REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłaszanie faktów i dowodów w postępowaniu gospodarczym

Sąd nie ma obowiązku przeprowadzenia wszystkich dowodów wskazanych przez strony postępowania.
Sąd nie ma obowiązku przeprowadzenia wszystkich dowodów wskazanych przez strony postępowania.

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są terminy na zgłaszanie faktów i dowodów w postępowaniu sądowym? Kiedy sąd ma prawo pominąć zgłoszony przez powoda lub pozwanego dowód?

REKLAMA

W postępowaniu gospodarczym, podobnie jak w innych rodzajach postępowania zarówno powód, jak i pozwany mogą zgłaszać fakty i dowody na poparcie swoich twierdzeń. Prawo to jest jednak ograniczone terminem na zgłaszanie tych wniosków. Strony postępowania mogą bowiem aż do zamknięcia rozprawy przytaczać okoliczności faktyczne i dowody na poparcie na uzasadnienie swoich wniosków lub też służące odparciu twierdzeń przeciwnej strony postępowania (art. 217 Kodeksu postępowania cywilnego). Zarówno powód, jak i pozwany muszą mieć jednak świadomość konsekwencji prawnych zgłaszania wniosków dowodowych jedynie w celu przedłużenia postępowania sądowego. Jeśli strona postępowania zgłasza wnioski dowodowe jedynie aby przedłużyć postępowanie sądowe, sąd pominie te środki dowodowe. Sąd pominie także środki dowodowe, jeżeli dane okoliczności sprawy zostały już dostatecznie wyjaśnione.

REKLAMA

Sąd nie ma obowiązku przeprowadzenia wszystkich dowodów wskazanych przez strony postępowania. Warto podkreślić, że odmowa dopuszczenia określonego dowodu nie należy do swobodnego uznania sądu.

Przeczytaj również: Kiedy sąd udziela stronie pouczeń?

Pominięcie określonego dowodu, który zgłasza powód lub pozwany jest tylko wtedy uzasadnione, jeśli sąd uzna, że:

 • wszystkie okoliczności sprawy zostały dostatecznie wyjaśnione zgodnie z twierdzeniem strony lub,
 • są one nieprzydatne dla rozstrzygnięcia sprawy lub
 • są zgłaszane jedynie dla zwłoki.

REKLAMA

Co ważne, sąd nie jest zobowiązany do prowadzenia sprawy tak długo, aż powód lub pozwany udowodni korzystną dla siebie tezę, ale orzeka na podstawie dostatecznie wyjaśnionego stanu rzeczy (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 9 kwietnia 2004 r., sygn. akt II UK 462/03).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca wniósł apelację od niekorzystnego dla siebie wyroku sądu rejonowego. Przed sądem okręgowym złożył wniosek o przeprowadzenie dowodu z przesłuchania świadka. Sąd okręgowy pominął ten wniosek. Czy słusznie?
Jeśli strona postępowania mogła wnieść o przeprowadzenie danego dowodu przed sądem pierwszej instancji, a tego nie zrobiła, sąd drugiej instancji może odmówić przeprowadzenia tego dowodu i nie jest to naruszenie przez sąd okręgowy art. 217 Kodeksu postępowania cywilnego.

Polecamy serwis Windykacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA