| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?

Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?

Są dwa rodzaje nakazów zapłaty, wydawanych przez sądy. Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym i nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Żaden z tych nakazów zapłaty nie uprawnia do prowadzenia postępowania egzekucyjnego, jednakże na podstawie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym można prowadzić postępowanie zabezpieczające.

Nakaz zapłaty, wydany tak w postępowaniu upominawczym, jak i w postępowaniu nakazowym, jest jedynie tytułem egzekucyjnym i nie można na jego podstawie prowadzić egzekucji. Prowadzenie egzekucji dopuszczalne jest jedynie na podstawie tytułu wykonawczego, którym jest tytuł egzekucyjny (np. nakaz zapłaty, wyrok) zaopatrzony przez sąd w klauzulę wykonalności.

Zobacz serwis: Nakaz zapłaty

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Co do zasady, nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wydawany jest przez sąd, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego. Praktycznie zawsze, gdy składa się pozew, sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, od którego pozwany w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania może złożyć sprzeciw. Złożenie sprzeciwu powoduje utratę mocy przez nakaz zapłaty, a więc przestaje on istnieć. 

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym nie może być wydany, jeżeli według treści pozwu roszczenie jest oczywiście bezzasadne; przytoczone okoliczności budzą wątpliwość; zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego; miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju.

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym

Co do zasady, sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu dokumentem urzędowym, zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem, wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu, zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i nie zapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym. Sąd wydaje również nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla, czeku, warrantu lub rewersu należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości. 

Od takiego nakazu zapłaty pozwany może złożyć zarzuty, jednakże ich wniesienie nie powoduje utraty mocy nakazu. Nakaz dalej istnieje, a sąd po rozpatrzeniu sprawy, albo nakaz utrzymuje w mocy, albo go uchyla i powództwo oddala.

Nakaz zapłaty a postępowanie egzekucyjne i zabezpieczające

Jak już wyżej wskazano, na podstawie nakazu zapłaty nie jest możliwe prowadzenie postępowania egzekucyjnego. Jednakże na podstawie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym można prowadzić postępowanie zabezpieczające. Takiej możliwości nie ma w przypadku wydania przez sąd nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Powyższe wynika z faktu, iż nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, po wniesieniu sprzeciwu przez pozwanego traci moc, a więc w obrocie prawnym przestaje on istnieć.

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, w przypadku wniesienia zarzutów, nie traci mocy i nadal istnieje. Przepisy zaś przewidują, iż nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest tytułem zabezpieczenia z chwilą jego wydania, bez potrzeby opatrywania go przez Sąd klauzulą wykonalności i można na jego podstawie prowadzić postępowanie zabezpieczające. A więc powód może skierować do komornika stosowny wniosek, aby komornik zabezpieczył majątek pozwanego do kwoty wskazanej w nakazie zapłaty, zaś po uprawomocnieniu się nakazu, zabezpieczoną kwotę Komornik będzie mógł przekazać powodowi (wierzycielowi).

Zobacz serwis: Windykacja

Czytaj także

Ekspert:

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym nie może być wydany, jeżeli według treści pozwu roszczenie jest oczywiście bezzasadne.
Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym nie może być wydany, jeżeli według treści pozwu roszczenie jest oczywiście bezzasadne.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »