| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Księga wieczysta i hipoteka > Jak ustanowić hipotekę przymusową?

Jak ustanowić hipotekę przymusową?

Nieruchomość naszego dłużnika (na którego posiadamy tytuł wykonawczy np. wyrok, nakaz zapłaty) możemy obciążyć hipoteką na naszą rzecz. W odróżnieniu od klasycznej hipoteki, hipoteka przymusowa jest ustanawiana bez udziału właściciela nieruchomości i wbrew jego woli. Powoduje zaś takie same skutki i jest skutecznym zabezpieczeniem naszej wierzytelności.

Poziom trudności: łatwy

Koszt: ok. 220 złotych.

Wymagane dokumenty

  • tytuł wykonawczy (np. wyrok, nakaz zapłaty, akt notarialny wraz z klauzulą wykonalności)
  • formularz KW_WPIS

Na potrzeby niniejszej porady zakładamy, iż są Państwo w posiadaniu tytułu, więc zakończyło się postępowanie sądowe, lub dłużnik nie spełnia obowiązków określonych w ugodzie, lub akcie notarialnym.

Tytuł wykonawczy: orzeczenie sądu, ugoda sądowa, ugoda zawarta przed mediatorem, orzeczenie sądu polubownego, akt notarialny z deklaracją poddania się egzekucji opatrzone klauzulą wykonalności- czyli potwierdzeniem przez Sąd, iż wyżej wymieniony dokument jest podstawą do prowadzenia egzekucji przez komornika.

Krok pierwszy: sprawdzamy nieruchomość.

Jeżeli uzyskaliśmy informacje, iż nasz dłużnik posiada jakąś nieruchomość, musimy uzyskać bliższe dane jej dotyczące, takie jak chociażby adres. Pomoże nam to ustalić numer księgi wieczystej.

Jeżeli mamy już numer, udajemy się do sądu wieczystoksięgowego i wnosimy o udostępnienie księgi do wglądu (nie ma opłat), lub wnosimy o wydanie odpisu aktualnego z księgi (30 złotych). Tam sprawdzimy czy nasz dłużnik jest właścicielem, lub współwłaścicielem nieruchomości.

W wydziałach prowadzących księgi wieczyste w systemie elektronicznym istnieje możliwość sprawdzenia księgi wieczystej poprzez wywołanie jej na ekran monitora (bezpłatnie). Dopiero wtedy, gdy z treści księgi (z wpisu w dziale II) wynika, że nasz dłużnik jest właścicielem nieruchomości albo jej współwłaścicielem warto złożyć wniosek o wydanie odpisu z księgi.

Krok drugi: tytuł wykonawczy

Aby wpisać hipotekę przymusową, musimy nasz tytuł egzekucyjny opatrzyć klauzulą wykonalności. W tym celu musimy złożyć odpowiedni wniosek do sądu, przed którym sprawa została zakończona (sąd I lub II instancji, przy czym w drugim przypadku, zadzwońmy do sądu czy akta nadal się tam znajdują- po jakimś czasie od wydania orzeczenia, akta wracają do sądu I instancji).

Jeżeli występowaliśmy wcześniej o tytuł wykonawczy (np. w celu przeprowadzenia egzekucji komorniczej, która okazała się póki co bezskuteczna) musimy zaznaczyć po co jest on nam potrzebny kolejny tytuł wykonawczy: np. w celu ustanowienia hipoteki przymusowej w wysokości xxx… wszystko to będzie musiało być oznaczone na klauzuli.

We wniosku (opisanym tak jak wszystkie poprzednie pisma procesowe) wnosimy o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi/ nakazowi zapłaty wydanemu w dniu… w sprawie o sygnaturze akt…. oraz doręczenie, lub wydanie nam tytułu wykonawczego w sekretariacie sądu

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK