REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nakaz zapłaty dla przedsiębiorcy – co zrobić?

Milewski Marcin
Nakaz zapłaty dla przedsiębiorcy
Nakaz zapłaty dla przedsiębiorcy

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który otrzymał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym może bronić się na trzy sposoby. Ekspert podpowiada o sposobach radzenia sobie z nakazem zapłaty.

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym to dla wielu przedsiębiorców sygnał alarmowy, że będzie zobowiązany do uiszczenia dochodzonej należności. Jak prowadzący działalność może się zachować? Ma dwie możliwości.

REKLAMA

Zapłać

Najprostszym działaniem, które może zostać podjęte przez przedsiębiorcę jest uznanie zasadności powództwa . W takiej sytuacji, przedsiębiorca rezygnuje z wniesienia środka zaskarżenia przeciwko nakazowi. Wówczas nakaz uprawomocni się oraz zostanie mu nadana klauzula wykonalności z urzędu.

Dla wierzyciela uprawomocniony nakaz zapłaty jest podstawą do wszczęcia i prowadzenia egzekucji przeciwko dłużnikowi.

Polecamy: Jak przedsiębiorca może bronić się przed zarzutem przedawnienia?

Złóż sprzeciw

Drogą przeciwną do uznania zasadności powództwa jest wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozwany przedsiębiorca ma prawo, w ciągu 14 dni od dnia doręczenia odpisu nakazu zapłaty, wnieść sprzeciw od tego nakazu. W przypadku, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na zaskarżenie jedynie rozstrzygnięcia dotyczącego kosztów procesu, będzie uprawniony do wniesienia zażalenia lub skargi. O tym, z którego środka będzie mógł skorzystać decyduje to, kto wydal nakaz. Jeżeli sędzia właściwe będzie zażalenie, jeżeli referendarz sądowy – skarga.

W e-sądzie uważaj na termin

Jeżeli przedsiębiorca korzysta z e-sądu, to musi pamiętać, że złożenie pisma procesowego za pośrednictwem systemu informatycznego wymaga wcześniejszej rejestracji, wymagającej weryfikacji danych. Proces trwa więc około jednego dnia roboczego. Nie warto odkładać więc składania pisma procesowego na ostatnią chwilę.

Polecamy: serwis Leasing

E-sąd winny opóźnień?

Praktyka sądowa pokazała, że korzystanie przez pozwanych z e-sądu w ostatniej chwili prowadziło do wnoszenia pism procesowych w formie papierowej zamiast elektronicznej. Przedsiębiorcy odwlekając procedurę do ostatniego momentu zdawali sobie sprawę, że nie uda im się zachować terminu z uwagi na konieczność założenia konta i długotrwały proces weryfikacji. W rezultacie wnosili pisma procesowe z opóźnieniem w formie papierowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA