| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Zabezpiecz wierzytelność hipoteką umowną

Zabezpiecz wierzytelność hipoteką umowną

Każda osoba, tak fizyczna, jak i prawna, udzielająca pożyczki, czy też kredytu, winna zadbać o swoje należności i powinna ich spłatę zabezpieczyć. Przeczytaj i dowiedz się jak to zrobić.

Bardzo dobrym sposobem zabezpieczenia wierzytelności jest wpisanie za zgodą dłużnika na jego nieruchomości hipoteki umownej.

Na czym można ustanowić hipotekę?

Hipoteka, jest instrumentem prawnym, który umożliwia zabezpieczenie określonej wierzytelności na nieruchomości dłużnika, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości.

Hipoteką może zostać także obciążona ułamkowa cześć nieruchomości, jeżeli stanowi udział współwłaściciela.

Hipoteką może zostać obciążone także użytkowanie wieczyste, wówczas hipoteka obejmuje także budynki i urządzenia na użytkowanym terenie, które stanowią własność wieczystego użytkownika.

Zobacz również serwis: Księgi wieczyste i hipoteka

Hipoteka może zostać także ustanowiona na własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego, spółdzielczym prawie do lokalu użytkowego, prawie do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, a nawet na wierzytelności zabezpieczonej hipoteką.

Powstanie hipoteki

Hipoteka powstaje poprzez dokonanie stosownego wpisu w księdze wieczystej. A więc na podstawie umowy zawartej między stronami – wierzycielem i dłużnikiem – sąd na wniosek jednej ze stron wpisuje hipotekę do księgi wieczystej określonej nieruchomości

Hipoteka zabezpiecza jedynie wierzytelności pieniężne i może być wyrażona tylko w oznaczonej sumie pieniężnej. Bez znaczenia przy tym jest waluta, w jakiej wyrażona jest hipoteka, tak więc może to być złoty polski, jak i jakakolwiek inna waluta państwa obcego np. dolar, euro, frank szwajcarski.

Co zabezpiecza hipoteka

Hipoteka zabezpiecza należność główną wraz z odsetkami i ewentualnie koszty postępowania. W przypadku jednak prowadzenia egzekucji z nieruchomości przez komornika, na podstawie art. 1025 Kodeksu postępowania cywilnego, zaspokojeniu ulegają w kategorii uprzywilejowanej jedynie odsetki za okres dwóch lat przed dniem przysądzenia własności. Pozostałe odsetki ulegają zaspokojeniu tak, ja gdyby nie były one zabezpieczone hipotecznie.

Zobacz również serwis: Windykacja

Korzyści dla wierzyciela i dłużnika z ustanowienia hipoteki

Zabezpieczenie hipoteczne jest korzystne dla wierzyciela, gdyż wierzytelność tego typu, w przypadku prowadzenia z niej egzekucji, jest wierzytelnością uprzywilejowaną i korzysta z pierwszeństwa zaspokojenia przed innymi wierzytelnościami (z wyjątkiem kosztów postępowania egzekucyjnego, należności alimentacyjnych i należności za pracę za okres 3 miesięcy). Ponadto dodatkową korzyścią dla wierzyciela jest i to, że ewentualne przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką nie pozbawia wierzyciela uprawnienia do uzyskania zaspokojenia z nieruchomości obciążonej hipoteką.

Zabezpieczenie hipoteczne jest nie tylko korzystne dla wierzyciela, ale również dla dłużnika. Dłużnik bowiem może swobodnie nieruchomością dysponować, a więc może ją np. sprzedać, a mimo to wierzyciel i tak będzie mógł skierować egzekucję do tej nieruchomości, jeżeli dłużnik w terminie nie spłaci zadłużenia.

Zobacz również: Hipoteka

Czytaj także

Ekspert:

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Hipoteką może zostać także obciążona ułamkowa cześć nieruchomości, jeżeli stanowi udział współwłaściciela.
Hipoteką może zostać także obciążona ułamkowa cześć nieruchomości, jeżeli stanowi udział współwłaściciela.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »