reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Zgłaszanie faktów i dowodów w postępowaniu gospodarczym

Zgłaszanie faktów i dowodów w postępowaniu gospodarczym

Jakie są terminy na zgłaszanie faktów i dowodów w postępowaniu sądowym? Kiedy sąd ma prawo pominąć zgłoszony przez powoda lub pozwanego dowód?

W postępowaniu gospodarczym, podobnie jak w innych rodzajach postępowania zarówno powód, jak i pozwany mogą zgłaszać fakty i dowody na poparcie swoich twierdzeń. Prawo to jest jednak ograniczone terminem na zgłaszanie tych wniosków. Strony postępowania mogą bowiem aż do zamknięcia rozprawy przytaczać okoliczności faktyczne i dowody na poparcie na uzasadnienie swoich wniosków lub też służące odparciu twierdzeń przeciwnej strony postępowania (art. 217 Kodeksu postępowania cywilnego). Zarówno powód, jak i pozwany muszą mieć jednak świadomość konsekwencji prawnych zgłaszania wniosków dowodowych jedynie w celu przedłużenia postępowania sądowego. Jeśli strona postępowania zgłasza wnioski dowodowe jedynie aby przedłużyć postępowanie sądowe, sąd pominie te środki dowodowe. Sąd pominie także środki dowodowe, jeżeli dane okoliczności sprawy zostały już dostatecznie wyjaśnione.

Sąd nie ma obowiązku przeprowadzenia wszystkich dowodów wskazanych przez strony postępowania. Warto podkreślić, że odmowa dopuszczenia określonego dowodu nie należy do swobodnego uznania sądu.

Przeczytaj również: Kiedy sąd udziela stronie pouczeń?

Pominięcie określonego dowodu, który zgłasza powód lub pozwany jest tylko wtedy uzasadnione, jeśli sąd uzna, że:

  • wszystkie okoliczności sprawy zostały dostatecznie wyjaśnione zgodnie z twierdzeniem strony lub,
  • są one nieprzydatne dla rozstrzygnięcia sprawy lub
  • są zgłaszane jedynie dla zwłoki.

Co ważne, sąd nie jest zobowiązany do prowadzenia sprawy tak długo, aż powód lub pozwany udowodni korzystną dla siebie tezę, ale orzeka na podstawie dostatecznie wyjaśnionego stanu rzeczy (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 9 kwietnia 2004 r., sygn. akt II UK 462/03).

Przedsiębiorca wniósł apelację od niekorzystnego dla siebie wyroku sądu rejonowego. Przed sądem okręgowym złożył wniosek o przeprowadzenie dowodu z przesłuchania świadka. Sąd okręgowy pominął ten wniosek. Czy słusznie?
Jeśli strona postępowania mogła wnieść o przeprowadzenie danego dowodu przed sądem pierwszej instancji, a tego nie zrobiła, sąd drugiej instancji może odmówić przeprowadzenia tego dowodu i nie jest to naruszenie przez sąd okręgowy art. 217 Kodeksu postępowania cywilnego.

Polecamy serwis Windykacja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama