REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy umowa spółki jawnej może wyłączyć zakaz konkurencji?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Sprzeczne z istotą spółki byłoby usunięcie zakazu konkurencji dlatego nie jest dopuszczalne zawarcie w umowie spółki takich postanowień.
Sprzeczne z istotą spółki byłoby usunięcie zakazu konkurencji dlatego nie jest dopuszczalne zawarcie w umowie spółki takich postanowień.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wspólników spółki jawnej obowiązuje zakaz konkurencji. Zwolnienie z tego zakazu może nastąpić za wyraźną lub dorozumianą zgodą pozostałych wspólników. Jednocześnie przepisy prawa pozwalają na modyfikowanie i szczegółowe określenie treści tego zakazu już w umowie spółki jawnej. Czy zatem możliwe jest umowne wyłączenie zakazu konkurencji?

Zgodnie z art. 56 § 1 kodeksu spółek handlowych wspólnik obowiązany jest powstrzymać się od wszelkiej działalności sprzecznej z interesami spółki. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu wspólnik spółki jest obowiązany do zachowania lojalności w ten sposób, że będzie powstrzymywał się od działalności sprzecznej z interesami spółki. W każdym przypadku zakaz konkurencji zostaje złamany, jeśli wspólnik zajmie się poza spółką macierzystą także interesami tego samego rodzaju, co stanowiące przedmiot działalności jego macierzystej spółki.

REKLAMA

Zapis o interesach konkurencyjnych

W praktyce problematyczne może okazać się zdefiniowanie czy dana działalność, jaką wykonuje dodatkowo wspólnik uzasadnia uznanie, że zajmuje się on interesami konkurencyjnymi. Wobec powyższego w celu uniknięcia wątpliwości najlepiej jest aby sama umowa spółki określała jakie interesy można było uznać za interesy konkurencyjne wobec spółki. Dokonując w umowie spółki zapisów dotyczących działalności konkurencyjnej warto pamiętać, że zapisy te mogą;

  • zostać zawarte już w pierwotnej umowie spółki jawnej;
  • zostać dodane do umowy spółki jawnej później w postaci pisemnego aneksu do umowy.

Przeczytaj także: Czym jest zakaz konkurencji w spółce jawnej?

Jakie zapisy dotyczące zakazu konkurencji może zawierać umowa spółki jawnej?

Zapisy w umowie bądź aneksie do umowy spółki jawnej dotyczące zakazu konkurencji mogą przybrać dwojaką postać:

  • mogą zawierać bliższe i dokładne określenie działalności, jaką wspólnicy uznają za działalność konkurencyjną tj. stwarzać katalog takich działalności, które w ocenie wspólników są działalnością konkurencyjną i których wspólnicy tej spółki nie mogą podejmować;
  • postanowienia umowy spółki mogą zezwolić wspólnikowi na zajmowanie się poza spółką określonymi interesami, które mogą nosić znamiona interesów konkurencyjnych;

Polecamy serwis Samochód w firmie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzeczne z istotą spółki byłoby usunięcie zakazu konkurencji dlatego nie jest dopuszczalne zawarcie w umowie spółki takich postanowień. Wyłączenie zakazu konkurencji może nastąpić w drodze zgody pozostałych wspólników.

Wspólnicy spółki jawnej postanowili w drodze aneksu do umowy usunąć zakaz konkurencji. Czy takie postanowienie jest dopuszczalne? W umowie spółki nie jest dopuszczalne usunięcie zakazu konkurencji, wspólnicy mogą jedynie modyfikować zakres tego zakazu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA