REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jakiej kolejności są zaspokajani wierzyciele?

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Konieczność sporządzenia planu podziału pojawia się także wówczas, gdy suma uzyskana przez egzekucję z ruchomości, wynagrodzenia za pracę lub wierzytelności i innych praw majątkowych nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli.
Konieczność sporządzenia planu podziału pojawia się także wówczas, gdy suma uzyskana przez egzekucję z ruchomości, wynagrodzenia za pracę lub wierzytelności i innych praw majątkowych nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli.

REKLAMA

REKLAMA

Wartość majątku dłużnika, który został spieniężony będzie przekazana wierzycielom na zaspokojenie ich roszczeń. Co jednak w sytuacji, gdy uzyskana suma jest niewystarczająca?

Po sprzedaży nieruchomości dłużnika, na licytacji przeprowadzonej przez komornika i po wpłaceniu stosownej kwoty (ceny nabycia) przez osobę, która nieruchomość nabyła, organ egzekucyjny sporządza plan podziału środków w ten sposób uzyskanych.

REKLAMA

Konieczność sporządzenia planu podziału pojawia się także wówczas, gdy suma uzyskana przez egzekucję z ruchomości, wynagrodzenia za pracę lub wierzytelności i innych praw majątkowych nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli.

Kolejność zaspokojenia

Z kwoty uzyskanej z egzekucji zaspokaja się w następującej kolejności:

  1. koszty egzekucyjne, do których zaliczamy niezbędne koszty wyłożone przez wierzyciela na prowadzenie postępowania egzekucyjnego, a także opłatę egzekucyjną pobieraną przez komornika;
  2. należności alimentacyjne, a więc np. alimenty na rzecz dzieci;
  3. należności za pracę za okres 3 miesięcy do wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę określonego w odrębnych przepisach oraz renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i koszty zwykłego pogrzebu dłużnika;
  4. należności wynikające z wierzytelności zabezpieczonych hipoteką morską;
  5. należności zabezpieczone hipotecznie lub zastawem rejestrowym albo zabezpieczone przez wpisanie do innego rejestru. Hipotecznie mogą być tylko zabezpieczone należności na nieruchomościach i dotyczy to tak hipotek umownych, ustanowionych za zgodą stron, jak i przymusowych, a więc wpisanych przez sąd na wniosek wierzyciela dysponującego np. wyrokiem przeciwko dłużnikowi. Zastaw rejestrowy ustanawiany zaś jest na ruchomościach i z pewnymi wyjątkami, na zbywalnych prawach majątkowych;
  6. należności za pracę niezaspokojone w kolejności trzeciej;
  7. należności, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, o ile nie zostały zaspokojone w kolejności piątej;
  8. należności zabezpieczone prawem zastawu lub które korzystały z ustawowego pierwszeństwa niewymienionego w kolejnościach wcześniejszych;
  9. należności wierzycieli, którzy prowadzili postępowanie egzekucyjne;
  10. inne należności.

Zobacz również serwis: ABC windykacji

Grzywny, odsetki

Po zaspokojeniu wszystkich w/w należności ulegają zaspokojeniu kary pieniężne oraz grzywny sądowe i administracyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W równym stopniu z należnością główną ulegają zaspokojeniu odsetki i koszty postępowania. Jednakże z pierwszeństwa równego z należnościami czwartej (hipoteka morska), piątej (hipoteka i zastaw rejestrowy) i ósmej (prawo zastawu) kategorii korzystają odsetki tylko za ostatnie dwa lata przed przysądzeniem własności, a koszty postępowania w wysokości nie przekraczającej dziesiątej części kapitału. Pozostałe odsetki i koszty zaspokaja się w kategorii dziesiątej. To samo dotyczy świadczeń należnych dożywotnikowi.

Zobacz również: Jak ustanowić hipotekę?

REKLAMA

Dodatkowo wskazać należy, że jeśli kwota przeznaczona do podziału nie wystarcza na zaspokojenie w całości wszystkich należności i praw tej samej kategorii, należności zabezpieczone hipoteką morską, hipoteką na nieruchomości, jak i zastawem rejestrowym i prawem zastawu, będą zaspokojone w kolejności odpowiadającej przysługującemu im pierwszeństwu, inne zaś należności - stosunkowo do wysokości każdej z nich.

Nieruchomość dłużnika sprzedana została za kwotę 200.000 zł. Po odliczeniu kosztów postępowania egzekucyjnego, które przykładowo wynoszą 35.000,00 zł, pozostała do podziału kwota 165.000,00 zł. Na nieruchomości ustanowione były dwie hipoteki – hipoteka znajdująca się na pierwszej pozycji w kwocie 100.000 zł bez odsetek i hipoteka znajdująca się na drugiej pozycji w wysokości 140.000,00 zł. Wierzyciel, który prowadził egzekucję (wierzyciel egzekwujący), nie miał ustanowionej na nieruchomości hipoteki. W takiej sytuacji wierzyciel egzekwujący dostanie jedynie zwrot poniesionych kosztów postępowania egzekucyjnego, która to kwota mieści się w w/w kwocie 35.000,00 zł, w której zawarta jest też przynależna komornikowi opłata stosunkowa. Pozostała kwota przypadnie wierzycielom hipotecznym. W całości zaspokojony zostanie pierwszy wierzyciel hipoteczny, zaś dla drugiego wierzyciela pozostanie jedynie kwota 65.000,00 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA