reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > Jakie zasady dostępu do danych w CEIDG?

Jakie zasady dostępu do danych w CEIDG?

1 lipca 2011 r. ruszy CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). To centralny rejestr przedsiębiorców - osób fizycznych, który zastąpi prowadzone dotąd przez poszczególne gminy ewidencje. Na jakich zasadach możliwy będzie dostęp do rejestru? Przeczytaj.

Jawność

Dane udostępnione w CEIDG objęte zostaną zgodnie z art. 38 ust. 1 usdg zasadą jawności. Oznacza to, że każdy będzie miał dostęp do informacji zawartych w CEIDG. Dostęp ten będzie bezpłatny.

Jedynie tzw. dane wrażliwe (takie, które mogłyby zostać wykorzystane ze szkodą dla przedsiębiorcy) jak PESEL i adres zamieszkania nie będą udostępniane na zasadzie jawności. Jeżeli jednak adres (prywatny) zamieszkania przedsiębiorcy będzie tożsamy z adresem, pod którym wykonuje on działalność gospodarczą, to zostanie on ujawniony w CEIDG.

Centralny dostęp

Na chwilę obecną, w celu uzyskania informacji o danym przedsiębiorcy - osobie fizycznej niezbędny jest kontakt z urzędem gminy, w którym przedsiębiorca ten złożył wniosek o zarejestrowanie prowadzonej przez siebie działalności. Z chwilą przekazania przez gminy posiadanych danych do CEIDG informacje o wszystkich zarejestrowanych przedsiębiorcach będzie można zdobyć za pośrednictwem Internetu (czyli z każdego miejsca na świecie). Będzie to znaczne ułatwienie w dobie powszechności dostępu do sieci.

Dostęp do CEIDG uzyska się, używając przeglądarki internetowej i za pośrednictwem platformy ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), czyli specjalnego portalu, który już istnieje i służy komunikacji obywateli z administracją, a także załatwianiu spraw urzędowych drogą elektroniczną.

Polecamy: Zasady składania wniosku o wpis do CEIDG?

Migracja danych

W tym miejscu należy zwrócić uwagę, iż z dniem 1 lipca 2011 r. nie wszyscy zarejestrowani przedsiębiorcy znajdą się w CEIDG. Gminy otrzymały czas do końca bieżącego roku na uporanie się z przeniesieniem danych do centralnego rejestru. Wobec tego dopiero od początku roku 2012 będzie można zagwarantować, iż w CEIDG możliwe jest wyszukanie informacji o każdym zarejestrowanym przedsiębiorcy. Do chwili przekazania przez gminę wszystkich posiadanych danych, wójt, burmistrz lub prezydent miasta pozostanie organem ewidencyjnym, a urząd gminy pozostanie źródłem informacji. Oczywiście dane przedsiębiorców, którzy zarejestrują się po 1 lipca 2011 r. od razu znajdą się w CEIDG.

Zaświadczenia o wpisie do CEIDG dotyczące przedsiębiorców - osób fizycznych zawierające jawne dane, które podlegają wpisowi do CEIDG będą miały formę elektroniczną lub formę wydruku ze strony internetowej CEIDG.

W gestii ministra właściwego do spraw gospodarki pozostanie określenie czy i w jakich językach obcych możliwy będzie dostęp do CEIDG.

Polecamy: Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama