reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy stawka CIT w Polsce jest za wysoka?

Czy stawka CIT w Polsce jest za wysoka?

Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród państw członkowskich Unii Europejskiej w zestawieniu wysokości obowiązującej stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Czy stawka jest korzystna dla rodzimych firm?

Wyprzedzają nas takie kraje, jak Cypr, Bułgaria, czy Irlandia. Za nami są m.in.: Dania, Hiszpania czy Belgia. Sama wysokość stawek nie decyduje jednak o chęci prowadzenia biznesu w Polsce. Przyjazność polskiego systemu podatkowego jest oceniana bardzo nisko.

Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest łatwym zadaniem. Wiedzą o tym szczególnie ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoje firmy w Polsce. Jak wykazują badania przeprowadzane przez instytucje pozarządowe, przedsiębiorcy narzekają najczęściej na długotrwałą procedurę rejestracyjną, biurokracje w urzędach, wysokie koszty prowadzenia działalności (zatrudnienia, koncesji itp.). Przedsiębiorcy nie są także zadowoleni z systemu podatkowego.

Polecamy: Kiedy przedsiębiorca będzie zwolniony z VAT?

Biorąc pod uwagę nominalną stawkę CIT w Polsce okazuje się, że nie jest ona wysoka. Na tle krajów Unii Europejskiej Polska plasuje się na 7 miejscu pod względem wysokości podatku. Wyprzedzają nas takie kraje jak: Cypr, Bułgaria, Rumunia czy Irlandia. Polska nie odbiega wysokością stawki podatku od naszych sąsiadów.

Na Węgrzech, Słowacji, Czechach – podatek wynosi tyle samo co w Polsce – 19%. Są jednak kraje gdzie firmy muszą oddawać fiskusowi znacznie więcej swojego dochodu. We Francji, Belgii, czy na Malcie ponad jedną trzecią dochodu brutto należy oddać w formie podatku. 

Trzeba także wziąć pod uwagę to, że na przestrzeni ostatnich lat stawki podatku dochodowego w krajach UE były obniżane. Ta sama tendencja charakteryzowała także Polskę. Mało kto pamięta, że w 1992r. stawka CIT w Polsce wynosiła aż 40%. 

Wśród krajów Unii Europejskiej największe spadki na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat zanotowały Bułgaria, Cypr i Niemcy. W tych krajach stawka została obniżona prawie o 50%. Z punktu widzenia podatników jest to tendencja zadawalająca. Inną tendencję wykazują kraje spoza Unii Europejskiej. Przykładowo w Australii stawka CIT pozostaje od 10 lat na tym samym poziomie – 30%. Podobnie rzecz ma się ze Stanami Zjednoczonymi czy Japonią, gdzie stawka sięga prawie 40%.

Jak się okazuje, niska stawka podatkowa to nie wszystko. Problemem dla przedsiębiorców jest jakość polskiego prawa podatkowego. To, że polski system podatkowy jest skomplikowany jest faktem, którego nikt nie podważa. Przyczyn tego należy upatrywać przede wszystkim w częstych zmianach przepisów. Sama ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w ostatnich 10 latach była zmieniona ponad 60 razy.

Oceniając przyjazność polskiego systemu podatkowego okazuje się, że Polska jest na szarym końcu. Zajmujemy 121 miejsce na 183 kraje w rankingu przeprowadzonym m.in. przez Bank Światowy. Przed nami są takie kraje jak Estonia, Litwa, Rosja czy Węgry. Na czele rankingu są takie kraje, jak Irlandia czy Wielka Brytania. Systemy podatkowe państw uczestniczących w rankingu w ostatnich latach były upraszczane, podczas gdy w Polsce następowała tendencja odwrotna.

Polecamy: Wszystko o CEIDG dla zakładających własną firmę

Autorzy: Zespół analityków Tax Care

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama