REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy firma windykacyjna może zająć majątek dłużnika?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Co może firma windykacyjna? / Fot. Fotolia
Co może firma windykacyjna? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej dłużników ma problem z firmami windykacyjnymi. Warto wiedzieć co w takiej sytuacji może zrobić firma windykacyjna względem dłużnika. Czy może zająć jego majątek?

Zadłużenie

Kryzys gospodarczy nie sprzyja terminowemu spełnianiu powziętych umów. W przypadku konsumentów trudniej jest regularnie opłacać rachunki. W obrocie gospodarczym problemy ze spłatą długów mogą prowadzić do zjawiska tzw. zatoru płatniczego.

REKLAMA

Jest to dogodny okres dla rozmaitych firm windykacyjnych, które w ramach prowadzonej działalności zajmują się ściąganiem należności. Dla wielu z nas, zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców, na dźwięk nazwy „firma windykacyjna” cierpnie skóra, jako że niemal powszechne jest utożsamianie windykatora z komornikiem. Co jednak może nam zrobić firma windykacyjna?

Zobacz: Wpis do Krajowego Rejestru Długów

Co może firma windykacyjna?

REKLAMA

Echa tych problemów można zaobserwować na forach internetowych. „Prowadzę niewielką działalność gospodarczą. Jakiś czas temu dostałem pismo od jednej firmy windykacyjnej, która domaga się ode mnie zapłaty zaległych rachunków za media pod groźbą wszczęcia egzekucji. Nie mam teraz środków na pokrycie długów, a boję się że windykator zajmie przedmioty dzięki którym prowadzę działalność”.

I tutaj pojawia się pytanie: czy firma windykacyjna może zająć nasz majątek? Odpowiedź jest przecząca. Firma windykacyjna jest po prostu jedynie uczestnikiem życia gospodarczego. Przedsiębiorstwem, które zajmuje się ściąganiem należności od dłużników. Może tego dokonywać na zlecenie wierzyciela lub też na własny rachunek (popularne zjawisku skupu długów). Nie ma jednak żadnych uprawnień do egzekucji. Takowe posiada jedynie komornik, który jest funkcjonariuszem publicznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firma windykacyjna nie ma na tym polu żadnych przywilejów. Tak jak każdy inny podmiot najpierw musi uzyskać korzystny wyrok sądowy zasądzający roszczenie, poczekać do uprawomocnienia wyroku (który to moment można odwlec np. poprzez apelację), a następnie dopiero złożyć wniosek do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Zobacz: Jak wygląda wszczęcie postępowania egzekucyjnego?

Komornik

O zajęciu przedmiotów wchodzących w skład majątku dłużnika można mówić dopiero na etapie postępowania egzekucyjnego (poza przypadkiem, kiedy sąd dokona zabezpieczenia roszczenia na etapie postępowania sądowego).

W rzeczywiści uprawnienia firmy windykacyjnej w zasadzie ograniczają się do tych czynności, które mieszczą się granicach prawa i są przewidziane dla wszystkich. Mogą zatem podejmować kontakt z dłużnikiem (np. listowny, poprzez wizyty), czy prowadzić z nim rozmowy telefoniczne. Windykator w tej kwestii nie posiada jednak żadnych dodatkowych uprawnień. Nie może np. podczas wizyty u dłużnika zażądać od niego ujawnienia swojego majątku.

Firma windykacyjna nie ma żadnych przywilejów w kwestii ściągania należności. Nie ma prawa wymagać od dłużnika ujawnienia swojego majątku. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA