| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?

Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?

Są dwa rodzaje nakazów zapłaty, wydawanych przez sądy. Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym i nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Żaden z tych nakazów zapłaty nie uprawnia do prowadzenia postępowania egzekucyjnego, jednakże na podstawie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym można prowadzić postępowanie zabezpieczające.

Nakaz zapłaty, wydany tak w postępowaniu upominawczym, jak i w postępowaniu nakazowym, jest jedynie tytułem egzekucyjnym i nie można na jego podstawie prowadzić egzekucji. Prowadzenie egzekucji dopuszczalne jest jedynie na podstawie tytułu wykonawczego, którym jest tytuł egzekucyjny (np. nakaz zapłaty, wyrok) zaopatrzony przez sąd w klauzulę wykonalności.

Zobacz serwis: Nakaz zapłaty

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Co do zasady, nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wydawany jest przez sąd, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego. Praktycznie zawsze, gdy składa się pozew, sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, od którego pozwany w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania może złożyć sprzeciw. Złożenie sprzeciwu powoduje utratę mocy przez nakaz zapłaty, a więc przestaje on istnieć. 

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym nie może być wydany, jeżeli według treści pozwu roszczenie jest oczywiście bezzasadne; przytoczone okoliczności budzą wątpliwość; zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego; miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju.

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym

Co do zasady, sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu dokumentem urzędowym, zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem, wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu, zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i nie zapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym. Sąd wydaje również nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla, czeku, warrantu lub rewersu należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości. 

Od takiego nakazu zapłaty pozwany może złożyć zarzuty, jednakże ich wniesienie nie powoduje utraty mocy nakazu. Nakaz dalej istnieje, a sąd po rozpatrzeniu sprawy, albo nakaz utrzymuje w mocy, albo go uchyla i powództwo oddala.

Nakaz zapłaty a postępowanie egzekucyjne i zabezpieczające

Jak już wyżej wskazano, na podstawie nakazu zapłaty nie jest możliwe prowadzenie postępowania egzekucyjnego. Jednakże na podstawie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym można prowadzić postępowanie zabezpieczające. Takiej możliwości nie ma w przypadku wydania przez sąd nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Powyższe wynika z faktu, iż nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, po wniesieniu sprzeciwu przez pozwanego traci moc, a więc w obrocie prawnym przestaje on istnieć.

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, w przypadku wniesienia zarzutów, nie traci mocy i nadal istnieje. Przepisy zaś przewidują, iż nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest tytułem zabezpieczenia z chwilą jego wydania, bez potrzeby opatrywania go przez Sąd klauzulą wykonalności i można na jego podstawie prowadzić postępowanie zabezpieczające. A więc powód może skierować do komornika stosowny wniosek, aby komornik zabezpieczył majątek pozwanego do kwoty wskazanej w nakazie zapłaty, zaś po uprawomocnieniu się nakazu, zabezpieczoną kwotę Komornik będzie mógł przekazać powodowi (wierzycielowi).

Zobacz serwis: Windykacja

Czytaj także

Ekspert:

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym nie może być wydany, jeżeli według treści pozwu roszczenie jest oczywiście bezzasadne.
Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym nie może być wydany, jeżeli według treści pozwu roszczenie jest oczywiście bezzasadne.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »