REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie zasady dostępu do danych w CEIDG?

Tomasz  Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
Jakie zasady dostępu do danych w CEIDG?
Jakie zasady dostępu do danych w CEIDG?

REKLAMA

REKLAMA

1 lipca 2011 r. ruszy CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). To centralny rejestr przedsiębiorców - osób fizycznych, który zastąpi prowadzone dotąd przez poszczególne gminy ewidencje. Na jakich zasadach możliwy będzie dostęp do rejestru? Przeczytaj.

Jawność

Dane udostępnione w CEIDG objęte zostaną zgodnie z art. 38 ust. 1 usdg zasadą jawności. Oznacza to, że każdy będzie miał dostęp do informacji zawartych w CEIDG. Dostęp ten będzie bezpłatny.

REKLAMA

Jedynie tzw. dane wrażliwe (takie, które mogłyby zostać wykorzystane ze szkodą dla przedsiębiorcy) jak PESEL i adres zamieszkania nie będą udostępniane na zasadzie jawności. Jeżeli jednak adres (prywatny) zamieszkania przedsiębiorcy będzie tożsamy z adresem, pod którym wykonuje on działalność gospodarczą, to zostanie on ujawniony w CEIDG.

Centralny dostęp

REKLAMA

Na chwilę obecną, w celu uzyskania informacji o danym przedsiębiorcy - osobie fizycznej niezbędny jest kontakt z urzędem gminy, w którym przedsiębiorca ten złożył wniosek o zarejestrowanie prowadzonej przez siebie działalności. Z chwilą przekazania przez gminy posiadanych danych do CEIDG informacje o wszystkich zarejestrowanych przedsiębiorcach będzie można zdobyć za pośrednictwem Internetu (czyli z każdego miejsca na świecie). Będzie to znaczne ułatwienie w dobie powszechności dostępu do sieci.

Dostęp do CEIDG uzyska się, używając przeglądarki internetowej i za pośrednictwem platformy ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), czyli specjalnego portalu, który już istnieje i służy komunikacji obywateli z administracją, a także załatwianiu spraw urzędowych drogą elektroniczną.

Polecamy: Zasady składania wniosku o wpis do CEIDG?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Migracja danych

REKLAMA

W tym miejscu należy zwrócić uwagę, iż z dniem 1 lipca 2011 r. nie wszyscy zarejestrowani przedsiębiorcy znajdą się w CEIDG. Gminy otrzymały czas do końca bieżącego roku na uporanie się z przeniesieniem danych do centralnego rejestru. Wobec tego dopiero od początku roku 2012 będzie można zagwarantować, iż w CEIDG możliwe jest wyszukanie informacji o każdym zarejestrowanym przedsiębiorcy. Do chwili przekazania przez gminę wszystkich posiadanych danych, wójt, burmistrz lub prezydent miasta pozostanie organem ewidencyjnym, a urząd gminy pozostanie źródłem informacji. Oczywiście dane przedsiębiorców, którzy zarejestrują się po 1 lipca 2011 r. od razu znajdą się w CEIDG.

Zaświadczenia o wpisie do CEIDG dotyczące przedsiębiorców - osób fizycznych zawierające jawne dane, które podlegają wpisowi do CEIDG będą miały formę elektroniczną lub formę wydruku ze strony internetowej CEIDG.

W gestii ministra właściwego do spraw gospodarki pozostanie określenie czy i w jakich językach obcych możliwy będzie dostęp do CEIDG.

Polecamy: Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA