REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto być pracownikiem tymczasowym?

praca tymczasowa
praca tymczasowa
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak podają statystyki, aż 46 milionów ludzi na całym świecie, z czego pół miliona w Polsce, było w 2011 roku zatrudnionych jako pracownicy tymczasowi. Chociaż ta forma zatrudnienia budzi pewne kontrowersje, to jednocześnie dla wielu ludzi jest szansą na niezależność i elastyczne godziny pracy. Jej atrakcyjność zwiększa też fakt, że coraz więcej ciekawych pracodawców poszukuje pracowników właśnie na takich zasadach.

Choć cały czas pokutuje przekonanie, że nie zapewnia ona bezpieczeństwa, świadczeń dodatkowych i jest tylko doraźnym rozwiązaniem, to coraz więcej nie tylko pracodawców, ale i pracowników zaczyna ją doceniać. Praca tymczasowa, bo o niej mowa, może być bowiem dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób szukających zajęcia od zaraz, jak i przedsiębiorców, którzy bardzo często traktują tę formę zatrudnienia jako początek dłuższej współpracy.

REKLAMA

Praca tymczasowa, czyli o co właściwie chodzi

Praca tymczasowa nie bez powodu nazywana jest leasingiem pracowniczym. – To bowiem zależność łącząca trzy podmioty: pracownika, pracodawcę i agencję pracy tymczasowej. Osoba zatrudniona na tych zasadach wykonuje swoje obowiązki we wskazanym przedsiębiorstwie, ale formalnie jest zatrudniona w firmie pośredniczącej. Dlatego to ona przejmuje na siebie wszystkie sprawy administracyjne, w tym wypłatę wynagrodzeń, odprowadzenie podatku, składek ZUS i tym podobne – podkreśla Hanna Bielicka-Adamczyk, starszy specjalista ds. rekrutacji z agencji pośrednictwa pracy i agencji pracy tymczasowej GP People. Najczęściej stosowaną w takich okolicznościach formą zatrudnienia jest umowa na czas określony lub na czas realizacji określonego zlecenia. To pozwala na elastyczność i wykonywanie obowiązków w pełnym lub w niepełnym wymiarze godzin. Jest to duży komfort w szczególności dla osób młodych, studiujących dziennie, które zazwyczaj nie są w pełni dyspozycyjne.

Czy po urlopie macierzyńskim można dostać zasiłek dla bezrobotnych?

Doświadczenie w cenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby zatrudnić się w agencji pracy tymczasowej, zazwyczaj nie trzeba mieć ukończonych żadnych określonych kursów czy posiadać dużego doświadczenia. Z założenia to w tym miejscu będziemy tak naprawdę dopiero je zdobywać. Jest to więc idealna forma zarówno dla osób rozpoczynających swoją ścieżkę kariery zawodowej, jak i dla tych, które wracają na nią po długiej przerwie. – Dobrze jednak oczywiście, jeśli kandydat ma już na swoim koncie chociażby podstawowe kwalifikacje uzyskane we własnym zakresie. Zdecydowanie łatwiej jest mu też znaleźć pracę, jeśli posiada uprawnienia takie jak na przykład książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych czy pozwolenie na prowadzenie wózka widłowego – mówi Hanna Bielicka-Adamczyk z agencji pracy GP People. – Jednak istnieją także sytuacje, w których to pracodawca chętnie poświęci czas, aby przyuczyć pracownika do zawodu. Jeśli taka osoba dobrze sobie poradzi, ma szansę na dłuższą współpracę – dodaje. Tu nie powinniśmy się też obawiać dodatkowych wydatków czy zmniejszenia naszej pensji przez agencje pracy. Wszelkie formalności, szkolenia i badania to koszty, które przeważnie pokrywane są z budżetu pracodawcy. Jednak zawsze warto jeszcze przed rozpoczęciem współpracy dokładnie ustalić tę kwestię.  

Kiedy za pracownika niepełnoetatowego nie opłaca się składki na Fundusz Pracy?

Same plusy?

Zatrudnienie w oparciu o ustawę o pracy tymczasowej gwarantuje odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz podatku dochodowego. Okres takiego angażu jest ponadto wliczany do czasu stażu zawodowego. Nie wszyscy wiedzą, że pracownikowi tymczasowemu przysługuje też urlop wypoczynkowy warto, więc również to ustalić z pracodawcą. Zatrudnienie tymczasowe niejednokrotnie gwarantuje również znacznie wyższe zarobki niż te, na które może liczyć wykonująca te same obowiązki osoba pracująca na stałe (ze względu na niższe koszty dla pracodawcy). Jak długo można w taki sposób pracować? – Czas zatrudnienia w oparciu o ustawę o pracy tymczasowej może być bardzo różny, a jego regulowana prawnie długość wynosi maksymalnie 18 miesięcy – tłumaczy Hanna Bielicka-Adamczyk z GP People.

Kiedy pracownik jest chroniony przed zwolnieniem?

Korzyści dla pracodawcy

REKLAMA

Korzystanie z zatrudnienia tymczasowego to dla przedsiębiorców szansa na większą elastyczność działania, może być to również sposób na obniżenie stałych kosztów administracyjnych. – Pozwala też szybciej reagować na obserwowane na rynku trendy i dopasowywać liczebność personelu do rzeczywistego zapotrzebowania firmy, na przykład rekrutując dodatkowe zespoły pracowników w „gorącym” okresie. To szczególnie istotne w firmach produkcyjnych oraz oferujących etaty sezonowe, również za granicą – mówi Magdalena Wajsgerber-Ratajek z GP People.  

Stereotypowo ta forma zatrudnienia wciąż bardziej kojarzona jest ze stanowiskami niższego szczebla i pracownikami fizycznymi. Jednak w praktyce coraz częściej stosowana jest również przy stanowiskach biurowych czy jako forma „sprawdzianu” w perspektywie planowanych w firmie zatrudnień stałych. Właśnie w tym kontekście coraz chętniej korzystają z niej polscy pracodawcy.

Jakie składniki wlicza się do wynagrodzenia minimalnego?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA