REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady umów na czas określony

 Kancelaria Wierzbowski Eversheds
Usługi prawne dla biznesu
Nowe zasady umów na czas określony/fot. Fotolia
Nowe zasady umów na czas określony/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje, że łączny okres zatrudnienia na umowy terminowe nie może być dłuższy niż 33 miesiące. Niezależnie od okresu, liczba tych umów nie będzie mogla przekraczać trzech, czwarta z mocy prawa stanie się umową na czas nieokreślony. Nowe przepisy wprowadzają jednak wyjątki od tej zasady.

Ostatnio Sejm skierował do Senatu projekt zmian w przepisach Kodeksu pracy dotyczących umów o pracę na czas określony. Nowelizacja, spodziewana była od dłuższego czasu i związana jest między innymi z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 13 marca 2014 r. (sygn. akt C-38/13).

REKLAMA

Nowelizacja zmienia przepisy Kodeksu pracy dotyczące umów terminowych. Obecne poza umową na czas nieokreślony, art. 25 KP wyróżnia umowę na czas określony, umowę na okres próbny, umowę na czas wykonywania określonej pracy albo umowę na czas zastępstwa za nieobecnego pracownika.

Zobacz: Czy przedsiębiorca ma prawo do urlopu?

Tylko 3 rodzaje umów o pracę

Zmiany nie ograniczą się jedynie do zasad zawierania i rozwiązywania umów o pracę na czas określony. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 25 § 1 KP będą tylko trzy rodzaje umów o pracę – na czas nieokreślony, na czas określony i na okres próbny. Odnośnie do tej ostatniej, ustawodawca sprecyzował, że co do zasady z tym samym pracownikiem można zawrzeć tylko jedną umowę na okres próbny, chyba że zatrudniamy pracownika do wykonywania pracy innego rodzaju niż poprzednio, albo minęły co najmniej trzy lata od zakończenia współpracy na podstawie poprzedniej umowy o pracę.

Zobacz też: Czy warto być pracownikiem tymczasowym?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w umowach na czas określony - 3 umowy i 33 miesiące

Jednak zgodnie z przewidywaniami, najistotniejsze zmiany dotyczą umowy o pracę na czas określony. Nowelizacja wprowadza górny limit czasu na jaki będzie można zawrzeć tę umowę. Wynosi on 33 miesiące. Jednak w przeciwieństwie do rozwiązań funkcjonujących na podstawie tzw. ustawy antykryzysowej, która obowiązywała w okresie 31 sierpnia 2009 r. – 31 grudnia 2011 r., obowiązywał będzie też dodatkowy limit – tj. trzech umów zawartych pomiędzy tymi samymi stronami stosunku pracy.

Umowa na czas określony - 33 miesiące

Zatem pod rządami nowych przepisów, z tym samym pracownikiem będzie można zawrzeć nie więcej niż trzy umowy na czas określony, których łączny okres nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy. Jeśli zostanie zawarta czwarta umowa na czas określony albo okres zatrudnienia na podstawie takiej umowy przekroczy 33 miesiące, to z mocy prawa pracownik będzie zatrudniony na czas nieokreślony.

Redakcja poleca: Świadczenia rodzinne 2015 - PDF

Istotne jest to, że jednocześnie ustawodawca zlikwiduje obowiązującą obecnie zasadę, że przerwa w wymiarze co najmniej jednego miesiąca „zeruje licznik” i pozwala na zawieranie kolejnych umów na czas określony z tą samą osobą.

Wyjątki

Nowe przepisy zawierać będą jednak wyjątki od opisanej wyżej reguły „3/33”. W pewnym sensie kompensują one zlikwidowanie np. umowy na czas zastępstwa czy umowy na czas wykonania określonej pracy jak odrębnego rodzaju umów.

Zobacz: Czy po urlopie macierzyńskim można dostać zasiłek dla bezrobotnych?

Zatem ograniczenia do trzech umów i 33 miesięcy można nie stosować w stosunku do:

1) umów zawartych w celu zastępstwa pracownika,

2) umów zawartych w celu wykonywania pracy dorywczej lub sezonowej,

3) umów zawartych w celu wykonywania pracy przez okres kadencji, a także

4) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie. W tym ostatnim przypadku, pracodawca będzie musiał poinformować właściwego okręgowego inspektora pracy o zawarciu takiej umowy.

Treść umowy o pracę, zawartej w ww. wyjątkowych przypadkach będzie musiała odnosić się do celu lub okoliczności uzasadniających zastosowanie wyjątku.

Zobacz: Kiedy pracownik jest chroniony przed zwolnieniem?

Zmiany w okresach wypowiedzenia

Kluczową zmianą będzie także wprowadzenie jednolitych okresów wypowiedzenia dla umów na czas określony i nieokreślony, w tym możliwości wypowiedzenia umowy terminowej niezależnie od czasu na jaki została zawarta. Z jednej strony jest to korzystna zmiana, ponieważ pracodawca będzie mógł zakończyć współpracę w formie wypowiedzenia z pracownikiem zatrudnionym np. na pięć miesięcy. Z drugiej strony, osoba zatrudniona na czas dwóch lat, po przepracowaniu sześciu miesięcy będzie uprawniona do jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Zobacz: Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy 2015

REKLAMA

Niewątpliwie korzystne jest to, że ustawodawca nie zdecydował się wprowadzić obowiązku uzasadniania wypowiedzenia umowy na czas określony. Zatem oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu takiej umowy w dalszym ciągu nie musi wskazywać przyczyn rozstania z pracownikiem.

Przy okazji nowelizacji, prawodawca usankcjonuje występującą od lat praktykę i Kodeks pracy expressis verbis dopuszczał będzie prawo pracodawcy do zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę.  

Przepisy przejściowe

Przepisy przejściowe projektu stanowią, że w zakresie wypowiedzenia, będzie on miał zastosowanie do umów na czas określony, obowiązujących w dniu wejścia w życie nowelizacji, zawartych na czas dłuższy niż sześć miesięcy z możliwością wcześniejszego wypowiedzenia. 

Natomiast w odniesieniu do reguły 3/33, przepisy przejściowe przewidują stosowanie nowej ustawy do umów na czas określony obowiązujących w dniu wejścia w życie tej ustawy, z zastrzeżeniem, że okres obowiązywania trwających umów na czas określony liczony będzie od dnia wejścia w  życie nowelizacji. Zatem nowelizacja nie spowoduje automatycznego przekształcenia umów zawartych na okres np. pięciu lat, które w chwili wejścia w życie nowych przepisów trwały dłużej niż 33 miesiące, w umowy na czas nieokreślony.

Zobacz: Prezenty świąteczne dla pracowników

Nowe przepisy nie „wyzerują licznika” kolejnych umów na czas określony zawartych między tymi samymi stronami. Zatem jeśli w chwili wejścia w życie nowelizacji obowiązuje druga umowa, to z tym samym pracownikiem będzie można podpisać jeszcze tylko jedną umowę na czas określony, z uwzględnieniem zasady, że łączny czas obu umów, liczony od wejścia w życie nowych przepisów nie może przekroczyć 33 miesięcy.

Autor: Adam Nierzwicki

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA