REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłaszanie faktów i dowodów w postępowaniu gospodarczym

Sąd nie ma obowiązku przeprowadzenia wszystkich dowodów wskazanych przez strony postępowania.
Sąd nie ma obowiązku przeprowadzenia wszystkich dowodów wskazanych przez strony postępowania.

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są terminy na zgłaszanie faktów i dowodów w postępowaniu sądowym? Kiedy sąd ma prawo pominąć zgłoszony przez powoda lub pozwanego dowód?

REKLAMA

W postępowaniu gospodarczym, podobnie jak w innych rodzajach postępowania zarówno powód, jak i pozwany mogą zgłaszać fakty i dowody na poparcie swoich twierdzeń. Prawo to jest jednak ograniczone terminem na zgłaszanie tych wniosków. Strony postępowania mogą bowiem aż do zamknięcia rozprawy przytaczać okoliczności faktyczne i dowody na poparcie na uzasadnienie swoich wniosków lub też służące odparciu twierdzeń przeciwnej strony postępowania (art. 217 Kodeksu postępowania cywilnego). Zarówno powód, jak i pozwany muszą mieć jednak świadomość konsekwencji prawnych zgłaszania wniosków dowodowych jedynie w celu przedłużenia postępowania sądowego. Jeśli strona postępowania zgłasza wnioski dowodowe jedynie aby przedłużyć postępowanie sądowe, sąd pominie te środki dowodowe. Sąd pominie także środki dowodowe, jeżeli dane okoliczności sprawy zostały już dostatecznie wyjaśnione.

REKLAMA

Sąd nie ma obowiązku przeprowadzenia wszystkich dowodów wskazanych przez strony postępowania. Warto podkreślić, że odmowa dopuszczenia określonego dowodu nie należy do swobodnego uznania sądu.

Przeczytaj również: Kiedy sąd udziela stronie pouczeń?

Pominięcie określonego dowodu, który zgłasza powód lub pozwany jest tylko wtedy uzasadnione, jeśli sąd uzna, że:

  • wszystkie okoliczności sprawy zostały dostatecznie wyjaśnione zgodnie z twierdzeniem strony lub,
  • są one nieprzydatne dla rozstrzygnięcia sprawy lub
  • są zgłaszane jedynie dla zwłoki.

REKLAMA

Co ważne, sąd nie jest zobowiązany do prowadzenia sprawy tak długo, aż powód lub pozwany udowodni korzystną dla siebie tezę, ale orzeka na podstawie dostatecznie wyjaśnionego stanu rzeczy (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 9 kwietnia 2004 r., sygn. akt II UK 462/03).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca wniósł apelację od niekorzystnego dla siebie wyroku sądu rejonowego. Przed sądem okręgowym złożył wniosek o przeprowadzenie dowodu z przesłuchania świadka. Sąd okręgowy pominął ten wniosek. Czy słusznie?
Jeśli strona postępowania mogła wnieść o przeprowadzenie danego dowodu przed sądem pierwszej instancji, a tego nie zrobiła, sąd drugiej instancji może odmówić przeprowadzenia tego dowodu i nie jest to naruszenie przez sąd okręgowy art. 217 Kodeksu postępowania cywilnego.

Polecamy serwis Windykacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA