Czy wspólnik spółki cywilnej zawsze ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z treścią art. 864 kodeksu cywilnego za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiedzialni są solidarnie. Przepis ten ma charakter bezwzględnie obowiązującego co oznacza, że nie można wyłączyć jego zastosowani w drodze czynności prawnej. Na podstawie tego przepisu wspólnicy spółki cywilnej ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki cywilnej - zobowiązania wspólników, które nie są ich zobowiązaniami osobistymi a wynikają z działalności spółki cywilnej.
REKLAMA
Na czym polega solidarna odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej?
Odpowiedzialność solidarna wspólników spółki cywilnej oznacza, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników). Jednak aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani. Jednak zgodnie z art. 778 kodeksu postępowania cywilnego do egzekucji ze wspólnego majątku wspólników spółki prawa cywilnego konieczny jest tytuł egzekucyjny wydany przeciwko wszystkim wspólnikom.
Porównaj: Czy spółka cywilna może być pracodawcą?
Za co odpowiada wspólnik spółki cywilnej?
Wspólnik spółki cywilnej ponosi odpowiedzialność za zobowiązania, które powstały w okresie, gdy był on wspólnikiem spółki. Zatem wspólnik nie będzie odpowiadał za zobowiązania powstałe przed dniem jego przystąpienia do spółki, z kolei wspólnik, który wystąpił ze spółki, nadal ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki powstałe przed datą jego wystąpienia, mimo że nie posiada już statusu wspólnika.
Zawarcie w treści umowy spółki cywilnej postanowień, w myśl których odpowiedzialność wspólników miałaby być wyłączona lub ograniczona nie będą wywierały skutków prawnych.
Nie odniesie skutku prawnego zawarcie w umowie spółki cywilnej postanowień, które określają kolejność zaspokojenia wierzyciela z określonej masy majątkowej. Umowa zawarta między wspólnikami spółki w zakresie przejęcia lub zwolnienia z odpowiedzialności majątkowej za zobowiązania spółki wywiera skutki prawne jedynie między nimi (np. w zakresie regresu). Nie powoduje natomiast żadnych skutków prawnych w stosunku do osób trzecich, a w tym wierzycieli.
Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie
Strony zawarły w umowie spółki cywilnej postanowienie o następującej treść: „W przypadku gdy majątek spółki okaże się niewystarczający na pokrycie zobowiązań wobec osób trzecich, wspólnicy ponoszą odpowiedzialność swoim majątkiem osobistym w stosunku do wysokości wniesionych udziałów”. Czy zapis taki jest skuteczny wobec wierzycieli spółki?
Nie. Przepis art. 864 kodeksu cywilnego ustalający solidarną odpowiedzialność wspólników spółki jest przepisem bezwzględnie obowiązującym i nie można wyłączyć jego postanowień w drodze czynności prawnej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.