reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Windykacja konsumencka > Czy firma windykacyjna może zająć majątek dłużnika?

Czy firma windykacyjna może zająć majątek dłużnika?

Coraz więcej dłużników ma problem z firmami windykacyjnymi. Warto wiedzieć co w takiej sytuacji może zrobić firma windykacyjna względem dłużnika. Czy może zająć jego majątek?

Zadłużenie

Kryzys gospodarczy nie sprzyja terminowemu spełnianiu powziętych umów. W przypadku konsumentów trudniej jest regularnie opłacać rachunki. W obrocie gospodarczym problemy ze spłatą długów mogą prowadzić do zjawiska tzw. zatoru płatniczego.

Jest to dogodny okres dla rozmaitych firm windykacyjnych, które w ramach prowadzonej działalności zajmują się ściąganiem należności. Dla wielu z nas, zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców, na dźwięk nazwy „firma windykacyjna” cierpnie skóra, jako że niemal powszechne jest utożsamianie windykatora z komornikiem. Co jednak może nam zrobić firma windykacyjna?

Zobacz: Wpis do Krajowego Rejestru Długów

Co może firma windykacyjna?

Echa tych problemów można zaobserwować na forach internetowych. „Prowadzę niewielką działalność gospodarczą. Jakiś czas temu dostałem pismo od jednej firmy windykacyjnej, która domaga się ode mnie zapłaty zaległych rachunków za media pod groźbą wszczęcia egzekucji. Nie mam teraz środków na pokrycie długów, a boję się że windykator zajmie przedmioty dzięki którym prowadzę działalność”.

I tutaj pojawia się pytanie: czy firma windykacyjna może zająć nasz majątek? Odpowiedź jest przecząca. Firma windykacyjna jest po prostu jedynie uczestnikiem życia gospodarczego. Przedsiębiorstwem, które zajmuje się ściąganiem należności od dłużników. Może tego dokonywać na zlecenie wierzyciela lub też na własny rachunek (popularne zjawisku skupu długów). Nie ma jednak żadnych uprawnień do egzekucji. Takowe posiada jedynie komornik, który jest funkcjonariuszem publicznym.

Firma windykacyjna nie ma na tym polu żadnych przywilejów. Tak jak każdy inny podmiot najpierw musi uzyskać korzystny wyrok sądowy zasądzający roszczenie, poczekać do uprawomocnienia wyroku (który to moment można odwlec np. poprzez apelację), a następnie dopiero złożyć wniosek do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Zobacz: Jak wygląda wszczęcie postępowania egzekucyjnego?

Komornik

O zajęciu przedmiotów wchodzących w skład majątku dłużnika można mówić dopiero na etapie postępowania egzekucyjnego (poza przypadkiem, kiedy sąd dokona zabezpieczenia roszczenia na etapie postępowania sądowego).

W rzeczywiści uprawnienia firmy windykacyjnej w zasadzie ograniczają się do tych czynności, które mieszczą się granicach prawa i są przewidziane dla wszystkich. Mogą zatem podejmować kontakt z dłużnikiem (np. listowny, poprzez wizyty), czy prowadzić z nim rozmowy telefoniczne. Windykator w tej kwestii nie posiada jednak żadnych dodatkowych uprawnień. Nie może np. podczas wizyty u dłużnika zażądać od niego ujawnienia swojego majątku.

Firma windykacyjna nie ma żadnych przywilejów w kwestii ściągania należności. Nie ma prawa wymagać od dłużnika ujawnienia swojego majątku. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama