REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bronić się przed nakazem zapłaty?

Łukasz Matys
Jak bronić się przed nakazem zapłaty?
Jak bronić się przed nakazem zapłaty?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym to silna broń w rękach wierzyciela. Na jej podstawie wierzyciel może ustanowić zabezpieczenie jak również po uprawomocnieniu się wszcząć egzekucję. Jak zatem przedsiębiorca może się bronić przed nakazem.

Każdemu dłużnikowi kodeks cywilny gwarantuje prawo o obrony. W postępowaniu nakazowym wydanie nakazu następuje bez udziału stron. A także bez wiedzy pozwanego. O tym, że pozew został wniesiony dowiaduje się on dopiero w momencie doręczenia mu nakazu.

REKLAMA

Aby dać prawo do obrony dłużnikowi (pozwanemu) kodeks postępowania cywilnego przewiduje środek odwoławczy od nakazu zapłaty w postaci zarzutów.

Kiedy można wnieść zarzuty do nakazu zapłaty

Pozwany wraz z nakazem zapłaty otrzymuje odpis pozwu wraz ze wszystkimi załącznikami. Od momentu doręczenia biegnie 2 tygodniowy termin na wniesienie do sądu zarzutów.

Zarzuty wnosi się do tego samego sądu, który wydał nakaz zapłaty. Jak w łatwy sposób określić jaki to sąd? Wystarczy spojrzeć na nakaz i tam musi być to napisane.

Pamiętać należy również o tym, aby zarzuty wnieść w dwóch egzemplarzach. Jednym dla sądu i jednym dla powoda. W wypadku, gdy powodów jest więcej trzeba załączyć odpis zarzutów dla każdego z nich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli pozew został sporządzony na formularzu to zarzuty trzeba wnieść również na specjalnym formularzu. Można go pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy?

Co powinno znaleźć się w zarzutach

Pozwany w zarzutach powinien określić czy zaskarża cały nakaz zapłaty czy tylko w części. Chodzi o to czy nie zgadza się z całym orzeczeniem czy tylko z jego fragmentem.

REKLAMA

Jan Z. dostał nakaz, zobowiązujący go do zapłaty 6.000 zł na rzecz Piotra B.. Tymczasem Jan Z. zapłacił już 2.100 zł z tej kwoty. Faktu tego natomiast Piotr B nie zgłosił do sądu. W takiej sytuacji Jan Z. zaskarży nakaz zapłaty tylko w części.

W tym piśmie pozwany powinien zgłosić wszystkie zarzuty, a także wszystkie dostępne dowody i twierdzenia na ich potwierdzenie. Jeżeli pozwany ich nie zgłosi to utraci prawo ich powoływania w dalszej części postępowania. Trzeba więc zgłaszać wszystkie w zarzutach.

W postępowaniu nakazowym nie można natomiast wnieść powództwa wzajemnego.

Pamiętać trzeba również o opłaceniu zarzutów. Zgodnie z prawem jest to pismo podlegające opłacie. Jak obliczyć wysokość opłaty. Otóż opłata za sprzeciw wynosi ¾ opłaty podstawowej i oblicza się ją w następujący sposób. Wartość przedmiotu sporu mnoży się przez 5% a następnie mnoży przez ¾.

Jan Z. dostał nakaz, zobowiązujący go do zapłaty 16.000 zł na rzecz Piotra B.. Aby wnieść zarzuty Jan Z. musi wnieść 200 zł opłaty. 16.000 zł x 5% x ¾ = 200 zł.

Kwoty z wyliczenia należy zaokrąglić do pełnego złotego.

Kiedy nasze zarzuty zostaną odrzucone

Sąd nie uwzględni zarzutów, jeżeli zostały wniesione po terminie. Termin dla wniesienia zarzutów wynosi 2 tygodnie. Tak więc jeżeli pozwany wniesie zarzuty po upływie 2 tygodni wtedy sąd je odrzuci.

Sąd odrzuca również zarzuty nieopłacone a także zawierające braki formalne.

Jeżeli sąd odrzuci zarzuty wtedy nakaz zapłaty wywołuje takie same skutki jak prawomocny wyrok. Może więc po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności być podstawą egzekucji.

Rozpoznanie zarzutów

Jeżeli pismo nie zawiera błędów wtedy sąd zarządza doręczenie zarzutów powodowi i wyznacza termin rozprawy.

W postępowaniu nie można występować z nowymi roszczeniami. Jest to zabronione przez k.p.c..

Po przeprowadzeniu rozprawy, w której mogą wziąć udział powód i pozwany, sąd wydaje wyrok. W wyroku sąd może:

- utrzymać nakaz zapłaty (w całości lub części),

- uchylić nakaz zapłaty i orzec o żądaniu pozwu,

- uchylić nakaz zapłaty i pozew odrzucić,

- uchylić nakaz zapłaty i umarzyć postępowanie.

Wyrok wydawany przez sąd na rozprawie ma taką samą moc prawną jak wszystkie inne wyroki. Istotne jest jednak to, że przed jego wydaniem sąd musi przeprowadzić rozprawę.

Polecamy: Jak założyć firmę?

Łukasz Matys, prawnik

wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA