REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zabezpiecz wierzytelność hipoteką umowną

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Hipoteką może zostać także obciążona ułamkowa cześć nieruchomości, jeżeli stanowi udział współwłaściciela.
Hipoteką może zostać także obciążona ułamkowa cześć nieruchomości, jeżeli stanowi udział współwłaściciela.

REKLAMA

REKLAMA

Każda osoba, tak fizyczna, jak i prawna, udzielająca pożyczki, czy też kredytu, winna zadbać o swoje należności i powinna ich spłatę zabezpieczyć. Przeczytaj i dowiedz się jak to zrobić.

Bardzo dobrym sposobem zabezpieczenia wierzytelności jest wpisanie za zgodą dłużnika na jego nieruchomości hipoteki umownej.

REKLAMA

Na czym można ustanowić hipotekę?

Hipoteka, jest instrumentem prawnym, który umożliwia zabezpieczenie określonej wierzytelności na nieruchomości dłużnika, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości.

Hipoteką może zostać także obciążona ułamkowa cześć nieruchomości, jeżeli stanowi udział współwłaściciela.

Hipoteką może zostać obciążone także użytkowanie wieczyste, wówczas hipoteka obejmuje także budynki i urządzenia na użytkowanym terenie, które stanowią własność wieczystego użytkownika.

Zobacz również serwis: Księgi wieczyste i hipoteka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Hipoteka może zostać także ustanowiona na własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego, spółdzielczym prawie do lokalu użytkowego, prawie do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, a nawet na wierzytelności zabezpieczonej hipoteką.

Powstanie hipoteki

REKLAMA

Hipoteka powstaje poprzez dokonanie stosownego wpisu w księdze wieczystej. A więc na podstawie umowy zawartej między stronami – wierzycielem i dłużnikiem – sąd na wniosek jednej ze stron wpisuje hipotekę do księgi wieczystej określonej nieruchomości

Hipoteka zabezpiecza jedynie wierzytelności pieniężne i może być wyrażona tylko w oznaczonej sumie pieniężnej. Bez znaczenia przy tym jest waluta, w jakiej wyrażona jest hipoteka, tak więc może to być złoty polski, jak i jakakolwiek inna waluta państwa obcego np. dolar, euro, frank szwajcarski.

Co zabezpiecza hipoteka

Hipoteka zabezpiecza należność główną wraz z odsetkami i ewentualnie koszty postępowania. W przypadku jednak prowadzenia egzekucji z nieruchomości przez komornika, na podstawie art. 1025 Kodeksu postępowania cywilnego, zaspokojeniu ulegają w kategorii uprzywilejowanej jedynie odsetki za okres dwóch lat przed dniem przysądzenia własności. Pozostałe odsetki ulegają zaspokojeniu tak, ja gdyby nie były one zabezpieczone hipotecznie.

Zobacz również serwis: Windykacja

Korzyści dla wierzyciela i dłużnika z ustanowienia hipoteki

REKLAMA

Zabezpieczenie hipoteczne jest korzystne dla wierzyciela, gdyż wierzytelność tego typu, w przypadku prowadzenia z niej egzekucji, jest wierzytelnością uprzywilejowaną i korzysta z pierwszeństwa zaspokojenia przed innymi wierzytelnościami (z wyjątkiem kosztów postępowania egzekucyjnego, należności alimentacyjnych i należności za pracę za okres 3 miesięcy). Ponadto dodatkową korzyścią dla wierzyciela jest i to, że ewentualne przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką nie pozbawia wierzyciela uprawnienia do uzyskania zaspokojenia z nieruchomości obciążonej hipoteką.

Zabezpieczenie hipoteczne jest nie tylko korzystne dla wierzyciela, ale również dla dłużnika. Dłużnik bowiem może swobodnie nieruchomością dysponować, a więc może ją np. sprzedać, a mimo to wierzyciel i tak będzie mógł skierować egzekucję do tej nieruchomości, jeżeli dłużnik w terminie nie spłaci zadłużenia.

Zobacz również: Hipoteka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA