reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Zakaz konkurencji po przejęciu zakładu pracy

Zakaz konkurencji po przejęciu zakładu pracy

Sąd Najwyższy orzekł, że w przypadku przejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę, nie jest on związany z umowami o zakazie konkurencji zawartymi z pracownikami przez poprzedniego pracodawcę. Jednakże SN nadal nie wyjaśnił co się dzieje z umową o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy w przypadku przejścia zakładu pracy.

Wyrok SN

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 11 lutego 2015 roku odniósł się do kwestii związania pracowników umowami o zakazie konkurencji po przejęciu zakładu pracy na nowego pracodawcę. Zgodnie z niniejszym orzeczeniem nowy pracodawca, który przejmuje zakład pracy wraz z zatrudnionymi w nim pracownikami, nie jest związany umowami o zakazie konkurencji zawartymi z tymi pracownikami przez wcześniejszego pracodawcę. Nie zmienia tego nawet wpisanie takiej klauzuli do umowy o pracę.

Zobacz: Kiedy pracownik jest chroniony przed zwolnieniem?

Niniejszy wyrok daje nowe światło na niniejszy problem, ponieważ do tej pory podkreślano, iż umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia ma charakter mieszany, tj. związany funkcjonalnie ze stosunkiem pracy, a jednocześnie właściwy, do pewnego stopnia, dla umowy regulowanej przepisami Kodeksu cywilnego. Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, iż nie można uznać, że przy przejęciu zakładu pracy, w tym pracowników w trybie art. 231 KP, na nowego pracodawcę przechodzi zobowiązanie wynikające z umowy o zakazie konkurencji. Wynika to stąd, że przejście zakładu pracy i pracownika na innego pracodawcę obejmuje tylko zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, a nie z umowy o zakazie konkurencji. Umowa o zakazie konkurencji jest bowiem umową odrębną od umowy o pracę i nie ma przy tym znaczenia, że wolą stron znalazła się w jednym dokumencie z umową o pracę.

Zobacz również: Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji

Co dalej?

Nadal nierozstrzygnięte pozostaje pytania: co dzieje się z zakazem konkurencji po przejściu zakładu pracy? Czy zakaz konkurencji trwa nadal i w dalszym ciągu pracownik jest im związany?

Zgodnie z art. 1012§ 2 Kodeksu Pracy zakaz konkurencji przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa przewidziana w tym przepisie, w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania. Jednakże niniejsza regulacja nie mówi nic o przejściu zakładu pracy na zasadzie art. 231 Kodeksu Pracy.

Zobacz: Usprawiedliwione zwolnienie od pracy - 7 powodów

W praktyce istnieją zatem dwie możliwości: uznanie, że zakaz konkurencji wygasa wraz z przejściem wraz z przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę lub przyjęcie, że zakaz konkurencji wciąż obowiązuje pracownika i poprzedniego pracodawcę, z wyłączeniem pracodawcy przejmującego. Należy jednak z całą mocą podkreślić, iż powyższe rozwiązania nie wynikają bezpośrednio z obowiązujących przepisów. Pracodawca, który przejął pracowników w wyniku przejścia zakładu pracy na podstawie art. 231 Kodeksu Pracy powinien zawrzeć nowe umowy o zakazie konkurencji z pracownikami, jeżeli chce, aby postanowienia w tym zakresie nadal wiązały załogę.

Podyskutuj o tym na FORUM

Autor: Maja Szymczak

Niniejszy wpis jest przedmiotem praw autorskich Kancelarii Prawnej Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama