| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Inflacja poniżej 4% na koniec roku

Inflacja poniżej 4% na koniec roku

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu zanotowały wzrost o 3,9% wobec września 2010 roku. W porównaniu z sierpniem 2011 r. wzrosły o 0,1% - podał GUS.

Według opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny danych, ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 3,9% w stosunku do września 2010 roku, a w porównaniu z sierpniem 2011 r. wzrosły o 0,1%. Zdaniem Pracodawców RP te informacje potwierdzają możliwość utrzymania inflacji na poziomie poniżej 4% na koniec bieżącego roku.

Już lipcowy raport NBP podniósł prognozę inflacji na 2011 r. do 4% wobec przewidywanych w poprzedniej, marcowej projekcji 3,2%. Zmianę uzasadniono niepewnością prognoz wzrostów gospodarczych dla krajów rozwiniętych, w tym zwłaszcza krajów strefy euro, która może spowodować osłabienie kursu euro.

Jednocześnie rosną ceny surowców energetycznych i rolnych. Według GUS, w okresie od stycznia do maja tego roku ceny żywności wzrosły o 7,2% i wiele wskazuje na to, że wywołana anomaliami pogodowymi w Europie i w Stanach Zjednoczonych tendencja będzie się utrzymywać. Niemniej jednak oczekiwania inflacyjne już w czerwcu wyrażały dominację przekonania, że inflacja zacznie maleć – do poziomu 4,3%. Jeszcze większy od przewidywanego spadek prawdopodobnie wpłynie na ich dalsze obniżenie. W IV kwartale ma też zaznaczyć się spodziewane spowolnienie gospodarcze, wymuszając ograniczenie wzrostu cen.

Polecamy: Zwrot rzeczy używanej

Źródło: Pracodawcy RP

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »