, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet zaległości i kwoty odsetek w takim stosunku w jakim pozostaje kwota zaległości do kwoty odsetek w dniu wpłaty.

Trzeba stosować określony wzór
Odsetki nalicza się według poniższego wzoru:

Kz × L × O
------------ = On = Opz
365

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Kz - kwota zaległości,
  • L - liczba dni zwłoki,
  • O - stawka odsetek za zwłokę w stosunku rocznym,
  • 365 - liczba dni w roku,
  • On - kwota odsetek,
  • Opz - kwota odsetek po zaokrągleniu.

W przypadku zaległości podatkowej istniejącej w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, odsetki są naliczane, według wzoru określonego powyżej, odrębnie za każdy z tych okresów. Zaokrągleniu podlega suma odsetek za poszczególne okresy. Odsetki należy zaokrąglić do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Polecamy: Skąd wziąć kasę fiskalną?

13%

Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej obecnie stawka odsetek za zwłokę wynosi tyle ile suma 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego i 2%, nie mniej jednak niż 8%. Z uwagi na to, że stopa kredytu lombardowego podlega wahaniom, w konsekwencji ma wpływ na wielkość stopy odsetek od zaległości podatkowych. Obecnie (od 6 kwietnia 2011r.) wynosi ona 13 procent.

Można mniej?

REKLAMA

W sytuacji, gdy podatnik spóźnił się z uregulowaniem należności podatkowej i rozpoczęło się już naliczanie odsetek za zwłokę istnieje możliwość całkowitego lub przynajmniej częściowego uniknięcia ich opłacenia. Przede wszystkim podatnik powinien pamiętać, że zgodnie z art. 54 Ordynacji Podatkowej, nie ma obowiązku zapłaty odsetek, których wysokość nie przekracza trzykrotności opłaty dodatkowej pobieranej przez pocztę za nadanie listu poleconego, czyli 6,60 zł.

Przykładowo, podatnik, który powinien wpłacić do 2 maja 2011r. np. 1000zł podatku dochodowego wynikającego z zeznania PIT-37 otrzymuje bezodsetkowy kredyt aż do 19 maja. Do tego czasu odsetki wyniosą bowiem mniej niż 6,60zł. Zapłata po 19 maja spowoduje jednak, że podatnik będzie musiał wpłacić całą kwotę naliczonych odsetek zaokrąglając ją do pełnych złotych.

Ponadto w przypadku złożenia korekty deklaracji podatkowej wraz z wyjaśnieniem przyczyn dokonania poprawki i zapłacenia całości zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, podatnik ma prawo zastosowania obniżonej w wysokości 75% omawianej już stawki odsetek za zwłokę. Stawka ta wynosi 9,75%.

Polecamy: Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej skorzystać?

Autor: Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REKLAMA

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

REKLAMA

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

REKLAMA