reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Nakaz zapłaty dla przedsiębiorcy – co zrobić?

Nakaz zapłaty dla przedsiębiorcy – co zrobić?

Przedsiębiorca, który otrzymał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym może bronić się na trzy sposoby. Ekspert podpowiada o sposobach radzenia sobie z nakazem zapłaty.

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym to dla wielu przedsiębiorców sygnał alarmowy, że będzie zobowiązany do uiszczenia dochodzonej należności. Jak prowadzący działalność może się zachować? Ma dwie możliwości.

Zapłać

Najprostszym działaniem, które może zostać podjęte przez przedsiębiorcę jest uznanie zasadności powództwa . W takiej sytuacji, przedsiębiorca rezygnuje z wniesienia środka zaskarżenia przeciwko nakazowi. Wówczas nakaz uprawomocni się oraz zostanie mu nadana klauzula wykonalności z urzędu.

Dla wierzyciela uprawomocniony nakaz zapłaty jest podstawą do wszczęcia i prowadzenia egzekucji przeciwko dłużnikowi.

Polecamy: Jak przedsiębiorca może bronić się przed zarzutem przedawnienia?

Złóż sprzeciw

Drogą przeciwną do uznania zasadności powództwa jest wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty.

Pozwany przedsiębiorca ma prawo, w ciągu 14 dni od dnia doręczenia odpisu nakazu zapłaty, wnieść sprzeciw od tego nakazu. W przypadku, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na zaskarżenie jedynie rozstrzygnięcia dotyczącego kosztów procesu, będzie uprawniony do wniesienia zażalenia lub skargi. O tym, z którego środka będzie mógł skorzystać decyduje to, kto wydal nakaz. Jeżeli sędzia właściwe będzie zażalenie, jeżeli referendarz sądowy – skarga.

W e-sądzie uważaj na termin

Jeżeli przedsiębiorca korzysta z e-sądu, to musi pamiętać, że złożenie pisma procesowego za pośrednictwem systemu informatycznego wymaga wcześniejszej rejestracji, wymagającej weryfikacji danych. Proces trwa więc około jednego dnia roboczego. Nie warto odkładać więc składania pisma procesowego na ostatnią chwilę.

Polecamy: serwis Leasing

E-sąd winny opóźnień?

Praktyka sądowa pokazała, że korzystanie przez pozwanych z e-sądu w ostatniej chwili prowadziło do wnoszenia pism procesowych w formie papierowej zamiast elektronicznej. Przedsiębiorcy odwlekając procedurę do ostatniego momentu zdawali sobie sprawę, że nie uda im się zachować terminu z uwagi na konieczność założenia konta i długotrwały proces weryfikacji. W rezultacie wnosili pisma procesowe z opóźnieniem w formie papierowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Peugeot Ciesielczyk

- autoryzowany koncesjoner marki Peugeot w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama