reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zwrot rzeczy używanej

Zwrot rzeczy używanej

Zwrot rzeczy używanej też możliwy. Kupujący ma prawo do zwrotu zakupionej rzeczy używanej. Sprzedawca wydając rzecz kupującemu musi sprawdzić, czy nadaje się ona do użytku.

Zwrot rzeczy używanej

Zwrot rzeczy używanej również jest możliwy, Katowicki Sąd Apelacyjny uznał, że regulacje dotyczące rękojmi za wady fizyczne rzeczy znajdują zastosowanie do rzeczy używanych. Dotyczą więc m.in. podręczników szkolnych sprzedawanych w antykwariatach, antyków i samochodów.

Rzecz używana musi nadawać się do użytku

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego na sprzedawcy ciąży odpowiedzialność w stosunku do kupującego, jeżeli sprzedana rzecz ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność. Analogicznie, gdy nabyty towar nie ma właściwości, o których istnieniu zapewniał sprzedający. Zdaniem sędziów sprzedawca ponosi odpowiedzialność za wady fizyczne używanej rzeczy również, gdy były one ujawnione oraz mogły zostać usunięte lub naprawione. Zgodnie z orzeczeniem na sprzedawcy spoczywa także obowiązek wydania rzeczy w stanie nadającym się do użytku.

Polecamy: Poradnik: Sklep internetowy a podatek VAT

Sprawdź w jakim stanie jest używana rzecz

Obowiązki leżą nie tylko po stronie sprzedawcy. Nabywca rzeczy używanej musi sprawdzić, w jakim stanie jest towar, który zamierza kupić. W momencie, gdy stwierdzi, że wady rzeczy uniemożliwiają korzystanie z niej, powinien zrezygnować z zakupu.

Polecamy: O czym pamiętać otwierając e-sklep - 7 kroków

Sprzedaż na odległość a zwrot rzeczy używanej

Orzeczenie ma duże znaczenie dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż na odległość. Handlujący za pośrednictwem sklepów internetowych oraz portali aukcyjnych będą musieli przywiązać większą wagę do opisu sprzedawanych używanych przedmiotów oraz przygotować się na ewentualne roszczenia ze strony kupujących. Czego może domagać się kupujący, gdy towar ma wady?

  • usunięcia wad;
  • wymiany rzeczy na inną, wolną od wad;
  • obniżenia ceny;
  • jeżeli rzeczy nie można naprawić lub wymienić, zwrotu pieniędzy.

Kupujący nabył za pośrednictwem portalu aukcyjnego komplet używanych podręczników szkolnych od sprzedawcy prowadzącego działalność gospodarczą. W opisie aukcji nie zostały podane informacje o tym, że książki nie mają kompletu stron. Kupujący pomimo tego, że nabył rzeczy używane, ma prawo zareklamować podręczniki, a sprzedawca ma obowiązek przyjąć reklamację.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama