REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zagubienie weksla przez spółkę

Tomasz Ośko
Przepisy prawa wekslowego przewidują bowiem instytucję uznania weksla za umorzony.
Przepisy prawa wekslowego przewidują bowiem instytucję uznania weksla za umorzony.

REKLAMA

REKLAMA

Pomijając skuteczność sposobu zabezpieczenia wierzytelności, weksel nader często jest wykorzystywany do takiego właśnie celu. Instrument ten sprawdza się jednak o tyle, o ile wierzyciel wekslowy dysponuje prawidłowo wypełnionym dokumentem, zaś dłużnik wekslowy jest wypłacalny.

Zaginięcie dokumentu

Jeżeli jednak zobowiązanie spełniono bez potrzeby użycia weksla (np. doszło do dobrowolnej zapłaty) weksel powinien być zwrócony jego wystawcy. Zdarza się jednak, że między okresem wydania weksla a zakończeniem stosunku prawnego, który zabezpieczał – dojdzie do zaginięcia dokumentu wekslowego. W takiej sytuacji ani wierzyciel wekslowy, ani też dłużnik wekslowy nie są bezradni i pozbawieni ochrony.

REKLAMA

Umorzenie weksla

Przepisy prawa wekslowego przewidują bowiem instytucję uznania weksla za umorzony. Co ważne na podstawie orzeczenia, uznającego weksel za umorzony, można wykonywać wszystkie prawa z weksla.

Oznacza to, że dysponując takim orzeczeniem sądu wierzyciel wekslowy może uzyskać takie same korzyści jak gdyby weksel posiadał. Nie dochodzi zatem do pogorszenia jego sytuacji prawnej i uszczuplenia zabezpieczenia. W celu uzyskania orzeczenia o uznaniu weksla za umorzony niezbędne jest jednak złożenie wniosku do sądu rejonowego właściwego dla miejsca płatności weksla. 

Zobacz: Jak akcjonariusze większościowi mogą godzić w interesy akcjonariuszy mniejszościowych?

Jak sporządzić wniosek?

REKLAMA

We wniosku należy podać istotną treść weksla (np. przedkładając jego kopię) oraz uprawdopodobnić jego utratę (np. zeznaniami świadków i oświadczeniami strony wnioskującej), jak również interes prawny, który uzasadnia żądanie umorzenia (np. wykazując istnienie wierzytelności zabezpieczanej i konieczność jej dalszej ochrony). Po wpłynięciu wniosku sąd dokonuje ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, w którym wzywa posiadacza zaginionego wekslu do zgłoszenia się w ciągu sześćdziesięciu dni do sądu i do okazania weksla sądowi. Termin ten biegnie od dnia płatności wekslu, a gdyby wniosek zgłoszono po terminie płatności lub gdyby termin płatności wekslu nie był oznaczony (np. przy tzw. wekslu in blanco) – od dnia ogłoszenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli w ciągu terminu, oznaczonego w wezwaniu, nikt nie zgłosi się z wekslem, sąd wyda orzeczenie, uznające weksel za umorzony. Jeżeli natomiast posiadacz wekslu zgłosi się przed wydaniem orzeczenia, sąd umorzy dalsze postępowanie. Zarówno o wszczęciu postępowania, jako też o jego wyniku sąd zawiadomi wszystkich dłużników wekslowych.

Dłużnicy wekslowi, którzy po otrzymaniu zawiadomienia o wszczęciu postępowania zapłacą za weksel, czynią to na własne niebezpieczeństwo. W celu zapobieżenia takiemu ryzyku dłużnik wekslowy jest uprawniony do złożenia sumy wekslowej do depozytu sądowego. Wówczas też zwolni się z zobowiązania wynikającego z weksla.

Zobacz: Tajność i jawność uchwał podejmowanych przez spółkę akcyjną - porada

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA