Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Windykacja przedawnionego długu

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Można dochodzić przedawnionych należności. Fot. Fotolia
Można dochodzić przedawnionych należności. Fot. Fotolia
Fotolia
Firmy windykacyjne to podmioty gospodarcze, które zawodowo zajmują się ściąganiem należności. Nie mają jednak uprawnień komornika. Czy mogą żądać spełnienia przedawnionego roszczenia?

Firmy windykacyjne to podmioty gospodarcze, które specjalizują się w dochodzeniu należności od dłużników. Windykację należności prowadzą zarówno na rachunek innych podmiotów (na podstawie zlecenia), jak również na własny rachunek (poprzez skupowanie długów).

POBIERZ WZÓR: Umowa zlecenia o odzyskanie wierzytelność

Czy można dochodzić przedawnionej należności?

Jedną z kwestii, która wywołuje wśród dłużników kontrowersje, jest często dochodzenie przez firmy windykacyjne dawno już przedawnionych długów. Na rozmaitych forach internetowych można znaleźć przykłady dochodzenia niezapłaconych rachunków za telefon, czy energię sprzed 10 lat i więcej.

Czy w takiej sytuacji dochodzenie należności jest możliwe? Czy domaganie się spełnienia przedawnionego długu nie jest oszustwem?

Zobacz: Czy firma windykacyjna może zająć majątek dłużnika?

Czym jest przedawnienie?

Odpowiedź na powyższe pytania nie może być udzielona jeżeli nie zrozumiemy najpierw istoty instytucji przedawnienia roszczeń.  A jest ona zawarta w art. 117 ust. 2 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia.

Innymi słowy przedawnienie ma ten skutek, iż daje możliwość uchronienia się przed prawnym przymuszeniem do spełnienia obowiązku (np. zapłaty), co do którego wierzyciel ma roszczenie (roszczenie o zapłatę). Przede wszystkim przedawnienie wcale nie oznacza, że roszczenie (dług z punktu widzenia dłużnika) wygasa. Wprost przeciwnie, roszczenie nadal istnieje. Może być nawet dochodzone przed sądem.  Przedawnienie ma bowiem jedynie (czy też aż) ten skutek, że dopiero zgłoszenie odpowiedniego zarzutu przez dłużnika (zarzutu przedawnienia) sprawi, że żaden sąd nie przyzna racji wierzycielowi. Podkreślenia wymaga fakt, iż sąd nie uwzględni przedawnienia z urzędu (jedynie na wniosek), a zatem jeżeli nie zostanie zgłoszony to sąd może zasądzić roszczenie przedawnione.'

Zobacz serwis: W sądzie

Nakaz zapłaty

Powyższa specyfika przedawnienia oznacza, że firma windykacyjna może nawet uzyskać nakaz zapłaty od przedawnionego roszczenia. Nakaz zapłaty ma bowiem tę specyfikę, że sąd nie bada sprawy gruntownie. Zakłada bowiem, że jeżeli dłużnik nie będzie dysponował żadnymi zarzutami to zapłaci, a w przeciwnym wypadku sam podniesie odpowiednie zarzuty względem nakazu.

Sąd może wydać nakaz zapłaty dla przedawnionego roszczenia. Nie prowadzi bowiem rozprawy. Rozprawa będzie prowadzona jedynie wtedy, gdy dłużnik wystosuje sprzeciw (lub zarzuty) w odniesieniu do nakazu. W sprzeciwie należy podnieść zarzut przedawnienia.

Zobacz: Nakaz zapłaty od przedawnionego roszczenia

Podsumowanie

Podsumowując dochodzenie przedawnionych roszczeń jest dozwolone i nie stanowi żadnego przestępstwa. Firma windykacyjna może nie tylko domagać się tego od dłużnika. Może nawet wystąpić na drogę sądową. Co więcej najpewniej uzyska nawet nakaz zapłaty. Niemniej jednak w chwili kiedy dłużnik podniesie zarzut przedawnienia roszczenia, żaden sąd (zakładając, że roszczenie uległo przedawnieniu) nie uzna roszczeń wierzyciela.

Należy o tym pamiętać bo…

Warto powyższe wiadomość wziąć sobie do serca, bo dochodzenie przedawnionych roszczeń to intratny „kawałek rynkowego tortu” dla firm windykacyjnych. Firmy windykacyjne skupują przedawnione roszczenia za bezcen i liczą na ignorancję dłużników (wystarczy że dłużnik zapomni wnieść sprzeciwu od nakazu zapłaty) lub na magię hasła „firma windykacyjna” (wiele osób utożsamia firmy windykacyjne z komornikami).

Firma windykacyjna X skupiła pakiet przedawnionych należności od przedsiębiorcy telekomunikacyjnego za 1 proc. ich wartości. W takiej sytuacji zyskiem będzie dla już odzyskanie choćby 2 proc.

Nie ma się co dziwić zatem, że firma windykacyjna może listownie zażądać od nas zapłaty rachunku sprzed kilkunastu lat. W takiej sytuacji do uspokojenia sytuacji wystarczy odpowiedzieć i podnieść właśnie zarzut przedawnienia roszczenia.

Instrukcje księgowego
Instrukcje księgowego – książka z aktualizacjami w serwisie online

Zawiera zestaw 96 aktualnych instrukcji objaśniających wybrane procedury podatkowe, księgowe, kadrowe oraz z dziedziny prawa cywilnego i gospodarczego. Instrukcje w serwisie są powiązane z kalkulatorami, formularzami, wskaźnikami, materiałami wideo i aktami prawnymi.

Teraz 17% taniej!
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Uprawnienia straży miejskiej 2022
  Uprawnienia straży miejskiej 2022, czyli kiedy strażnik miejski może zatrzymać pojazd do kontroli, a kiedy pieszego. Czy straż miejska może legitymować?
  Kiedy stawia się ekrany akustyczne?
  Kiedy stawia się ekrany akustyczne? Obowiązek ich stawiania jest bardzo precyzyjnie regulowany przez przepisy. Dziś przypomnimy główne zasady.
  Czy straż miejska może zatrzymać pieszego?
  Czy straż miejska może zatrzymać pieszego? To pytanie o tyle zasadnicze, że uprawnienia tej formacji są naprawdę mocno ograniczone. Sprawdźmy.
  Dofinansowanie zakupu samochodu dla osoby niepełnosprawnej
  Dofinansowanie zakupu samochodu dla osoby niepełnosprawnej? Tak, taki właśnie program został zatwierdzony przez radę nadzorczą PFRON.
  Jak oznaczać posty sponsorowane w Internecie?
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował rekomendacje dotyczące oznaczania treści reklamowanych przez influencerów w mediach społecznościowych. Przedstawił w nich podstawy prawne, przykłady współpracy, sposoby oznaczania materiałów sponsorowanych, a także konsekwencje prawne. Jeśli publikujesz tego rodzaju treści zapoznaj się z rekomendacją.
  Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych w praktyce
  Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych? Co oznacza? Zobaczmy o czym w praktyce mówi art. 14 pkt 8 Prawa o ruchu drogowym.
  Nowe baterie do samochodów elektrycznych. 80 proc. w 12 minut
  Nowe baterie do samochodów elektrycznych. Castrol i Sprint Power mają pomysł. Pracują nad akumulatorem, który można ładować z mocą 800 kW!
  Oprocentowanie lokat w 2022 roku
  Nominalne oprocentowanie lokat jest obecnie dużo wyższe niż jeszcze na początku roku. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, czy to wystarczyło, aby przyciągnąć oszczędności Polaków.
  Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie?
  Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie? Na czym polegają usługi RegTech? Jak działają firmy RegTech? Wyjaśnia Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl.
  Jak zabezpieczyć budynek przed ulatnianiem się tlenku węgla, czyli czadu? Obowiązki zarządcy
  Najczęstszymi przyczynami zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem oraz wybuchów gazu i pożarów są: brak szczelności i sprawności urządzeń spalających paliwa, instalacji kominowych i gazowych oraz brak drożności i właściwego ciągu przewodów wentylacyjnych.
  Drewno opałowe: Lasy Państwowe sprzedają więcej ale zasoby są ograniczone
  Do końca sierpnia br. Lasy Państwowe sprzedały 545 tys. m sześc. tzw. gałęziówki; to o 46 proc. więcej niż w 2021 r. - poinformowały PAP Lasy Państwowe. Dodano, że o ponad 40 proc. wzrosła też sprzedaż grubszego drewna opałowego.
  Branża eventowa – odbudowa po pandemii
  Klienci biznesowi coraz częściej szukają wydarzeń nie tylko dla firmy, ale też dla odbudowy motywacji i więzi wśród pracowników po pandemii. Wyzwań jest więcej – technologia i ekologia stawiają operatorom coraz wyższe wymagania.
  Czy robotyzacja sprawdzi się w każdej firmie? Kto może skorzystać z najnowszych technologii?
  Myśląc o robotach, wiele osób wciąż wyobraża sobie zaawansowaną maszynę wykonującą zlecone jej prace. Tymczasem roboty to także oprogramowania, które doskonale sprawdzają się w pracy biurowej. Nie zajmują przestrzeni, nie wymagają dodatkowego sprzętu ani wykwalifikowanego personelu.
  Nowa definicja skrzyżowania. Uwaga na mandaty!
  Nowa definicja skrzyżowania obowiązuje od 21 września 2022 roku. I choć zmiana miała być kosmetyczna, może oznaczać dla kierowców mandat.
  125 tys. Yarisów Cross w Europie. Kupujemy głównie hybrydy
  125 tys. Yarisów Cross w Europie, czyli miejski crossover bije rekordy popularności. 94 proc. pojazdów opuszcza salon z silnikiem hybrydowym.
  Wysokie rachunki, wzrost cen. Piekarze przerażeni obecną sytuacją
  Północna Izba Gospodarcza apeluje o natychmiastowe przyjęcie programu wsparcia dla rzemieślniczych piekarni oraz dla piekarzy prowadzących wypiek tradycyjnymi metodami.
  Hakerzy coraz lepsi, koszty ponoszą konsumenci
  Zaniedbania w cyberbezpieczeństwie słono kosztują. Firmy tracą średnio ponad 4 mln dolarów rocznie z powodu ataków hakerów, wynika z najnowszego raportu IBM Security. Kto za to płaci? Na pewno nie korporacje – aż 6 na 10 ankietowanych firm przyznaje, że kosztami obarcza swoich klientów.
  Handel hurtowy w sierpniu 2022 i nowe zamówienia w przemyśle
  Handel hurtowy w sierpniu 2022, zgodnie z danymi GUS, zanotował wyraźne wzrosty – zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym. Rośnie również dynamika nowych zamówień w przemyśle oraz zamówień eksportowych. Daje to nadzieję, że wbrew niektórym pesymistycznym prognozom polskie firmy nie będą aż tak bardzo spowalniać aktywności w najbliższych miesiącach.
  Ciężkie czasy branży sadowniczej. Brak pracowników i rynków zbytu
  Dramatycznie brakuje ludzi do zrywania jabłek, część zbiorów prawdopodobnie pozostanie w sadach - poinformował prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. "W sadownictwie jest mnóstwo problemów, najważniejsze to braki siły roboczej, koszty energii i brak rynków zbytu w związku z wojną”.
  Samochody elektryczne sposobem na kryzys energetyczny
  Samochody elektryczne. W związku z rosnącymi stawkami za prąd i brakami w dostawach gazu oraz węgla coraz więcej mówi się o kryzysie energetycznym. Jak wskazują eksperci, sposobem na niedobory prądu mogą być samochody elektryczne. Każdy z nich to potencjalny bank energii dla budynków i odciążenie dla sieci. Czy kierowcy zostaną prosumentami tak jak właściciele fotowoltaiki?
  Konfederacja Lewiatan: bezrobocie przynajmniej do końca roku będzie na niskim poziomie
  Wszystko wskazuje na to, że bezrobocie jeszcze przynajmniej do końca roku utrzyma się na niskim poziomie – podano w piątkowym komentarzu Konfederacji Lewiatan do danych GUS.
  Ile można jeździć bez przeglądu technicznego?
  Ile można jeździć bez przeglądu technicznego? Oto pytanie, które postawiliśmy przed dzisiejszym materiałem. Odpowiedź jest prosta.
  Podwyżka abonamentu za radio w samochodzie 2023
  Abonament za radio w samochodzie - podwyżka w 2023 roku. Tak, kierowcy zapłacą więcej. Nowe stawki zaczną obowiązywać już za kilka miesięcy.
  Jak dojechać na przegląd bez przeglądu?
  Jak dojechać na przegląd bez przeglądu? Tak, pytanie może wydawać się podchwytliwe, ale podchwytliwe nie jest. Poszukajmy zatem odpowiedzi.
  Frank szwajcarski przebił 5 zł. Polska waluta tanieje
  Frank szwajcarski kosztuje ponad 5 zł, euro jest po 4,77 zł, a kurs dolara przebił poziom 4,83 zł.