| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak rozliczyć odsetki należne od zaległości podatkowej?

Jak rozliczyć odsetki należne od zaległości podatkowej?

Jeżeli spóźniliśmy się z zapłatą należności podatkowej, należy uiścić ją wraz z odsetkami od tej należności. Odsetki należy obliczyć samodzielnie i wpłacić. Należy pamiętać, iż odsetki obliczone według właściwej stopy procentowej podlegają zaokrągleniu do pełnych złotych. Każda wpłata jest proporcjonalnie rozdzielana przez organ podatkowy na zaległość podatkową i związane z nią odsetki. Jeżeli zapłacimy tylko główną zaległość podatkową organ podatkowy część tej kwoty przeznaczy na odsetki, a część zaległości pozostanie nierozliczona.

Odsetek nie nalicza się, jeżeli wysokość odsetek nie przekracza trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską za polecenie przesyłki listowej. Obecnie opłata ta wynosi 2,20 zł, czyli odsetki od zaległości podatkowej nie są naliczane do kwoty 6,60 zł. Dotyczy to jednak tylko odsetek. W przypadku gdy w wyniku rozliczenia rocznego okaże się, że mamy do zapłaty lub dopłaty 2,00 zł podatku, należy tę kwotę zapłacić, jednak od tej kwoty nie będziemy naliczali odsetek.

Jeżeli podatnik nie był w stanie w terminie zapłacić należnej kwoty podatku istnieje możliwość złożenia wniosku o rozłożenie na raty lub umorzenie zaległości podatkowej wraz z odsetkami. Aby skorzystać z takiego rozwiązania należy złożyć w urzędzie skarbowym wniosek i umotywować go ważnym interesem oraz warto przedstawić dokumenty potwierdzające sytuację majątkową. Umorzenie zaległości podatkowej bardzo trudno jednak uzyskać, natomiast w uzasadnionych przypadkach i po odpowiednio uzasadnionym wniosku rozłożenie na raty zaległości podatkowej jest rozwiązaniem dostępnym.

Polecamy: Jakie są konsekwencje kradzieży samochodu służbowego?

W związku z decyzją Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych, zgodnie z art. 56 Ordynacji podatkowej, stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych od 12.05.2011 wynosi 13,50% w skali rocznej (suma 200% stopy lombardowej i 2%), natomiast obniżona stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych 10,13% (75% ww. stawki odsetek). 

Należy pamiętać, że od 9.11.2010 r. obowiązują nowe zasady ustalania wysokości odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Stawka odsetek za zwłokę ustalana jest jako suma dwukrotności podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego plus 2 % , i nie może być niższa niż 8 %. Do dnia 8.11.2010 r. stawka odsetek za zwłokę wynosiła 200 % podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego. Zmiany wynikają z opublikowanej w Dz.U. nr 197 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Przykład 1:

Kota zaległości 1000,00zł
Termin zapłaty: 20.05.2011 (piątek)
Data uiszczenia zapłaty: 31.05.2011 (wtorek)

Liczba dni: 11
Stawka: 13,5%
Kwota: 4,068zł Odsetki do zapłaty: 4,06zł Odsetki po zaokrągleniu: 4,00zł

Przykład 2:

Kota zaległości 1000,00zł
Termin zapłaty: 21.05.2011 (sobota)
Data uiszczenia zapłaty: 31.05.2011 (wtorek)

Termin zapłaty przypada na sobotę, a zatem zostaje przeniesiony na poniedziałek.

Liczba dni: 8
Stawka: 13,5%
Kwota: 2,959zł Odsetki do zapłaty: 2,95zł Odsetki po zaokrągleniu: 3,00zł

Polecamy: Czym jest przedsiębiorstwo w ustawach podatkowych?

Podstawa prawna
Art. 51, art. 53 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andersen Tax & Legal

Andersen Tax & Legal w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »