REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zagubienie weksla przez spółkę

Tomasz Ośko
Przepisy prawa wekslowego przewidują bowiem instytucję uznania weksla za umorzony.
Przepisy prawa wekslowego przewidują bowiem instytucję uznania weksla za umorzony.

REKLAMA

REKLAMA

Pomijając skuteczność sposobu zabezpieczenia wierzytelności, weksel nader często jest wykorzystywany do takiego właśnie celu. Instrument ten sprawdza się jednak o tyle, o ile wierzyciel wekslowy dysponuje prawidłowo wypełnionym dokumentem, zaś dłużnik wekslowy jest wypłacalny.

Zaginięcie dokumentu

Jeżeli jednak zobowiązanie spełniono bez potrzeby użycia weksla (np. doszło do dobrowolnej zapłaty) weksel powinien być zwrócony jego wystawcy. Zdarza się jednak, że między okresem wydania weksla a zakończeniem stosunku prawnego, który zabezpieczał – dojdzie do zaginięcia dokumentu wekslowego. W takiej sytuacji ani wierzyciel wekslowy, ani też dłużnik wekslowy nie są bezradni i pozbawieni ochrony.

REKLAMA

Umorzenie weksla

Przepisy prawa wekslowego przewidują bowiem instytucję uznania weksla za umorzony. Co ważne na podstawie orzeczenia, uznającego weksel za umorzony, można wykonywać wszystkie prawa z weksla.

Oznacza to, że dysponując takim orzeczeniem sądu wierzyciel wekslowy może uzyskać takie same korzyści jak gdyby weksel posiadał. Nie dochodzi zatem do pogorszenia jego sytuacji prawnej i uszczuplenia zabezpieczenia. W celu uzyskania orzeczenia o uznaniu weksla za umorzony niezbędne jest jednak złożenie wniosku do sądu rejonowego właściwego dla miejsca płatności weksla. 

Zobacz: Jak akcjonariusze większościowi mogą godzić w interesy akcjonariuszy mniejszościowych?

Jak sporządzić wniosek?

REKLAMA

We wniosku należy podać istotną treść weksla (np. przedkładając jego kopię) oraz uprawdopodobnić jego utratę (np. zeznaniami świadków i oświadczeniami strony wnioskującej), jak również interes prawny, który uzasadnia żądanie umorzenia (np. wykazując istnienie wierzytelności zabezpieczanej i konieczność jej dalszej ochrony). Po wpłynięciu wniosku sąd dokonuje ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, w którym wzywa posiadacza zaginionego wekslu do zgłoszenia się w ciągu sześćdziesięciu dni do sądu i do okazania weksla sądowi. Termin ten biegnie od dnia płatności wekslu, a gdyby wniosek zgłoszono po terminie płatności lub gdyby termin płatności wekslu nie był oznaczony (np. przy tzw. wekslu in blanco) – od dnia ogłoszenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli w ciągu terminu, oznaczonego w wezwaniu, nikt nie zgłosi się z wekslem, sąd wyda orzeczenie, uznające weksel za umorzony. Jeżeli natomiast posiadacz wekslu zgłosi się przed wydaniem orzeczenia, sąd umorzy dalsze postępowanie. Zarówno o wszczęciu postępowania, jako też o jego wyniku sąd zawiadomi wszystkich dłużników wekslowych.

Dłużnicy wekslowi, którzy po otrzymaniu zawiadomienia o wszczęciu postępowania zapłacą za weksel, czynią to na własne niebezpieczeństwo. W celu zapobieżenia takiemu ryzyku dłużnik wekslowy jest uprawniony do złożenia sumy wekslowej do depozytu sądowego. Wówczas też zwolni się z zobowiązania wynikającego z weksla.

Zobacz: Tajność i jawność uchwał podejmowanych przez spółkę akcyjną - porada

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA