Zagubienie weksla przez spółkę
REKLAMA
REKLAMA
Zaginięcie dokumentu
Jeżeli jednak zobowiązanie spełniono bez potrzeby użycia weksla (np. doszło do dobrowolnej zapłaty) weksel powinien być zwrócony jego wystawcy. Zdarza się jednak, że między okresem wydania weksla a zakończeniem stosunku prawnego, który zabezpieczał – dojdzie do zaginięcia dokumentu wekslowego. W takiej sytuacji ani wierzyciel wekslowy, ani też dłużnik wekslowy nie są bezradni i pozbawieni ochrony.
REKLAMA
Umorzenie weksla
Przepisy prawa wekslowego przewidują bowiem instytucję uznania weksla za umorzony. Co ważne na podstawie orzeczenia, uznającego weksel za umorzony, można wykonywać wszystkie prawa z weksla.
Oznacza to, że dysponując takim orzeczeniem sądu wierzyciel wekslowy może uzyskać takie same korzyści jak gdyby weksel posiadał. Nie dochodzi zatem do pogorszenia jego sytuacji prawnej i uszczuplenia zabezpieczenia. W celu uzyskania orzeczenia o uznaniu weksla za umorzony niezbędne jest jednak złożenie wniosku do sądu rejonowego właściwego dla miejsca płatności weksla.
Zobacz: Jak akcjonariusze większościowi mogą godzić w interesy akcjonariuszy mniejszościowych?
Jak sporządzić wniosek?
REKLAMA
We wniosku należy podać istotną treść weksla (np. przedkładając jego kopię) oraz uprawdopodobnić jego utratę (np. zeznaniami świadków i oświadczeniami strony wnioskującej), jak również interes prawny, który uzasadnia żądanie umorzenia (np. wykazując istnienie wierzytelności zabezpieczanej i konieczność jej dalszej ochrony). Po wpłynięciu wniosku sąd dokonuje ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, w którym wzywa posiadacza zaginionego wekslu do zgłoszenia się w ciągu sześćdziesięciu dni do sądu i do okazania weksla sądowi. Termin ten biegnie od dnia płatności wekslu, a gdyby wniosek zgłoszono po terminie płatności lub gdyby termin płatności wekslu nie był oznaczony (np. przy tzw. wekslu in blanco) – od dnia ogłoszenia.
Jeżeli w ciągu terminu, oznaczonego w wezwaniu, nikt nie zgłosi się z wekslem, sąd wyda orzeczenie, uznające weksel za umorzony. Jeżeli natomiast posiadacz wekslu zgłosi się przed wydaniem orzeczenia, sąd umorzy dalsze postępowanie. Zarówno o wszczęciu postępowania, jako też o jego wyniku sąd zawiadomi wszystkich dłużników wekslowych.
Dłużnicy wekslowi, którzy po otrzymaniu zawiadomienia o wszczęciu postępowania zapłacą za weksel, czynią to na własne niebezpieczeństwo. W celu zapobieżenia takiemu ryzyku dłużnik wekslowy jest uprawniony do złożenia sumy wekslowej do depozytu sądowego. Wówczas też zwolni się z zobowiązania wynikającego z weksla.
Zobacz: Tajność i jawność uchwał podejmowanych przez spółkę akcyjną - porada
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.